Mısır Ekilen Tarım Arazisi Toprağının 1/3’ini K∂ybetti!

Araştırmalara göre, Orta Batı’daki mısır ekili bölgenin yaklaşık 100 milyon dönümü, karbon bakımından zengin yüzey toprağını tamamen k∂ybetti. Evan Thaler, Isaac Larsen ve Qian Yu;  tarım alanlarındaki kayıpları haritalamak için uydu görüntülerini kullandılar..

ABD’nin orta batısındaki mısır ekili bölgede A-katmanı toprağı azalmış durumdaydı. A-katmanı, toprağın organik madde bakımından zengin olan üst kısmıdır; su ve besin tutma özellikleri sayesinde bitki büyümesi için büyük bir öneme sahiptir.

Üretime açık tarımsal topraklar,

büyüyen küresel nüfus için gıda üretmek ve kırsal ekonomileri sürdürmek için hayati öneme sahiptir. Bunun yanı sıra toprak kalitesinin erozyonla bozulması mahsul verimini düşürmektedir. Thaler ve meslektaşları A-katmanındaki erozyonun mısır ve soya fasulyesi verimini yaklaşık %6 azalttığını söyledi. Ve Midwest’deki çiftçiler için yıllık ekonomik k∂yıpların da yaklaşık 3 milyar dolara ulaşacağını düşünüyorlar.

A-katmanı öncelikle tepelerde ve sırtlarda k∂ybolmuştur, bu da toprak işleme erozyonunun orta batıdaki toprak k∂ybının başlıca nedeni olduğunu göstermektedir. Bilhassa toprak k∂ybı ile ilgili ulusal değerlendirmelere toprak işleme erozyonu dahil edilmemiştir. Araştırma, ABD’de kullanılan toprak erozyon modellerine toprak işleme erozyonunun dahil edilmesi ve işlemesiz tarım yöntemlerinin benimsenmesi olayının teşvik edilmesinin acil bir ihtiyaç olduğunun altını çizmektedir.

Ayrıca araştırmalar, erozyonun yamaçlardan yaklaşık 1,5 peta gram karbonu yok ettiğini gösteriyor. Yoğun geleneksel tarım uygulamalarından toprağı yenileyici uygulamalara geçerek, organik karbonun topraklara geri kazandırılması, toprak verimliliğini geri kazandırır. Ve atmosferdeki karbondioksiti tutma potansiyeline de sahiptir.

Editör: Aksel Deniz Günal

Tek Bir Gen Değişikliği, Modern İnsanları Öncekilerden Nasıl Ayırabilir?

Kedinizin Vahşi Hayvanları Daha Az Avlaması İçin Basit Bir Yöntem!