Mısır’da hamile bir kadına ait 3 bin 700 yıllık mezar bulundu

Mısır’da arkeologlar, karnındaki fetüs ile gōmülmüş hamile bir kadına ait 3 bin 700 yıllık mezar buldu.

National Geographic’de yer alan habere göre; Mısır Tarihi Eserler Bakanlığı, geçen hafta, Asvan kenti yakınlarında İtalyan — Amerikan ortaklığında yapılan bir kazıda, hamile olarak gōmülmüş bir kadın iskeleti ve pelvis bölgesinde baş aşağı pozisyonda duran fetüsün kalıntılarına ulaşıldığını duyurdu.

Bakanlık, yapılan incelemelerde doğum sürecine girdiği anlaşılan ve 25 yaşında olduğu sanılan bir kadına ait iskeletin M.Ö. 1750 — 1550 yılları arasından kalma olduğunu açıkladı.

Araştırmacılar, fetüsün baş aşağı pozisyonda duruyor olmasının anne ve bebeğinin doğum sırasında öImüş olabileceğine işaret ettiğini ve bulunan kalıntıların, antik dönemlerde gebelikte anne öIümleriyle ilgili ipuçlarını ortaya koyduğunu belirtti.

Florida Üniversitesi’nden Profesör Sandra Wheeler, basına yaptığı açıklamada, o dönemden itibaren hala bir kadının içinde olan fetüsün keşfinin son derece nadir bir durum olduğunu dile getirdi.

Söz konusu keşfin, günümüzde olduğu gibi çok eski zamanlarda da gebelikte anne öIümlerinin görüldüğüne ilişkin bir bulgu olabileceğine işaret eden Wheeler,

Yumuşak dokuların varlığı olmadan iskeleti bulunan kadının öIüm nedenini kesin olarak belirlemenin imkansız olduğunu ifade etti.

Wheeler, annenin pelvis iskeletini oluşturan kemiklerde eğrilik olduğuna, bunun da kadının kritik gelişim yıllarında travma yaşadığının veya yetersiz beslendiğinin belirtisi olabileceğine dikkati çekerek,

“Bu tür ipuçları, bize kadınların hayatlarını ve çocukluklarını anlatır” dedi. Bazı araştırmacılar da kadının pelvisindeki kaymanın nedeninin geçirdiği bir kazaya ya da yaşamındaki sağlık sorunlarına bağlı olabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Karabasan: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Karabasan Nedir? Risk Faktörleri ve Tedavisi Hakkında Her Şey

Dünyanın 10 Bilinmeyen İnanılmaz Kitlesel Yok Oluş Hikayeleri