Montana Eyaletinde 11.000O’den Fazla Kuş Öldü!

Geçen haftanın başlarında Montana eyaletinde beyzbol topu büyüklüğünde dolu ve fırtınanın yaşanması çok büyük tahribatlara ve 11000 den fazla sulak bölge kuşlarının ölmesine sebep oldu. (Montana: ABD’nin kuzeybatı eyaletlerinden birisidir.)

Montanalılar bölgede zarar gören mahsulleri ve kırık pencerelerini onarırken eyaletin doğu kesiminde çalışan vahşi yaşam biyologları; ölü ördekler, kıyı kuşlarının kırık kanatları, parçalanmış kafatasları, iç hasarları ve diğer yaralanmış canlıları toparladılar.

Montana Eyaletinde 11.000O’den Fazla Kuş Öldü!

Ajans tarafından yayınlanan görüntülere göre çeşitli kuş türleriyle dolu olan Büyük Göl Yaban Hayatı kıyı şeridinini üzücü durumunu gösteriyor. Vahşi yaşam yetkilileri, gölün içinde ve çevresinde bulunan binlerce su kuşu ve sulak alan kuşunun bulunduğunu rapor etmektedir.

Yaşanan fırtına sırasında saatte 112 kilometreye (70 mil) kadar ulaşan rüzgar nedeniyle kuşların yaklaşık olarak üçte biri ölmüş ve yaralanmıştır. Balık vahşi yaşam biyoloğu Justin Paugh yaptığı gözlemler sonucu kanadı kırılmış ve tüyleri zarar görmüş kuşların %5 inin ördek ve pelikan, %40 ının ise karabataklar olduğunu söylemektedir.

Büyük Göl Doğal Yaşam Alanı; ördekler, kazlar, karabataklar, pelikanlar ve martılar da dâhil olmak üzere binlerce göçmen kıyı kuşu ve su kuşu türlerine yaşam alanı sağlayan mevsimsel bir göldür. Özellikle yağışlı geçen bir ilkbahar, gölü yaklaşık olarak 4000 dönümlük geniş bir alan sahibi yapabilir.

Paugh 13000’e yakın su kuşu ve kıyı kuşlarının öldüğünü, yaralı olan canlıların da kurtulma şanslarının çok zor olduğunu bildirdi. Bu kadar çok sayıda çürüyen karkaslar(iskelet), hastalıkların yayılması ve yerel kuş popülasyon tahribatının artması konusunda vahşi yaşam yetkililerinde endişe uyandırmaktadır.

Montana Eyaletinde 11.000O’den Fazla Kuş Öldü!

Vahşi yaşam biyoloğu Justin Paugh yaptığı açıklamada ‘göl hala canlı ve sağlıklı olan su kuşları ile kaplı. Hayat devam edecek ve yetkililer tarafından izlemeler devam edecektir’. dedi

Geçen yıl Komşu Eyalette de Benzer Durum Yaşandı

Geçen yıl komşu Idaho eyaletinde golf topu büyüklüğünde dolu, şiddetli rüzgar ve yoğun gök gürültüsü beraberinde şiddetli bir bahar fırtınası yaşanması 100’den fazla kazın hayatını kaybetmesine sebep olmuştur.

5,08 santimetre dolu ve 70 mil rüzgârla öldürülen su kuşları ve kıyı kuşlarının karkasları, Büyük Göl Yaban Hayatı Yönetim Bölgesi kıyılarına yayılmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kuzgunlar Ve Kargalar Neden Dünyanın En Zeki Kuşlarıdır?

Küresel ısınmanın, kuşları acımasız canlılara dönüştürdüğü saptandı

Araştırmacılar Brezilya’da Dünya Üzerindeki En Nadide Kuşlardan Birisini Görüntülemeyi Başardı

Editör / Yazar: Seval ÖZGÜR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

titan

Titan bizden neler gizliyor?

Bütün Gece Uyumadığınızda Vücudunuza Ne Olur?