Mors Alfabesi Nedir?

Mors Alfabesi Uzmanı Olun

Cep telefonlarından önce mors alfabesi iletişim için kullanılırdı. Şuan bile 160 yıllık teknolojiye rağmen günümüzde de hala bazı amatör radyo kullanıcıları ve gemiciler kullanmaya devam ediyor. Mors alfabesini öğrenmek diğer insanların gözünde sizi farklı kılabilir..

MORS ALFEBESİNİN TARİHİ

Mors alfebesi 1830’larda Samuel F. B. Morse tarafından icat edildi. 1832 yılında elektrikli telgraf üzerinden çalışmaya başlayan Samuel, 1844 yılında pratik bir sistem geliştirdi ve 1849 yılında bu teknolojinin patentini aldı. İlk başta sadece Samuel’in geliştirdiği bu alfabe ufak değişimlere uğrayarak şuanda aşina olduğumuz Mors alfabesine dönüştü. 24 mayıs 1844’de Samuel, makinesini kongrede tanıttı ve ilk mesaj İncilden bir söz oldu. (“What God hath wrought.”)

Orijinal Mors kodları kısa ve uzun sinyallerin karşılık geldiği sayılardan oluşuyordu ve sayılar harflere karşılık geliyordu. 10 yıl kadar sonra telgraf ve mors alfabesi amerikanın gelişmesinde büyük rol oynadı. Demiryolu şirketleri istasyonlar arasında iletişim kurmak, telgraf şirketleri ise ülkeler arasında iletişim kurmak için Mors Alfabesini kullandı.

Zamanla Avrupalılar kendi Mors kod sistemini geliştirdi. Amerikalıların kullandığı Demiryolu Mors alfabesi olarak, Avrupalıların ki ise Kıta Mors Alfabesi olarak anıldı.

1890 da radyo iletişimi icat edildiğinde denizler arası iletişim Mors Alfabesiyle yapılmaya başlandı. Radyo iletişimi globalleşince ortak bir alfabeye ihtiyaç duyuldu ve uluslararası standartlarda ortak bir Mors Alfabesi kabul edildi ve kullanıldı.

1990 yılına kadar gemicilik ve havacılık enstitüsünde iletişim aracı olarak kullanıldı. Şuanda da hala bazı radyo istasyonlarında kullanılıyor. Hatta eğer bazı ülkelerde   radyocu olmak istiyorsanız, bu testini geçmeniz gerekiyor.

MORS ALFABESİ NASIL ÖĞRENİLİR ?

Mors Alfabesini öğrenmek herhangi bir dil öğrenmekten farklı değil. Sadece çok pratik yapmanız ve sürekli unutmamak için kullanmanız gerekmekte. İlk önce alfabeyi tanımanız gerekiyor.

1 tire= 3 nokta

Harfler arasında boşluk için 3 nokta, kelimeler arası boşluk için 7 nokta atılır.

2. olarak kulağınızın ve periyotlara alışmak için sürekli dinlemeniz gerekiyor diğer tüm dillerde olduğu gibi. Bunun için aşağıda bıraktığım linkten faydalanarak yardım alabilirsiniz.

DOĞUKAN KARABAĞ

 

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Takımyıldızı Nedir Zodyak Takımyıldızı İsimleri

Dolaşım Sistemi Nedir? Dolaşım Sistemi Hakkında Bilinmeyenler