Muhtemelen Hiç Duymadığınız Dünya Üzerindeki 10 Kayıp Kent

Gezegenimizde uzun tarihi boyunca sayısız medeniyet yükseldi ve düştü. İnsanlık tarihine meydan okuyan inanılmaz şehirler inşa edildi ve dönemine damga vurdu. Bunlardan bazılarıyla ilgili hiçbir fiziksel kanıt bulunmuyor.

Sadece yazılı metinlerde geçen ya da bilim insanları tarafından yapılan testler sonucunda ortaya çıkarılan bu kayıp şehirlerin birçoğu toplum tarafından bilinmiyor.

İşte, muhtemelen hiç duymadığınız dünya üzerindeki 10 kayıp şehir…

10. Angamuco–Belgesiz, kayıp şehir

Angamuco, Meksika’da kurulmuş devasa bir şehirdir. Uzun zamandan beri kayıp olan bir şehirde birçok çok binanın bulunduğu düşünülüyor. Bilim insanları şehri Batı Meksika’da lazer ölçüm teknolojisi kullanarak tespit etti. İlk tespit edildiği zamanlarda Angamuco antik kentinin yaklaşık olarak 25 bin kilometrelik bir alana yayılmış 40 bin yapıdan oluştuğu düşünülüyordu. Ancak şu anda bilim insanları şehrin çok daha büyük bir alana yayıldığına inanıyor.

9. Termessos – Büyük İskender’in Fethedemediği Antik Şehir

Termessos, Büyük İskender’in fethetmek istediği şehirlerarasında bulunuyor. Termessos, günümüz Türkiye’sinde Antalya yakınlarındaki Güllük Dağı’nın tepesinde, 1.665 metreye kadar yükselen doğal bir platform üzerinde kurulmuştur.

Bir dağın içinde saklanmış olan şehir, M.Ö. 333’te Büyük İskender’in kuşatması altındaydı. Ancak, İskender şehri asla fethetmeyi başaramadı. Şehirde yaklaşık olarak 5 bin seyircilik Roma tarzı bir tiyatro bulunuyor. Termesos şehri, birincil su kemeri de dahil olmak üzere şehrin önemli kısımlarını tahrip eden bir depremin ardından M.S. 200 yılında terk edildi.

8. Baia — Roma’nın Kayıp LasVegas’ı

Baial, uzmanlar tarafından antik Roma İmparatorluğu’nun LasVegas’ı olarak uzmanlar tanımlanıyor. Napoli yakınlarındaki şehir insanların terk etmesinden sonra battı. Bugün Baia, inanılmaz derecede iyi korunmuş bina ve heykellerin tadını çıkaran dalgıçlar tarafından ziyaret edilmektedir.

7. Gedi Antik Kenti

Gedi, Kenya’nın doğusunda, Hindistan yakınlarında yer almaktadır. Kent kasabayı koruyan devasa bir duvara sahipti. Gediantik kentinin kalıntıları ilk kez 1884’te bir İngiliz Zanzibar sakini Sir John Kirk’inziyaret etmesinden sonra sömürgeciler tarafından keşfedildi. Çoğu arkeolog şehrin büyük bir ticari değere sahip olduğu konusunda hemfikir.

Kent, bölgedeki en gelişmiş antik yerlerden biriydi. Şehirde yaşayanların kullanması için özel tuvaletler bulunuyordu.

6. Efsanevi Truva Şehri

Muhtemelen Hiç Duymadığınız Dünya Üzerindeki 10 Kayıp Kent
Efsanevi Truva Şehri

Sadece efsane olduğu düşünülen Truva antik kenti Türkiye’de bulundu. Homeros’un destansı şiirine göre, burası TroyaSavaşı’nın gerçekleştiği yerdi. Bugün, Truvaarkeolojik alanı adeta tarihi eserler hazinesidir. Kazı alanında birkaç katmanda kalıntılar yer almaktadır.

5. Timgad – Roma İmparatorluğunun Kayıp Kenti

İmparator Trajan tarafından MS 100 civarında kurulan Timgad, günümüzde Cezayir sınırları içerisinde bulunan Roma’nın askeri bir sömürge şehriydi. Antik kent, Roma şehir planlamasında kullanılan ızgara planının en iyi korunmuş örneklerinden birini temsil etmesiyle ünlüdür.

4. ChanChan – Peru’nun Az Bilinen Pırlantası

Peru inanılmaz sayıda arkeolojik alana ev sahipliği yapmaktadır. Onlardan bir tanesi de ChanChan şehrinin kalıntılarıdır. Bu antik şehir, Kolombiya öncesi Amerika’da var olan en büyük şehir olarak arkeologlar tarafından kabul edilir. Şehir, törensel odalara, mezar odalarına ve tapınaklara sahip olduğuna inanılan bir dizi duvarlı kaleye ev sahipliği yapmaktadır.

ChanChan’de yaklaşık olarak 30 bin kişinin yaşadığı düşünülmektedir. Antik kentin binaları kerpiç tuğla kullanılarak inşa edilmiş ve binaların üzerine çamurla desenli kabartmalar yapılmıştır.

3. Vijayanagara – Dünyanın En Büyük Antik Şehirlerinden Birisi

Vijayanagara antik kenti, 500 bin’den fazla nüfusa ev sahipliği yapan dünyanın en büyük şehirlerinden biriydi. Antik Hindu şehri, 14. yüzyıl ile 16. yüzyıl arasında gelişmiştir. Şehir Vijayanagara İmparatorluğu’nun başkentiydi. İsim “Zafer Şehri” olarak tercüme edilmektedir.

2. Ctesiphon – Mezopotamya’nın En Büyük Şehirlerinden Birisi

Ctesiphon kenti, antik Mezopotamya‘nın en etkileyici şehirlerinden biri olduğu kadar gezegenin yüzeyinde kurulmuş en büyük şehirlerden biriydi. Ctesiphon, Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu tarafından beş kez ele geçirildi.

Şehir, Dicle’nin doğu kıyısında yer almaktadır. Ctesiphon’un, M.Ö. 120’lerin sonlarında bir sürede kurulmuş olduğuna inanılmaktadır. Bugün şehirden kalan en göze çarpan yapı, Ctesiphon Kemeri olarak da isimlendirilen TaqKasra’dır.

1.Ciudad Perdida – Kolombiya’nın Kayıp Şehri

Kayıp şehrin kalıntıları Kolombiya’nın Sierra Nevada bölgesinde yer almaktadır. Şehrin kuruluş tarihinin M.Ö. 800 civarı olduğu düşünülmektedir. CiudadPerdida, antik zamanlarda Kolombiya dağlarına oyulmuş sayısız terasa ev sahipliği yapmaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

1 Milyondan Fazla İnsan Üzerinde Yapılan Araştırmaya Göre Kalp Krizleri Parkinson Riskini Azaltabilir

Yapılan Araştırmaya Göre Kalp Krizleri Parkinson Riskini Azaltabilir

Daha İyi Beyin İşleyişi için 8 Besin