Müjdeli Haber! Covid-19’a Karşı En Etkili İlaç Bulundu.

Ucuz ve yaygın olarak bulunan bir ilaç, Covid-19 hastalarının hayatını kurtarabilir.

Müjdeli Haber! Covid-19’a Karşı En Etkili İlaç Bulundu.

İngiltereli uzmanlar, dexamethasone ilacının ölümcül koronavirüs ile mücadelede önemli bir yere sahip olduğunu söylüyor.

İlaç ile ilgili yapılan son dakika açıklamasında, ilacın solunum cihazına bağlı olarak tedavi gören hastaların ölüm oranını üçte bir oranında azalttığı belirtildi. Hastalara oksijen verilmesi halinde ise, bu oran beşte bire çıktı. İlaç, aynı zamanda dünyanın en büyük testinin bir parçası.

İlaç, Oxford Üniversitesi’nden bir ekip tarafından hastanede tedavi gören 2 bin hastada denendi. İlacın, pandeminin ilk anından beri İngiltere’deki hastaları tedavi etmek için kullanılmış olması halinde, 5.000’e kadar hayat kurtulabileceği söyleniyor. İlaç ayrıca çok sayıda Covid-19 hastası olan fakir ülkelerde oldukça etkili olabilir.

Covid-19 Son Gelişmeler

Covid-19’a yakalanan 20 hastanın neredeyse 19’u hastaneye yatırılmadan iyileşebiliyor. Hastaneye kabul edilenlerin çoğu da iyileşebiliyor ancak bazı hastaların oksijen veya solunum cihazına ihtiyacı olabiliyor. İşte bu hastalar, dexamethasone ’un etkili olacağı yüksek riskli hastalar.

Oxford Üniversitesi’nden bir ekip tarafından yapılan çalışmada, hastanede yatan yaklaşık 2.000 hastaya dexamethasone verildi ve bu kişilerin durumu, ilacın verilmediği 4.000’den fazla hasta ile karşılaştırıldı.

Koronavirüse Karşı En Etkili İlaç Bulundu.

Solunum cihazına bağlı hastalar için ölüm riskini% 40’tan% 28’e düşürürken oksijene ihtiyaç duyan hastalar için ölüm riskini% 25’ten% 20’ye kadar düşürdü.

Araştırmacı Profesör Peter Horby: “Bu, şimdiye kadar ölüm oranını azaltabilecek güçte olan tek ilaçtır. Ve gerçekten ölüm oranını,önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu büyük bir adım.”

Profesör Martin Landray, bulguların solunum cihazı ile tedavi edilen her sekiz hastadan birinin hayatının kurtarabileceğini gösterdiğini söylüyor.

ProfesörLandray, en yakın zamanda ilacın, hastanede yatan hastalara verilmesi gerektiğini ancak insanların dışarı çıkmaması ve ilacın evde alınmaması gerektiğini de belirtiyor.

Covid-19’un ölüm oranlarını azalttığı kanıtlanan bu ilaç, yeni üretilen ve pahalı bir ilaç değil. Aksine eski ve ucuz bir steroiddir.

Bu çok sevindirici bir haber çünkü hastalara hemen verilecek bir ilaç.Bundan dolayı, yapılan deneme en hızlı şekilde yapıldı çünkü küresel anlamda sonuçları çok büyük.

Dexamethasone, 1960’lı yılların başından beri romatoidartrit ve astım gibi çok çeşitli durumların tedavisinde kullanılmaktadır. Solunum cihazına ihtiyaç duyan tüm Covid hastalarının yarısı ne yazık ki vefat etmektedir. Bu nedenle bu riski üçte bir oranında azaltmak büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Çeviri: Gamze Korkmaz / Referans: https://www.bbc.com/news/health-53061281

Isaac Newton İle Mirası, Elma ve Simya Üzerine Bir Röportaj

Egzersiz Yaptıktan Sonra Gargara Yapmak Değişik Şeylere Yol Açabilir