Mükemmel Bir Genel Bilgiye Sahip İnsanların Beyinleri Nasıl Görünüyor?

Bazı insanlar her genel bilgi sorusuna cevap veriyor gibi görünüyor; niye?
Mükemmel genel bilgiye sahip insanların beyinleri, özellikle verimli bir şekilde bağlanmıştır. Bu manyetik rezonans görüntüleme kullanarak Ruhr-Universität Bochum ve Humboldt-Universitätzu Berlin ‘deki sinirbilimciler tarafından gösterildi.
[İlgili: Her İnsanın Benzersiz Bir Beyin Anatomisine Sahip]

Beyin görüntüleri ve bilgi testi

Mükemmel Bir Genel Bilgiye Sahip İnsanların Beyinleri Nasıl Görünüyor?

Araştırmacılar, 324 erkek ve kadının beynini difüzyon tensör görüntüleme adı verilen özel bir manyetik rezonans görüntüleme biçimiyle inceledi. Bu, sinir liflerinin yollarını yeniden yapılandırmayı mümkün kılar ve böylece beynin yapısal ağ özellikleri hakkında bir fikir edinilir. Araştırmacılar, matematiksel algoritmalar yoluyla, her katılımcının beynine, yapısal fiber ağının verimliliğini yansıtan bireysel bir değer vermiştir.
Katılımcılar ayrıca, Bochum ‘da Dr. Rüdiger Hossiep tarafından geliştirilen Bochum Bilgi Testi adlı genel bir bilgi testini tamamladılar. Sanat ve mimarlık veya biyoloji ve kimya gibi çeşitli bilgi alanlarından gelen 300’den fazla sorudan oluşur. Erhan Genç başkanlığındaki ekip, yapısal ağ oluşturma etkinliğinin depolanan genel bilgi miktarıyla ilişkili olup olmadığını araştırdı.
Sonuç: Çok verimli bir fiber ağa sahip insanlar, daha az verimli yapısal ağa sahip olanlardan daha genel bilgiye sahipti.

Bilgi parçalarını bağlama

Mükemmel Bir Genel Bilgiye Sahip İnsanların Beyinleri Nasıl Görünüyor?

Erhan Genç, “Bireysel bilgi birimlerinin, tüm beyin boyunca bilgi parçaları halinde dağıldığını varsayıyoruz” diye açıklıyor. “Beynin çeşitli alanlarında depolanan bilgileri bir araya getirmek ve bilgi içeriğini başarılı bir şekilde geri çağırmak için beynin verimli bir şekilde kullanılması esastır.”
Bir örnek: Einstein’ın görelilik teorisinde sabitlerin oluştuğu sorusuna cevap vermek için, “sabit” teriminin anlamını görelilik teorisi bilgisi ile ilişkilendirmelisiniz. Bochum merkezli araştırmacı, “Beynin daha verimli bir şekilde bağlanmasının, bilgi parçalarının daha iyi entegrasyonuna katkıda bulunduğunu ve bu nedenle genel bir bilgi testinde daha iyi sonuçlara yol açtığını varsayıyoruz” diyor.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Beyin Yeterince Uyuyamadığında Kelimenin Tam Anlamıyla Kendini Yemeye Başlıyor
Zihin mi beyni kontrol eder beyin mi zihni? Plasebo Nedir?
İnsanlar Beyindeki Sinyal Akışının Daha Az Kısıtlanması Nedeniyle Görselleri Duyabilir
Beyin, Eşyaların Dokusuna Nasıl Tepki Veriyor?
Çeviri: Ülkü Güngör
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190731102127.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Genetiği değiştirilmiş ikiz bebekler Ölebilir

Gıdıklanarak Yaşlanmayı Yavaşlatabilir Miyiz?