Mutfak Süngerleri Milyonlarca Mikrop Barındırıyor

Mutfaklarda kullanılan süngerler hakkında bilim insanlarının yaptıkları bir araştırma bu süngerlerin pnömani ve menenjit oluşturan bakterilerin yakın akrabaları da dahil olmak üzere milyonlarca mikrobu barındırdığını ortaya koydu. Mikroplardan sadece birisi olan Moraxella Osloensis zayıf bağışıklık sistemi bulunan kişilerde enfeksiyonlara neden oluyor.

Mutfak Süngerleri Milyonlarca Mikrop Barındırıyor
Araştırmacılar, kullanılmış süngerler içindeki bakterileri (kırmızı küreler) görselleştirmek için, DNA’nın belirli kısımlarına bağlanan floresan probları kullanan, konfokal lazer tarama mikroskobu ile birleştirilmiş floresan in situ hibridizasyon adı verilen bir yöntem kullandılar. Siyah ölçek çubuğu 20 mikrometreyi temsil eder.

Araştırmacılar tarafından incelemeye alınan 14 mutfak süngerinin mikrobik DNA’sı sıralandı. Şaşırtıcı olansa kaynatmanın ya da mikrodalgaya tabii tutmanın mikropları öldürmemesi.

Gerçekten düzenli biçimde sterilize edilmiş olan süngerler, hiç temizlenmemiş olan süngerlere kıyasla patojenlerle ilgili olan bakterileri daha yüksek miktarda taşıyorlar. Bilim insanları patojenlere dair bulguları antibiyotik tedavisi sonrası bağırsakların başına gelenlere benzer bir biçimde iyi bakteriler tarafından terk edilmiş alanları temizleyerek, hızlı bir biçimde yayılma gösterdiklerini kaydetti.

Mutfak Süngerleri Milyonlarca Mikrop Barındırıyor
Araştırmayı yürütmek için araştırmacılar, Almanya’daki özel evlerden alınan 14 farklı mutfak süngerinden (resimde görülen) 28 örneğin DNA’sını sıralamak için DNA pyrosequencing(sentez) kullandılar.

Mikroskop altında incelenen süngerlerin bir santimetresinde Dünya üzerinde yaşayan insanların yaklaşık olarak yedi katına tekabül edecek kadar çok mikrop barındırdığı ortaya kondu. Bilim insanları bu kadar yoğun bir bakteri popülasyonunun ancak dışkıda olabileceğini belirtiyor.

Almanya’da bulunan Furtwangen Üniversitesi bilim insanlarından mikrobiyolog profesör Markus Egert, araştırmada tespit edilen bazı bakterilerin çocuklarda ve yaşlılarda tehlike yaratabileceğini ortaya koydu.

Egert açıklamasında mutfak süngerlerinin mikrobik yaşam için çok elverişli olduğunu geniş bir yüzeye sahip, ıslak olan bu süngerler sıcak mutfak ortamında bulunmaları ve bulaşıklardan arta kalan yiyecek kırıntılarını barındırmalarıyla bakterilerin yaşaması için mükemmel koşullar oluşturduklarını kaydetti. Süngerlerin mikroplu olmasına karşı alınacak önlem ise her hafta düzenli olarak sünger değiştirmekten geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

100 milyon kişinin öIümüne neden olan İspanyol Gribi

Arılar Kışın Ne Yapar?