Mutluluğunuzu Artırmak İstiyorsanız Her Gün Yaratıcı Bir Şey Yapın!

Mutluluğunuzu Artırmak İstiyorsanız Her Gün Bir Yaratıcı Şey Yapın! Günlük yapılacaklar listenizi bitirmek zaten yeterince zordur. Bu yüzden kendinizi sanatsal olarak ifade etmek için zaman bulamayabilirsiniz.

Ancak bir araştırmaya göre, bu zamanı bulmak çabalamaya değer. Resim yapmak, gitar çalmak, hatta sadece akşam yemeği pişirmek gibi her gün yaratıcı bir şey yapmak sizin mutluluğunuzu artıracaktır.

İlham Perinizi Bulun

Mutluluğunuzu Artırmak İstiyorsanız Her Gün Bir Yaratıcı Şey Yapın!

İnsanların ne kadar meşgul olduklarını anlatmalarından daha başka sevdikleri bir şey yoktur. İş, aile, arkadaşlar arasında, insanların sadece günlük tutma ya da yemek yapma gibi uğraşları için zamanları olmadığından şikâyet etmek çok yaygındır.

Ancak “Journal of Positive Psychology’de” yayınlanan 2016 tarihli bir çalışma, zaman ayırmak için yapılacak en iyi şeyin ne olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, her gün sadece bir yaratıcı etkinliğe katılmak, refahınızı ve mutluluğunuzu artırabilir ve size daha çok “enerjik, hevesli ve heyecanlı” hissetmenizi sağlayabilir.

Bu noktada “Ama yaratıcı bir insan değilim, bu yüzden sanırım sadece mutsuz bir yaşama mahkûm oldum” gibi düşünebilirsiniz. Sakin olun. Araştırmacıların tanımına göre; Yaratıcılık, yeni veya özgün fikirlerle ortaya çıkmayı, kendini özgün ve yararlı bir şekilde ifade etmeyi, sanatsal etkinlikleri (sanat, müzik, resim, yazma vb.) içermektedir.

Bu oldukça geniş bir tanım. Çalışmayla ilgili bir basın açıklaması; bildirilen en yaygın örneklerin şarkı yazımı, yaratıcı yazma (şiir, kısa kurgu), örgü ve tığ işi, yeni tarifler yapma; boyama, çizim ve eskiz, grafik ve dijital tasarım ve müzikal performans olduğunu açıkladı.

Mutluluğunuzu Artırmak İstiyorsanız Her Gün Yaratıcı Bir Şey Yapın!

Bu faaliyetlerde bulunanlar sadece o anda kendilerini daha iyi hissetmiyor dahası ertesi gün daha da mutlu oldular. Nihayetinde, araştırmacılar, yaratıcı olmanın refah ve yaratıcılık için belirli bir tür yukarı doğru spiral başlattığını keşfettiler. Yaratıcı davranışlarda bulunmak, ertesi gün refahın artmasına neden oluyor ve bu artan refah, aynı gün yaratıcı aktivite yapmayı da kolaylaştırmaktadır.

Mutlu Ağaçlar

Karaoke, cam boyama, resim dersleri ve yetişkin renklendirme kitaplarının çok popüler olduğu bilinmektedir. Ancak yaratıcı özsuyunuzu harcamak için para harcamanıza gerek yok. Güzel bir fotoğraf çekin ve o deli saçması Instagram’da paylaşın.

Bir tarif bulun ve ailenize bir gurme ziyafeti yaşatın. Bir yastık dikin, radyoda çalan şarkıya eşlik edin veya saçlarınızla farklı bir şey deneyin. Araştırmaya göre, içsel ilham kaynağımızla temasa geçmek için biraz zaman harcamamız gerekebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Engin ALIR

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Evren Nasıl Yok Olacak?

    Evrenin Gizemleri – Evren Nasıl Yok Olacak?

    Kurbağaların Kök Hücrelerinden İlk Defa Canlı Robotlar Üretildi. Yeni Canlı Makineler Geliyor!