içinde

Narsisizm ve Otizm Bağlantısı: Bir Ailenin Deneyimleri

Narsist bir annesi ve otistik bir erkek kardeşi olan kişinin deneyimleri.

Birçok okuyucu, narsizm ve otizm ile ilgili yazdığım şu 3 makaleye güçlü duygusal yorumlarda bulundu. Yorumlar genellikle öfkeyle merak etme arasında gidip geliyordu. Özellikle ilgilendiğim yorumlar, ailesinde narsizm ve otizm sendromu olan kişilerin yorumlarıydı. Aşağıda anlatılan olay narsist bir anne ve yüksek derecede otistik olan erkek kardeş il büyüyen bir okuyucunun kişisel deneyimleri le ilgili.

SKM , daha önce yazdığım narsizm / otizm makalelerimden birine yanıt yanıt verdi ve ailesindeki narsist ve otistik bireyler hakkında detaylı bir e posta yazarak gönderdi. Açıklamaları her bir bozukluğun doğasını, farklılıklarını ve benzerliklerini güzelce açıklar nitelikte. SKM‘ ye gözlemlerini bizimle paylaştığı ve yayınlamamıza izin verdiği için teşekkür ederiz.

SKM :Bazı olaylar bana şunu düşündürdü, benim annem narsist

İlginizi çekebilir: Narsistlik nedir? 9 Adımda Narsist Olmaktan Kurtulun!

Onun şu 3 düşüncesi hep ön planda ; Herkes benim hakkımda konuşuyor, ben herkesten daha iyiyim ve kimsenin bakış açısı umrumda değil.

Annem evimizin kraliçesi gibidir. Olaylar anlatır ve bunlar hakkında yargıda bulunur. İnsanlar arasında sessizdir ama evde oldukça enerjik ve dinamiktir.

Annem bize genellikle iş yerinde yaşadığı olayları anlatır, kimi zaman aptalca işler yapan çalışma arkadaşlarını, kimi zaman aşırıya kaçan müdürünü… Ancak profesyonel olmak yetmiyordu.. Perde arkasında karakterleri tam anlamıyla tuz buz ediyordu. Kimsenin kendisinden daha üstün olmadığını düşünürdü, babası , kız kardeşleri, klise arkadaşları hatta yemek dünyasının ünlü şefleri de dahil.

Rahatını bozarsanız yapacağı eleştiriler ağır olurdu. Yapmak istemediği hiçbir şeyi yapamazdık. Elbette bize yardım eli uzattığı zamanlar olurdu ama çoğu zaman sonuç hayal kırıklığıydı.

Haftalarca dört gözle sürücü belgemi almayı bekledim fakat o gün geldiğinde beni götüremeyeceğini çünkü çok trafik olduğunu söyledi. Trafik, kalabalık, bekleme süresi vs. bunlar annemin en yaygın bahaneleriydi. Kendi rahatı bozulmasın isterdi bu yüzden ikna yoluna giderdi. İstediğimiz şeye ihtiyacımız olmadığına ya da istemediğimize inandırırdı.

Telefonda görüşürken her cümlenin sonunda oh-tamam , evet der bir an önce acelesi varmış gibi kapatmak isterdi.

Sık sık konu dışı bir şeyle cevap verirdi. Cevap verdiği cümle ya onun hakkında olurdu ya da kendisininmiş gibi anlattığı bir hikayeden örnekler.

Tüm bu konuşmalara sabrım tükendiğinde “ben öyle demedim” ya da “ peki ama yinede söylediklerim hakkında ne düşündüğünü söyle” diyerek yönlendirmeye çalışırdı, bazen işe yarar bazen yaramazdı.

Kardeşimin Otistik Olma Durumu

Kardeşim gençken çok kez hastaneye kaldırıldı, sebebi uygunsuz davranışlar ve duygu patlamaları.. Bunların çoğu okulda oldu, ancak 4 veya 5 yaşındayken bile kendimi olgun hissederdim bu sebeple onu böyle durumlarda sakinleştirmesini bilirdim. Kardeşimi ikinci veya üçüncü sınıfta “özel ihtiyaçlılar” sınıfına aldılar, dördüncü sınıfta ise tekrar “normal” sınıfa döndü. Tabi ben dört yaşında neler olduğunu anlamayacak kadar küçüktüm ama bunu  ailemiz için gerçek bir zafer gibi hissettirdiğini söyleyebilirim.

Kardeşimin sosyal beceriksizliğini, gördüğü şiddetli zorbalığa yorardım. Şimdi bunun otizm olduğunu görebiliyorum ve bu durumun beraberinde zorbalık getirdiğini anlıyorum. Çünkü çocuklar farklı olarak gördükleri bir çocuğa zorbalık yapma eğilimindelerdir.

Birkaç yıl önce kardeşimin otizmi bana tekrar hatırlatıldı. Kardeşim yaşadığı bir ayrılıktan bahsetmişti, sevgilisinin artık bir ilişki kurmak istemediğini söylüyordu. Ama durumdan açıkça bahsetmediği için, kardeşim bunun olacağını anlamadı.

Kardeşim çocukluğu ile ilgi nerdeyse hiçbirşey hatırlamıyor. Yine de geriye dönüp baktığımda onun hakkında şunları hatırlıyorum ; Yıkıcı davranışlar, geciken dil gelişimi, seçici yemek yeme, duygusal patlamalar, ışıklarla pillerle ilgilenme, uyurgezerlik.

Annemdeki Narsizmin ve Kardeşimdeki Otizmin Ortak Noktaları

Birden fazla kişinin olduğu ortamlarda sosyal normları benimseyememe; kontrol edilemeyen yemek yeme, paylaşmamak, teşekkür etmemek, sohbet edememe özellikle TV açıksa.

Tekrarlayan cümleler, uğultu, eşyaların yerini değiştirme gibi.

Dinleme becerilerinin eksikliği. Örneğin ben kendim hakkında konuşurken hemen odak noktalarını değiştirmeleri.. Cep telefonuna olabilir, bir dergiye olabilir..

Önemli bir şey yaşamış olsam bile arayıp sormazlar, iletişim kurmazlar.

Ailemdeki Narsizmin ve Otizmin Üzerimdeki Etkileri

Toplumdan soyutlanma… Geniş bir aile arkadaş çevremiz yoktu. Annemin narsizmi herkesi uzaklaştıdı. Otizmli bir bireyin olması eminim çok azı için sorun teşkil etmiştir.

Gelecek kaygısı… Ebeveynlerime kızgınım, bu yüzden yaşlandıklarında bakımlarını üstlenmeyeceğim. Büyükbabam için zaten bu konuda bir adım attım, daha fazlasını yapmayacağım, ancak kardeşimin bununla başa çıkacağından emin değilim..

Aile üyeleri birbirinden çok uzaklaştı. Sanki herkes ayrı ayrı adalarda ve herbirinin arasında yüzlerce mil mesafesinde okyanuslar var.

Dr. Heitler’ in Hipotez Sonuçları

Beynin çalışma mekanizmasına ve yukarıdaki duruma bakarak 3 ana hipotez çıkarıyorum.

  1. Farklı sendromlar;

otizm ve narsizm biribirnden farklı sendromlardır. Narsistler genellikle otistik değildir, otistik olanlarında narsist olma ihtimalleri düşüktür. Her bozukluğun birçok özelliği diğerinde yoktur.

  1. İki bozukluk arasında aile bağı var;

Yine de bu iki sendrom genellikle aile içinde ortaya çıkar. Her zaman böyle olmak zorunda değil ama otistik çocuğu olan ebeveynlerinden bir veya her ikisinde narsistlik eğilimi olduklarını gösteren birçok durum var.

  1. Sosyal etkileşimler ikisi içinde zor;

Karşıdakini dinlemede, anlamada, karşılık vermede her iki taraf da zorlanıyor.

Zehra ORUÇ