içinde

Narsizm 'in 4 Tehlikeli Alt Türleri

Narsizm

Narsizm bireylerin ötekileştirme, kırılganlık ve kendilerini iyi hissetmek için başkalarını aşağılama eğilimleriyle birlikte kendilerini üstün, yetkili ve özel görmeleri olarak tanımlanabilir.
Bizim ‘ben merkezli, statü bilinçli ve materyalist toplumumuzda narsizm oldukça yaygın ve son derece yıkıcı.
Tüm narsistler aynı değildir. Birçok kronik narsistin patolojisinde duruma ve ilişkiye bağlı olarak sırasıyla veya kombinasyon içinde ortaya çıkabilir.

Narsizm ‘in 4 Tehlikeli Alt Türleri

İlgili: Narsistlik nedir? 9 Adımda Narsist Olmaktan Kurtulun!

‘’Bazı insanlar diğerlerinin kafalarını keserek uzun boylu olmaya çalışırlar.’’ Paramhansa Yogananda
‘’Tanıdığım herkesten üstün olmak kolay değil’’ bir narsist.

Bu yazımda kendi kitaplarımı referans alarak narsizm ‘in 4 alt türü yer almaktadır.

1. Kendini Gösteren Narsist

‘’ Kendim hakkında bu kadar konuştuğum yeter, biraz da siz benim hakkımda konuşun!’’
‘’ Bir kez daha günü kurtardım, bensiz hiçbir şeyler!’’
Bu tür narsistler, sınırsız gösterişçilik, dikkat çekme çabası, yüzeysel çekicilik, abartı, aşırı duyarlılık, kendine aşırı önem verme, açıkça hak iddia etme, agresif manipülasyon, negatif düşünceler ve kibirlice yukarıdan bakma gibi narsizmin en yaygın özelliklerine sahiptirler.
Genelde narsistlerin çoğu kendilerini gösteren türdenlerdir ve diğer insanları düşünmede ciddi bir eksiklikleri vardır, yalnızca kendi düşündükleri ve yaptıkları önemlidir. Dünyanın onların etrafında dönmesini beklerler.
‘’Hasta mısın? Ama beni alışveriş merkezine götürmeye ne dersin?’’

2. Gizli / İçine kapalı Narsistler

‘’Birisi ağlar çünkü biri üzgündür, bense diğer insanlar aptal olduğu için ağlarım ve bu beni üzer.’’ The BigBand Theory
Tüm narsistler gösterişçi ve saldırgan değildir. Gizli / içe dönük narsistin karakteristikleri arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, sessiz bir gizlilik / üstünlük, kendini özümseme, empati eksikliği, insanları veya görevleri “sıkıcı” veya “aptal” olarak yargılamada hızlı olma veya ‘’yanlış anlaşılan özel kişi” olmaktan gurur duymam vardır.
‘’Bunu söylemiyor ama , yapmacık gülümsemesinden ve vücut dilinden bir çok insanı beğenmediğini görebilirsiniz.’’

3. Pasif – Agresif Narsistler

‘’Kocam ne zaman bir şeyleri beceremediğini farketse, hiç bir şeyin ters gitmediğini söyleyerek her şeyi zorlaştırır.’’
‘’İş arkadaşımın favori taktiği kurtulamadığında her hangi bir şeyi yapmak için iki katı vakit harcamaktır.’’
Pasif-agresiflik hileli psikolojik ve ya materiyal avantaj kazanmak amacıyla gizli bir düşmanlık olarak tanımlanabilir. Bazı narsistler pasif-agresif taktiklerini bencilliklerini tatmin etmek veya kaprislerini çekmeyen insanları cezalandırmak için temel yollar olarak kullanırlar.
Pasif-agresif narsistler istediklerini alamadıklarında etrafındaki insanları itibarsızlaştırmak için tahrip edici hikayeler uydururlar. Buna şunlar örnektir; gizlenmiş sözlü düşmanlık (kötü dedikodular), gizlenmiş düşmanca mizah (iğneleme), bir şey söyleyip başka bir şey yapma, suçlama, oyalama, bahaneler üretme, görmezden gelme ve huzur bozucu sabotajlar.

4. Durumsal Narsistler

‘’Başarı başını döndürdü.’’
Bireyler övgü, ün veya başarı gibi belirli bir statü kazandıklarında, bunun sonucu olarak kendilerinin başkalarından üstün olduklarına inanmaya başlarlar. Durumsal narsistler bir süreliğine sosyal ve profesyonel olarak kabul edilebilecek davranışlarda bulunurlar fakat başarı seviyeleri arttıkça daha çok ben merkezci olmaya başlarlar.
Davranışsal olarak, durumsal narsizm bir bireyi daha kibirli, yetkili ve bencil yaptığı için en kötüsüne çevirir. Ciddi vakalarda, durumsal narsistin başarıya veya şöhrete düşkünlüğü empati eksikliğiyle üstünlük kompleksi yaratır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bilim insanları, kişilik türlerini 4 farklı kümede topladı
İnsanlar Neden Yalan Söyler? Yalan Söylemenin 12 Temel Nedeni
Ruh halinizi 12 dakika içinde geliştirmek için basit bir strateji
Çeviren: Hacer Sezgin
Kaynak: https://www.psychologytoday.com/us/blog/communication-success/201907/5-toxic-subtypes-narcissism

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum