NASA, 8 yıl içinde Ay'da yerleşim planlıyor

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2020’lerin ortasına doğru Ay’da sürekli astronotların yaşayabileceği bir istasyon kurmayı planlıyor. ABD medyasının kurumlarından olan Daily Star’ın haberine göre; böyle bir programın hayata geçirilmesi, özel şirketlerin çeşitli materyallerin uzaya ulaştırılması alanındaki rekabeti sayesinde mümkün hale geldi.
Moon Express’in CEO’su olan Bob Richards ”Ticari fırlatma endüstrisinde meydana gelen gelişmeler, ticari Ay endüstrisini de etkileyecek. Bu iki endüstri arasında çok fazla benzerlik var.” dedi. Moon Express, 2010 yılında ay endüstrisi için kurulmuştu. Barack Obama döneminde daha çok Mars göevlerine yönlendirilen NASA, daha sonra başkanlığa gelen Donald Trump’ın Aralık 2017’de imzaladığı Uzay Politikası Direktifliği kapsamında yeniden Ay’a astronot göndermekle görevlendirilmişti. NASA, Moon Express gibi şirketlerle birlikte, 2019 yılının ortalarında, bilimsel araştırmalar için robotik arazi araçlarını Ay’a göndermeyi planlıyor.
Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin, Mayıs ayında NASA’nın yardımını beklemeden Ay yerleşimi için hazırlıklara başladığını açıklamıştı. Ayrıca İsrail, geçen hafta Elon Musk’ın kurucusu olduğu Space X’im yardımıyla Ay’a gitmeye niyeti olduğunu açıklamıştı. Kaynak: https://www.dailystar.co.uk/news/latest-news/717723/nasa-news-moon-landing-space-station-apollo-11-earth-spacex-elon-musk-astronauts
Çeviren: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bu Profesör Matematiği Örgü Yoluyla Öğretiyor

Bir Meyve Sineğinin Tüm Beyni Ayrıntılı Şekilde Resimlendi