NASA başka bir Dünya mı keşfetti ?

Yeni bir çalışmada gökbilimciler; yıldızının yaşanabilir bölgesinde yörüngede bulunan ve yüzeyinde sıvı suyun var olabileceği dünya ile neredeyse aynı boyutta bir gezegen keşfettiler Sıvı suyun varlığı da gezegende yaşamsal faaliyetlerin desteklenebileceğini gösterir.

Bu yeni bulunan dünya, Kepler-1649c, Dünya’dan 300 ışık yılı uzaklıkta ve güneşimizin dörtte biri kadar bir yıldızın yörüngesinde.

NASA Kepler Uzay Teleskobu’nun gözlemleri kullanılarak keşfedilen 2.000’den fazla dış gezegenden hem boyut hem de tahmini sıcaklık olarak en çok Kepler-1649c’nin Dünya’ya benzediğini söyledi.

Dünya ve Kepler-1649c gezegeninin uzaydan görünüşü

Washington, DC’deki NASA’nın Bilim Misyon Müdürlüğü’nün ortak yöneticisi Thomas Zurbuchen,
”Bu ilginç, uzak dünya bize ikinci bir Dünya’nın yıldızların arasında yer alması ve bulunmayı beklemesi konusunda daha büyük bir umut veriyor ” dedi.

NASA, Dünya’ya daha yakın olduğu tahmin edilen başka dışsal gezegenlerin olduğunu ve bunların Dünya’nın sıcaklığına yakın olabileceğini söylemesine rağmen,sistemin yaşanabilir bölgesinde de yer alan hem boyut hem de tahmini sıcaklık olarak Dünya’ya daha yakın olan başka bir dış gezegen yoktur.

Bu yeni ortaya çıkan dünya, kendi gezegenimizden sadece 1.06 kat daha büyük. Ayrıca, kendi yıldızdan aldığı ışık miktarı, Dünya’nın güneşimizden aldığı ışık miktarının% 75’i kadardır. Yani, dış gezegenin sıcaklığı gezegenimizin sıcaklığına benzer olabilir.

Dünya’dan farklı olarak, kırmızı bir cücenin yörüngesinde

NASA’nın internet sitesinde yayınlanan bir sanatçının çizdiği ‘Kepler-1649c gezegenin yüzeyi’

Ama Dünya’dan farklı olarak, kırmızı bir cücenin yörüngesinde. Bu sistemde hiçbiri gözlenmemiş olsa da, bu tür bir yıldız, bir gezegenin çevresini herhangi bir potansiyel yaşam için zorlu hale getirebilecek yıldız parlamaları ile bilinir.

Bilim insanları, ajansın 2018 yılında emekliye ayırdığı Kepler Uzay Aracının eski gözlemlere bakarken bu gezegeni keşfetti. (NASA 2018 yıllında bu aracı emekli etmesine rağmen, bilim insanları Kepler’in Dünya’ya geri gönderdiği bilgileri incelemeye devam ederken hala keşifler yapıyorlar).

Texas Üniversitesi’nden bir araştırmacı olan Andrew Vanderburg, “Ne kadar çok veri elde edersek, potansiyel olarak yaşanabilir ve Dünya büyüklüğündeki dışsal gezegenlerin bu tür yıldızların etrafında yaygın olduğu fikrine işaret eden daha fazla işaret görüyoruz” dedi.
Çeviren: Berk Keskin / Kaynak: USA Today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

  1. Ukalalık etmek gibi olmasın fakat elimizde bu mesafeleri katedebilecek güçte bir mekik teknolojisi yada kısaltabilecek bir atlama noktası olmadan yaşanabilir gezegen müjdelerinin yanlış bir güven duygusu oluşturduğunu düşünüyorum. Daha fazla uzay çöpü ortaya çıkarmadan Yörüngeye veya Ay’da yürütülecek kolonileşme çalışmalarının şimdilik daha etkili bir çözüm olacağı kanısındayım.

Derin Deniz Seferi Deneyi 30 Yeni Tür, ve Bilinen En Uzun Hayvanı Ortaya Çıkardı

Dünya Genelinde 2 Milyondan Fazla İnsan Covid-19 Hastalığına Yakalandı