NASA Başka Yaşam Formlarını Bulmaya Odaklanmalı

Son yıllarda, gelişen teknoloji ve bilgi birikimi sayesinde evrenimizde birçok keşif yapıldı. Uzay turizmi, uzayda yaşam, Mars görevleri… Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademisi tarafından onaylanan ve 17 bilim insanının yayımladığı yeni raporda NASA’nın her misyonda uzaylı yaşamına dair araştırmalar yapması gerektiği vurgulandı. Bu sayede Dünya’daki yaşamın tarihi ve evrenin yapısı hakkında daha fazla bilgiye ulaşılabilinecek.

Uzmanlar, misyonlarda astrobiyolojinin ön planda olması gerektiğini ve araştırmaların bu çerçevede planlanmasını söyledi. Peki bu fikir neden şimdi ortaya atıldı ? Son yıllarda astrofizikçiler binlerce gezegen keşfetti. Bu keşifler, diğer gezegenlerde yaşamın var olduğuna dair bulguları destekler nitelikte. NASA’nın Kepler Misyonu, tek başına 2900 tane yeni gezegen keşfetti. Bu gezegenlerin büyük bir kısmının Dünya’ya benzediği ve yaşam formlarının orada da olabileceği söylenmişti.

Diğer gezegenlerde araştırmaları arttırmanın bir faydası da şu olacaktır; kaynak. Hızlı nüfus artışı ve iklim olayları göz önüne alındığında gerekli önlemler alınmazsa gelecekte kıtlığın her yere yayılacağını söyleyebiliriz. Bu sebeple misyonlarda yaşamsal belirtiler aranırken, oranın yer altı ve yer üstü kaynakları da araştırılacak. Hem NASA hem de diğer uzay ajansları, misyonlarında bu detayı göz önünde bulundurmalıdır.
Kaynak: https://www.livescience.com/63814-astrobiology-all-nasa-missions.html
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bilim insanları, görme bozukluklarının tedavisi için kök hücrelerden insan retinası üretti

    NASA, Opportunity gözlem aracı tam 4 aydır kayıp