Nasa Başkanı Tarih verdi: İnsanlar Mars’a ilk adımlarını ne zaman atacak?

İnsanlar Mars’a ilk adımlarını ne zaman atacak? sorusuna NASA başkanı Jim Bridenstine, tarih verdi.
Herkes, Mars’a insan gönderme olasılığı konusunda heyecanlıdır. Hatta insanların ilk kez 2030 ‘lu yıllarda Mars ‘a ayak basabileceği bile tahmin ediliyor.

İlgili: İnsanlar 2030 Yılında Mars’a Ayak Basacak

Nasa Başkanı Jim Bridenstine

Uzay sektörünün en prestijli etkinliklerinden birisi olan Uluslararası Uzay Kongresi (International Astronautical Congress) bu hafta ABD’nin Washington eyaletinde düzenleniyor.

Bu yıl 70’ncisi düzenlenen toplantıya NASA başkanı Jim Bridenstine, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) başkanı Jan Wörmer, Roskosmos insanlı uzay programları başkanı Sergei Kirikalev ve JAXA başkanı Hiroshi Yamakawa gibi önemli isimler katıldı.

Tüm uzay ajanslarının ortak düzenlediği bir basın toplantısı sırasında yönetici isimlere ayrıca bazı ilginç sorular yönetildi. Etkinliğin sonlarına doğru sorulan “İnsanlık Mars’a ne zaman iniş yapacak?” sorusu özellikle ilgi gördü.

ESA başkanı Jon Wörner bu soruya “Salı günü” şeklinde şakayla cevap verdi. NASA başkanı Jim Bridenstine ise çok daha net cümleler kullandı.

Bridenstine,”Ay’a geri dönüşümüzü hızlandırıyoruz. Bu aynı zamanda insanoğlunun Mars’a olan yolculuğunun da hızlanacağı anlamına geliyor. Ay’ı bir deney alanı olarak kullanacağız, nihai hedefimiz ise Mars.” ifadelerini kullandı.

Bu tarz uzay görevlerinin inanılmaz zorlayıcı olduğundan da bahseden Bridenstine, masadaki meslektaşlarına yönelerek,”Bütçelerimiz yeterli seviyede olursa, 2035 yılında bu işi başarabileceğimizi söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

Artemis programıyla ilgili de bazı ifadeler kullanan Bridenstine,”Beş yıl içerisinde Ay’a iniş yapmış olmayı hedefliyoruz. 2028’e kadar da Ay’da sürdürülebilir bir yaşam alanı kuracağız.” ifadelerini kullandı.

NASA’nın Artemis programına şu anda uluslararası birçok uzay ajansından destek geliyor. Avustralya, Kanada ve Japonya şimdiden NASA ile ortaklıklarını resmileştirmiş durumda.

Avrupa Uzay Ajansı ve Roskosmos’un da yakında bu gruba katılması bekleniyor. Artemis programı tıpkı Uluslararası Uzay İstasyonu gibi ilginç bir ortaklığa dönüşecek gibi. Önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte Kanadalı, Avustralyalı, Japon ve Avrupalı astronotların Ay’da ilk adımlarını attığını görebiliriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

mini beyin

Canlı Mini Beyin Yaratmaya ‘Tehlikeli Bir Şekilde Yakınız’

Uçan Taksi Dönemi Başlıyor! İlk deneme uçuşu Singapur’da gerçekleştirildi.