NASA Dünyanın Manyetik Alanında Gizli Geçitler Olduğunu Açıkladı

Bilim kurgu filmlerinde gösterilen birçok olayın birbiri ardına gerçek olduğu günümüzde NASA’dan çok çarpıcı bir açıklama geldi. NASA, dünyanın manyetik alanında gizli geçitler, yani bir nevi portallar bulunduğunu duyurdu.

Portallar kısaca uzay zamanda beliren yarıklar olarak tanımlanıyor. Tıpkı kestirme yollar gibi bu uzay zaman yarıkları kullanılarak istenen yere daha kısa bir sürede ulaşabilmek mümkün.

mag-recon-graphic_0 (1)

Buraya kadar anlatılanlar filmlerde görülse de bilim insanları tarafından solucan delikleri, yıldız kapıları ve portallar uzun bir süredir araştırılıyor.

Bilim kurgu filmlerini gerçeğe dönüştüren açıklama ise NASA’dan geldi. Dünya’nın manyetik alanında keşfedilen portallara NASA tarafından X noktaları ismi verildi. Bu noktalar elektron yayınımı bölgeleri olarak tarif ediliyorlar.

NASA bilim insanlarından Jack Scudder konuya dair yaptığı açıklamada, “ Keşfedilen bu bölgeler Dünya’nın manyetik alanının Güneş’in alanıyla birleştiği noktalarda, kesintisiz bir yol oluşturacak biçimde bir araya gelerek gezegenimizden Güneş’in atmosferine kadar 150 milyon kilometre kadar uzanıyor” dedi.

earth-wind-in-space-232310

NASA tarafından THEMIS uzay aracı ile Avrupa Cluster uydusu vasıtasıyla yapılan ölçümler neticesinde hergün bu 150 milyon kilometrelik alanda yüzlerce portalın açılıp kapandığı tespit edildi.

Bu portalların çoğu oldukça küçük ve ömürleri kısa.

Ancak bu portallar arasında hiç kapanmadan genişleyebilen ve oldukça büyük boyutlara sahip olanları da bulunuyor.

Güneşten gelen enerjik parçacıkları portalların oluşturduğu açıklıktan geçerek atmosferin üst katmanlarını ısıtabiliyor, kutup ışıklarını oluşturuyor ve jeomanyetik fırtınaları tetikleyebiliyor.

Parçacıklar X noktaları üzerinden Güneş’ten Dünya’ya manyetik alan transferi sağlıyorlar.

Kaynak: https://www.nasa.gov/mission_pages/sunearth/news/mag-portals.html

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bunlar Geleceğin Hayvanları Olabilir Mi?

kayıp kıta Greater Adria

Uzun Süredir Avrupa’nın Altında Gömülü Olan Kayıp Kıta Keşfedildi