NASA görüntüleri doğanın kendini yenileme gücünü gözler önüne serdi

NASA tarafından paylaşılan yeni görüntüler, 1988 yılında tarihin gördüğü en büyük orman yangınlarından birine sahne olan Yellowstone Ulusal Parkı’nın nasıl yenilendiğini gözler önüne serdi.

NASA ve USGS (Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu)’nin kontrolünde olan Landsat uyduları tarafından çekilen görüntüler, doğanın kendini yenileme gücünü bir kez daha gözler önüne serdi.
Geçtiğimiz günlerde NASA tarafından paylaşılan görüntüler, tarihin gördüğü en büyük doğal park yangınlarından birine sahne olan Yellowstone Ulusal Parkı’nın yavaş yavaş eski haline dönmeye başladığını gösterdi.

Yellowstone Ulusal Parkı park yangını ile kavrulmuştu

Dünyanın ilk ulusal parkı olan ve yaklaşık 9 bin kilometre kareye yayılan Yellowstone Ulusal Parkı, 1988 yılında ABD tarihinin en büyük doğal park yangını ile kavrulmuştu.
Düşen yıldırımlar ve insanların yaktığı ateşler nedeniyle başlayan irili ufaklı yangınlar artan rüzgarlar nedeniyle birleşmiş ve aylarca söndürülemeyen devasa bir orman yangınına dönüşmüştü. Yellowstone Ulusal Parkı’nın yüzde 36’sının yandığı bu yangında, milyonlarca ağaç ve sayısız bitki kül oldu.
Ne var ki bu devasa yangın sonrasında doğa hemen kendisini yenilemeye başladı ve yangın söndükten sadece günler sonra, neredeyse küle dönen alanlarda çimler ve diğer dirençli bitkiler yetişmeye başladı. 1989 yılında, yani yangından yaklaşık bir yıl sonra çekilen görüntüler, yanan alanlarda çiçeklerin açmaya başladığını ve ekosistemin yenilenmeye başladığını gösterdi.

Yellowstone Ulusal Parkı’ndaki bu doğal yenilenme ve yeniden büyüme süreci sonraki yıllarda da devam etti. NASA tarafından paylaşılan görüntüler 2011 yılına gelindiğinde yanan bölgelerin yüzde 80’inin yeniden yeşile büründüğünü gösteriyor.
Çekilen en son görüntülerde bu oranın daha da arttığı fark edilirken, Amerika’nın batısında sürekli çıkan orman yangınlarının neden olduğu yeni hasarlar da görülüyor.

Günümüzde uçak, drone ve uydulardan yapılan düzenli gözlem sayesinde orman ve doğal park yangınları hızlıca tespit edilebiliyor. Bu da yangınların büyüklüklerinin öngörülmesine ve gerekli görülen durumlarda müdahale edilmesine olanak sağlıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Tarihteki en kötü Nükleer Kaza Çernobil’i kimsenin beklemediği bir şeye dönüştürdü
2018’in en maliyetli doğal afeti California yangını oldu
İzmir’de bor madeninden yangın söndürme tozu üretildi
Kaynak: https://medium.com/starts-with-a-bang/nasa-images-show-a-record-recovery-from-historys-worst-national-park-wildfire-c654365d9a3d

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilime göre 'zamanla iyi geçinmek isteyen', yepyeni bir çevrede ilk deneyimlere açık olmalı

İtalya'da Geçmiş Döneme Ait Sikkeler Bulundu