Nasa, InSight Uzay Aracı Marsa İnişi İçin Geri Sayım Başladı

Başka bir gezegende yaşam arayışlarında başı çeken Mars, yeni insansız aracı InSight’ı konuk etmeye hazırlanıyor. InSight uzay aracının yaklaşık 6 ay süren yolculuğun ardından Kızıl Gezegen’e sorunsuz bir şekilde inmesi bekleniyor. Bir metre uzunluğunda ve 258 kilogram ağırlığında olan araç, herhangi bir aksiliğin yaşanmaması halinde 26 Kasım Pazartesi günü saat 15.00’te inişini gerçekleştirecek. Yüzlerce bilim insanının uzun süredir üzerinde çalıştığı proje NASA tarafından yürütülüyor.

Saatte 19.800 kilometre hızla Mars atmosferine girecek olan InSight, bir paraşüt ve ters ateşleyiciler sayesinde yüzeye yumuşak bir iniş gerçekleştirmeyi hedefliyor. Elysium Planitia isimli bölgeye inecek olan uzay aracı, Curiosity’nin yaklaşık olarak 550 kilometre uzağında bulunacak. Bu alanın seçilmesinde yüzeyin düz yapısı ve kayalık olmaması dikkate alınmış. Jeolojik araştırmalar yapması planlanan Mars InSight için bu tarz bir yüzey yapısının ideal olduğu belirtiliyor. Her şeyin yolunda gitmesi durumunda sismik aktiviteleri, Mars’taki depremleri araştırması planlanan uzay aracının; gezegenin manyetik alanı ve iç sıcaklığıyla ilgili de bilgi toplaması bekleniyor. Elde edilen bilgilerin ileride gerçekleştirilecek, içerisinde insanların da yer alacağı Mars görevlerinde yardımcı olacağı ifade ediliyor.

Mars yüzeyine yapılan başarılı iniş oranı yüzde 40… Dolayısıyla Mars InSight uzay aracını zorlu bir 6 dakika bekliyor. İniş işlemi ile geçecek 6 dakikanın ardından aracın canlı kalması ümit ediliyor. Araştırmacılar, 2004 yılında Mars’a başarıyla inen Spirit ve Oppurtinity araçlarının uzun yıllar veri toplama işini başarıyla yürütmesini göz önünde bulundurarak beklentilerini yüksek tutuyorlar.
Kaynak: https://www.livescience.com/64149-insight-mars-6-minutes-terror.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bilim insanları, Altını oda sıcaklığında eritmeyi başardı

'Dünyanın ilk genetik tasarımlı bebekleri doğdu'