Nasa Jupiter’in Uydusu Europa’da Su Buharı Bulunduğunu Onayladı

Nasa’nın yeni bir çalışması Jüpiter ’in 79 uydusundan biri olan Europa’nın üzerinde, yaşam için gerekli olan sıvı suyun donmuş yüzeyin altında bulunabileceğini düşündüren su buharının bulunduğunu onayladı.

Europa  -Encaladus ile birlikte- Güneş sisteminde yaşam bulunma ihtimali açısından en güçlü aday. Jüpiter’in en yakın altıncı uydusu olan Europa’nın yüzeyinin altında içinde hayat barındıran bir okyanus bulunuyor olabilir.

Nasa Jupiter’in Uydusu Europa’da Su Buharı Bulunduğunu Onayladı

Bu yıl aynı zamanda okyanus tabanının yaşam için gerekli ısıya ve kimyasal reaksiyonlara yardımcı olabilecek hidrotermal açıdan aktif olduğunu düşünmemize sebep olacak şekilde deniz tuzları da keşfedilmişti.

Ve şimdi de ilk kez NASA’nın Greenbelt – Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ne bağlı bir ekip Güneş sistemindeki altıncı en büyük uyduyu Hawai’deki dünyanın en büyük teleskoplarından birini kullanarak Europa’nın yüzeyinde su buharı bulunduğunu doğruladı. Bulgular Nature Astronomy ‘de rapor edildi

Europa üzerinde lekeler NASA, JPL-Caltech

Plume (Püskürme) denilen bu yapılar daha önce de keşfedilmişti, hatta 1990’larda uzaya gönderilen Galileo Uzay Aracı bu püskürmelerden birinin içinden geçmiş olması bile muhtemel, ancak Hawai’deki W.M. Keck rasathanesindeki spektrum cihazı kullanılıp kimyasal analizi yapılana kadar bunun ne olduğundan tam olarak emin değildik. Aranan şey bulunmuştu!

NASA, “Europa’dan salınan suyun birkaç dakika içinde Olimpik yüzme havuzunu doldurmak için yeterli olduğunu tespit ettiler” dedi. (saniyede 5,202 pound veya saniyede 2,360 kilogram)

Potansiyel yaşam hayranları için harika bir haber

Bu, açık bir şekilde potansiyel yaşam hayranları için harika bir haber olsa da, ekip teleskopla yapılan 17 gözlemden sonra, suyun yalnızca bir kez bulunmasını “Europa’daki su buharı püskürmesinin tahmin edilenden daha düşük seviyelerde gerçekleştiğini ve güçlü etkinliklerin nadir görülen lokal olaylar” şeklinde yorumladı.

NASA gezegen bilimci ve araştırma lideri Lucas Paganini,
“Yaşam için üç şarttan ikisi olan temel kimyasal elementler (karbon, hidrojen, oksijen, azot, fosfor ve kükürt) ve enerji kaynakları bulundu.” Dedi.

Nasa Jupiter’in Uydusu Europa’da Su Buharı Bulunduğunu Onayladı

Bilim insanları doğrudan sıvı suyu henüz tespit etmemiş olsalar da, bir sonraki en iyi şeyi bulduk: buhar halinde su. Paganini’nin ekibinde yer alan gezegen bilimci Avi Mandell, “Yere dayalı gözlemlerdeki olası kirleticileri gidermek için özenli güvenlik kontrolleri yaptık, Ama nihayetinde neler olup bittiğini görmek için Europa’ya daha da yaklaşmalıyız.” Dedi.

Neyse ki, daha yakından bakmak için çok fazla beklememiz gerekmeyecek gibi duruyor. 2020’lerin ortalarında başlaması beklenen Europa Clipper misyonu, Europa’nın yörünge davranışlarını, yüzeyini, yeraltı okyanusunu ve daha küçük aktif püskürme ağızlarını kendi üzerindeki spektrometreleriyle ayrıntılı bir şekilde araştıracak. Gelecekteki bir Europa inişi için potansiyel bölgeleri bile arayacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yazar: Cihan LALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göktaşında Tespit Edilen Şekerler yaşamın kökeni hakkında ipuçları veriyor

Anne Sütü Formülünü Bulmak İçin Araştırmacılardan Umut Veren Çalışma