NASA'da Kıyafet Sorunu Cinsiyet Krizine Dönüştü

Yaklaşık 57 yıldız başarılı bir şekilde uzay misyonları gerçekleştiren NASA, 29 Mart’ta özel bir etkinliğe hazırlanıyordu. NASA, 29 Mart’ta yalnızca kadınlardan oluşan bir astronot ekibinin gerçekleştireceği uzay yürüyüşünün, iptal edildiğini söyledi; gerekçe olarak uygun bedende giysi bulunmaması gösterildi. NASA; Şubat ayının sonlarında doğru yaptığı bir açıklamada, 29 Mart’ta Anne McClain ile Christina Koch’un yer aldığı yalnızca kadınlardan oluşan bir astronot ekibinin uzay yürüyüşü gerçekleştireceğini duyurmuştu. Toplam yedi saat devam edecek uzay yürüyüşü sırasında astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan dışarı çıkarak geçen yaz yerleştirilen pilleri değiştirecekti.

Kadınlardan oluşan ekibin kontrolü, NASA’nın Teksas’taki Johnson Uzay Üssü’nden uçuş kontrol direktörü Mary Lawrence ve Kristen Facciol’un oluşturduğu, tamamı kadın olan bir ekip tarafından yönetilecekti. Fakat 21. yüzyılın en büyük skandallarından birisi yaşandı ve uygun bedende yeteri kadar giysi bulunmadığı için görevde değişikliğe gidildi.

NASA yaptığı açıklamada, ”Görev yöneticileri, istasyondaki uzay giysilerinin elverişliliği açısından görevlendirmeyi ayarlamayı kararlaştırdı. McClain, ilk uzay yürüyüşü sırasında medium beden üst gövde giysisinin kendisine uyduğunu öğrendi. Ancak 29 Mart’a kadar sadece bir tane medium beden üst giysi yapılabileceği için, giysi Koch’un olacak. Anne McClain, daha önceden uzayda bir göreve çıkmıştı; bu nedenle Koch görevde yer alacak. Onun partneri ise McClain ile daha önceden göreve giden, erkek,  Nick Hague olacak” ifadelerini kullandı. Böylelikle tamamı kadından oluşan uzay görevi ile tarihe geçmek isteyen NASA, yaşadığı bu skandalla tarihe geçmiş oldu.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://www.theguardian.com/science/2019/mar/25/nasa-all-female-spacewalk-canceled-women-spacesuits

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

NASA, 2020 Görevi İçin Testlere Başladı

Yüz körlüğü hastalığı nedir? Nedeni ne? : Sevdiklerimin yüzünü hatırlayamıyorum