Nasa Mars 2020 Perseverance Gezicisini Bugün Başlatacak!

NASA, Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan bir Birleşik Lansman İttifakı Atlas V roketinde Mars 2020 Perseverance gezicisini için; 30 Temmuz 2020 Perşembe günü Türkiye saati ile 14:50’de başlatmayı hedefliyor.

NASA, Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan bir Birleşik Lansman İttifakı Atlas V roketinde Mars 2020 Azim gezgininin lansmanı için 30 Temmuz 2020 Perşembe günü 14:50 ‘yi hedefliyor. Başlatma penceresi yaklaşık iki saat ve her beş dakikada bir başlatma fırsatı var.

İlginizi çekebilir: İşte Astronotları Uzaya Taşıyan Uzay Gemileri

Canlı Lansman Ne Zaman Başlayacak?

Canlı lansman kapsamı 14:00 başlayacak. NASA TV veya NASA Live’da görün. Lansman tarihi hava durumuna ve teknik faktörlere bağlı olarak değişebilir. Daha önce teknik sorunlar nedeniyle ayın başında gecikme yaşanmıştı.

Perseverance, 18 Şubat 2021’de kırmızı gezegende JezeroKrateri’ne inecek. Bilim insanları, yaklaşık 48 kilometre genişliğindeki kurak JezeroKrateri’nin 3,5 milyar yıl önce bir sıvı su gölü olduğunu söylüyor. Bu, antik geçmişte Mars’ta yaşanabilir koşulların işaretlerini ve geçmiş mikrobik yaşamın işaretlerini aramayı iyi bir yer haline getiriyor.

22 Temmuz’da NASA, görevin uzay aracı, roket, prosedürler ve personelin hazırlıklı bir değerlendirmesini içeren uçuşa hazırlık incelemesini geçtiğini duyurmuştu.

Perseverance, Curiosity gezicisine benzer boyutlarda, 2.300 poundun (1.043 kilogram) biraz altında. Görev yedi farklı bilimsel araç taşıyacak. Bir NASA açıklamasına göre:

Mars’ın jeolojisini ve iklimini daha iyi anlamak ve Kızıl gezegende antik yaşam belirtileri aramak için tasarlanan misyon, gelecekteki Mars örnek dönüşü ile Dünya’ya iade edilebilecek bir dizi kaya ve toprak örneğini toplamak ve saklamak için robot bilim insanını kullanacak.  Ayrıca Mars’ın gelecekteki robotik ve insan keşiflerinden faydalanmak için yeni teknolojileri test edecek.

Perseverance gezicisi

Perseverance, ayrı bir teknoloji denemesini Mars yüzeyinde (4 kilodan daha az olan, Ingenuity adlı bir helikopter) başka bir gezegende uçan ilk uçağı taşıyacak.

Mars 2020 Azim, Amerika’nın kırmızı gezegeni insan keşfine hazırlanmak için ayın misyonlarını içeren daha büyük aydan Mars’a keşif yaklaşımının bir parçasıdır. İlk olarak kadını ve bir sonraki adımda adamı 2024 yılına kadar aya göndermekle görevlendirilen NASA, NASA’nın Artemis programı aracılığıyla 2028 yılına kadar ayda ve çevresinde sürekli bir insan varlığı kurmayı planlamakta.

Hacer Sezgin

Palm Yağı Nedir?

5G’yi Covid-19’a Bağlayan Rapor İptal Edildi!