NASA Mars’a Göndereceği Astronotların DNA’sını Değiştirmek İstiyor

Epigenetik modifikasyon’ sayesinde, NASA Mars’a göndereceği astronotların DNA’sını değiştirmek istiyor. Yapılacak olan bu DNA değişikliği sayesinde astronotların radyasyona karşı korunacağı düşünülüyor. Epigenetik modifikasyon sayesinde Mars’a gönderilecek olan personelin genetik kodları yeniden programlanacak, böylece astronotların vücutları bu düşman iklime dayanıklı bir hale gelecek.

nasa-marsa-gonderecegi-astronotlarin-dnasini-degistirmek-istiyor

NASA her ne olursa olsun 2030 yılına kadar Mars’a yapacağı seyahati gerçekleştirmek istiyor. Özel şirketlerle arasında adeta bir yarış devam eden NASA bu seyahatin getireceği zorlukların da farkında. Yolculuk esnasında uzaydan gelen parçacıklarla görevli personelin ciddi radyasyona maruz kalması da dahil olmak üzere bu seyahat bir sürü risk içeriyor.

Astronotları kozmik radyasyondan koruyabilmek NASA için birinci öncelik. Bu sebeple Amerikan Uzay Dairesi tartışmalı bir uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyor.

140604-mars_7be386d32d0b4813c9b4d56cabe43876.nbcnews-fp-1240-520

Astronotların Mars’taki uçuşlarında maruz kalacakları kozmik ışınlar benzeri yüksek enerji yüklü parçacıklara uzun süre maruz kalması, kanser ve kronik demans gibi birçok sağlık riskini beraberinde getirecek. Kızıl gezegende meydana getireceği koloninin baltalanmaması için ABD Uzay Ajansı, etik ve ahlak bakımından sorgulanabilecek her türlü strateji de dahil olmak üzere birçok farklı uygulama yapmayı planlıyor. Bunların ilki ise mürettebatın genetik kodlarını değiştirmek. Bu sayede NASA astronotların uzaydaki iklime dayanıklı hale geleceğini düşünüyor.

mars_colony-700x432

Epigenetik modifikasyonlar, genlerin vücut tarafından okunma şeklini, altta yatan DNA dizilerinde değişiklik yapmadan farklılaştırmaktadır. Önerilen diğer koruma tedbirleri ise zırhlı kıyafeteler, takviye kalkanlar ve elektromanyetik kuvvet alanları gibi uygulamalardan oluşuyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Yarının Enerjisi Güneş Değil, Yosun Olabilir

    Medeniyeti Yapay Zeka Değil Biyoteknoloji Yok Edecek