NASA ‘nın İnsanlı Uzay Görevleri İçin Kullandığı 6 İleri Teknoloji Sistem.

NASA insanoğlunu Mars’a göndermek için çok yoğun bir AR&GE faaliyeti yürütmekte. Haydi NASA’nın insanoğlunu Mars’a götürecek en gelişmiş 6 uzay sistemini tanıyalım. NASA, gözünü Mars’a dikmiş durumda ve bu görevin gerçekleşmesi durumunda insanlık tarihine bir mühür vurulmuş olacak. Milim hataya dahi yer olmamalı.

Perseverance (Azim) dahil birçok robot, Mars yüzeyini anlamamıza yardımcı olmak adına Mars’a gönderilecek. Elde edilecek bu bilgiler gelecekteki görevler için hayati önem arz etmekte. Bunun yanı sıra astronotları uzay gemileriyle evden çok uzaklara gönderip sağ salim geri getirmek de işin bir diğer zor kısmı.

NASA ‘nın İnsanlı Uzay Görevleri İçin Kullandığı 6 İleri Teknoloji Sistem.

NASA’nın en son teknoloji sistemleri Artemis görevlerinde kullanılacak.

Gelişmiş Fırlatma Sistemleri

Mars’a seyahat edecek astronotlar derin uzayda nerden baksanız 225 milyon kilometre gibi bir mesafe kat edecek. Sağlam bir kalkış sistemi bu yolculuğun hem en hızlı hem de en güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için kilit role sahip.

Bu konuda NASA, nükleer ve elektrikli fırlatma da dahil bir takım alternatifler üzerinde duruyor. Nükleer fırlatma maharetiyle evden çok uzaklara yapılacak insanlı görevlerin süreleri kısalacak.

Diğer Gezegenlerin Atmosferlerine Dayanabilecek Isı Kalkanı

Mühendisler, esnek ısı kalkanı montajı için hazırlanırlar. Görünüm alt taraftan ve ısı kalkanı üstte.
Kredi: NASA’nın Langley Araştırma Merkezi

NASA, boyutu mümkün olduğunca küçük ancak ısıya olabildiğince dayanıklı yanmaz ısı kalkanları üzerinde çalışıyor. Bu teknoloji sayesinde uzay gemileri atmosferi olan herhangi bir gezegene sorunsuzca teker koyabilecek. Bu kalkan astronotları ve yanlarındaki yükleri Mars atmosferinden en güvenli şekilde geçirmek için genişleyip şişecek.

İlginizi çekebilir: İşte Astronotları Uzaya Taşıyan Uzay Gemileri

Son Teknoloji Mars Kıyafetleri

NASA ‘nın İnsanlı Uzay Görevleri İçin Kullandığı 6 İleri Teknoloji Sistem.

Mars’a ayak basacak ilk kadın ve erkek astronot, “Araç Dışı Görevlerde Bütünlük ve Hareket Özgürlüğü” (xEMU) olarak adlandırılan gelecek kuşak özel Mars kıyafetlerini giyiyor olacaklar.

Uzay kıyafetleri astronotların güvenliğini düşündüğü kadar Mars yüzeyinde mümkün olduğunca hareket özgürlüğüne sahip olmalarını ve Apollo görevlerinde yapılamayan şeylerin yapılabilmesini de sağlıyor.

İlginizi çekebilir: Uzay Giysisi Simülasyonu: Bir Astronot Kıyafeti Giyinmek Nasıldı?

Tekerlekler Üzerinde Ev ve Labaratuvar Ortamı

Mars’a inerken kargo yükünü minimuma çekmek için NASA, içi oksijen dolu bir Mars yüzey arabasını ilk Mars evi yapmayı düşünüyor.

NASA, Ay yüzeyinde içerisi sıkıştırılmış hava dolu hareketli bir yaşama ortamının nasıl olabileceğine dair birçok deney gerçekleştirdi.

Kesintisiz Güç

Tıpkı dünyada cihazlarımızı şarj etmek için elektrik kullandığımız gibi astronotların da Mars’ı keşfetmek için bir güç kaynağına ihtiyacı olacak. Bu sistem mümkün olduğunca hafif olmalı ve bulunduğu konum veya Mars’ın o anki mevsimi farketmeksizin çalışabiliyor olmalı.

NASA bu sistemi halihazırda Dünya üzerinde deneyip güvenli, verimli ve görevi götürebilecek kadar yeterli bir sistem olduğuna kanaat getirdi. NASA, fizyon ile enerji üretmeyi önce Ay’da deneyip daha sonra Mars’a kurmayı planlıyor.

Lazer Vasıtasıyla İletişim

NASA, 2013’te yaptığı bir Ay deneyi ile lazer iletişiminin mümkün olduğunu kanıtladı.

Uzay ajansı, bu işin bir adım öteye götürüp sistemin bulut yığınları, alt yörünge ve iletişim kopması gibi birçok ihtimale karşı kusursuz hale getirmeye çalışıyor.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonunda ve insanlı Artemis görevinde de dahil, insanlı uzay uçuşlarını denemek için birtakım küçük sistemler inşaa ediyor.

İlginizi çekebilir: NASA, Artemis Anlaşmasını yayınladı. İnsanların Uzayda Uyacağı Yönergeler

Muhammed Boğatekin

Amerika, Rusya’yı Uzaya Anti-Uydu Silahı Göndermekle Suçladı.

Kuantum Fiziği (Kuantum Mekaniği) Teorisi Nedir?