in

NASA Şefi “Plüton bir gezegendir” demeye devam ediyor çünkü Plüton muhteşem bir dünya.

Plüton bir gezegendir

NASA Şefi “Plüton bir gezegendir” demeye devam ediyor çünkü Plüton muhteşem bir dünya.

Plüton ’un gezegen olup olmadığı konusundaki uzun süredir devam eden tartışmada; NASA Yöneticisi Jim Bridenstein “Plüton kesinlikle bir gezegendir.” diyerek geçenlerde halka açık bir şekilde Plüton’un gezegen olduğu yönünde destek verdi.

Jim Bridenstine geçen ay sonlarında Washington’da gerçekleştirilen Uluslararası Astronomi Kongresi’nde;

NASA’nın New Horizons uzay aracı ile 2015 yılında yapılan gözlemlerde Plüton’un beklenenden çok daha karmaşık olduğunu, muhtemel bir yer altı okyanusu, yüzeydeki organik malzemelerin (hayatın potansiyel öncüleri) ve çok katmanlı bir atmosferin olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

önceki yayınlanan İlgili makalemiz: NASA Yöneticisi; ‘Plüton bir gezegendir’ dedi. Ortalık Karıştı

Jim Bridenstein

“NASA yöneticisi olarak Plüton’un bir gezegen olduğuna inanıyorum” diyen Bridenstine izleyicilerden alkış aldı.

Plüton hakkında benzer yorumları ağustos sonlarında ajans başkanı da yaptı. Ancak konunun karmaşık özelliklerine rağmen; “gezegen” olarak adlandırma ve bu kuralları denetleyen Uluslararası Astronomi Birliği’nin resmi tanımına göre, Plüton bir gezegen değildir.

2006’da, Plüton’un büyüklüğünde birçok gezegenin güneş sistemi çevresinde keşfedildiğinde, Plüton bir cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırıldı.

NASA Şefi “Plüton bir gezegendir” demeye devam ediyor çünkü Plüton muhteşem bir dünya.

Bu değişiklik; 2006 yılında New Horizons’ın baş araştırmacısı Alan Stern ve beraberinde diğerleriyle aynı fikirde olmayan bilim insanları tarafından yapılan tartışmalı oylama ile sonuçlandı.

Oylama, resmi bir “gezegen” tanımını akılda kalıcı bir ifadeyle kabul etti: Gezegenler yörüngelerindeki tüm enkazı temizledi. Plüton bu tanıma uymuyor. Dünyaya görece yakın sayılabilecek ve etrafında dolaşan binlerce nesne de öyle. (Bu tanım aynı zamanda bir gezegenin yuvarlak ve güneşin yörüngesinde olmasını gerektirir).

NASA Şefi “Plüton bir gezegendir” demeye devam ediyor çünkü Plüton muhteşem bir dünya.

Bridenstine, “Bir gezegeni tanımlarken onun gerçek değerini esas almak gerektiğini düşünüyorum.” dedi. Ancak, bu tanımı değiştirmek için toplulukla konuşmanın ötesinde somut adımlar önermemiştir.

“Plüton’un gezegen olup olmadığı hakkındaki bu değerlendirmeyle hemfikir olan birçok bilim insanı olduğunu biliyorum.” ve “İnsanlara haber vermeye devam etmemiz gerekiyor, çünkü New Horizons görevi inanılmaz ve bize güzel bilgiler vermeye devam ediyor” diye ekledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Gezegenler Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 8 İlginç Bilgi

Güneş Sistemimizdeki Gezegen İsimleri ve Anlamları Nereden Geliyor?

Plüton’un milyarlarca mil ötesinde yeni bir cisim keşfedildi

Çeviri: Can SONKAYA

Kaynak: https://www.space.com/pluto-is-a-planet-nasa-chief-iac-2019-video.html

Can SONKAYA

Yazar Can SONKAYA

1990 İstanbul doğumluyum. ESOGÜ Maden Mühendisliği mezunuyum. Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip etmenin yanı sıra kendimi de geliştirmeyi sevdiğim için fırsat buldukça araştırmaya ve yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Özellikle astronomi bende çok merak uyandırsa da genel olarak bilimin her dalı her zaman ilgimi çekmeyi başarmıştır.

Makaleye Oy Ver!

5 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

Gökbilimciler, Kuyruklu Yıldızları Dünyanın Çevresine Yönlendiren Bir “Geçit” Buldu!

Batan Kıymık Çıkarılmazsa Vücudunuza Ne Olur?