NASA Şubat Ayında Dünya’ya Yaklaşacak Olan Bir Asteroidi Potansiyel Tehlike Sınıfına Aldı

4 Şubat’ta Asteroid AJ129 2002, 107 bin 826 kilometre hızla dünyanın yakınından geçecek. Uluslararası Astronomi Birliği tarafından bu asteroid dünya için potansiyel tehlike olarak sınıflandırıldı.

Potansiyel olarak zararlı nesneler ya yörüngeye sahip asteroidler veya kuyruklu yıldızlar, Dünya’ya yaklaşma potansiyeline sahiptirler. Bu asteroidler bir etki durumunda ciddi bölgesel hasara neden olacak kadar büyüktürler. Asteroid AJ129 2002’nin çapı 1,1 kilometredir.

Gökbilimciler tarafından potansiyel tehlikeli olarak sınıflandırılan asteroidler Sentry Risk Table’te listelenir. Bu asteroidler önümüzdeki 100 yılda gezegenimizi etkileme potansiyeli olanlardır.

Raporlar, Mart 2017’den bu yana 1,786 potansiyel olarak tehlikeli asteroit (PHA) olduğunu gösteriyor. Bunların sadece 205’i 30 günden kısa gözlemlendi. Bilinen tehlikeli PHA’ların 157’sinin bir kilometreden daha büyük olduğuna inanılıyor.

4 Şubat’ta dünyaya yakın geçiş yapacak olan Asteroid AJ129 2002, 1,1 kilometre ile dünyanın en büyük binası olan Dubai BurjKhalifa’dan 800 metre daha yüksektir. NASA’nın hesaplamalarına göre asteroid kozmik ölçekte oldukça yakın kabul edilen 4,2 milyon kilometre uzaktan geçiş yapacak.

Gezegene 7,4 milyondan daha yakın geçiş yapan asteroidler tehlikeli olarak niteleniyor. Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi (ABD) bilim insanları, eğer asteroid Dünya’ya çarparsa sonuçlarının “çok ciddi bir küresel” sonucu olacağı ve birkaç yıl süreceği konusunda uyarıda bulunuluyor.

Bu asteroidin ya da başka bir asteroidin dünyaya çarpması halinde dünya karanlığa gömülecek, çok daha soğuk ve kuru olacaktır. En kötü senaryoda kurum 6 yıl boyunca atmosferi karartacaktır. Dünyanın dört bir yanındaki ortalama sıcaklıklar 8 dereceye düşecektir. Bu asteroid potansiyel tehlikeli sınıfta yer alsa da NASA herhangi bir çarpışma ön görmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kahve Karaciğer Hastalığı Riskini %70 Oranında Düşürebilir

Potansiyel Bir Zombi Salgınının ABD Geneline Yayılmasını Modellendi