içinde ,

NASA 2020 Yılında Mars Atmosferinde Oksijen Üretmeye Çalışacak

NASA tarafından 2020 yılında Mars’ta oksijen üretimi planlanıyor. Açıklamada bulunan NASA’lı yetkililer, “Mars’ta atmosferden oksijen üretimi yapmaya çalışacağız” dedi. Rover Misyonu olarak adlandırılan bu misyonda NASA tarafından 2020 yılında oksijen üretimi denenecek. NASA’nın kırmızı gezegenle ilgili büyük planları olduğu her geçen gün yapılan açıklamalarla ortaya çıkıyor. Mars yüzeyine insan gönderme misyonunun gerçekleşmesinden hala uzakta olan NASA, insan kolonileşmesinin sağlanması adına çalışmalar yürütüyor.
nasa-tarafindan-2020-yilinda-mars-atmosferinde-oksijen-uretmeye-calisacak
Mars’a güvenle insanlı bir araç indirmek ve Mars’ta koloni kurmak için NASA’nın aşması gereken hala birçok engel bulunuyor. NASA’nın baş yöneticilerinden birisi olan Robert Lightfoot NASA’nın Mars yüzeyinde oksijen üretebilmek için bir çalışma yürüteceğini ve bunu 2020 yılında yapmayı planladığını açıkladı. Rover misyonu ismi verilen bir uzay aracını bu tarihte kızıl gezegene göndermeyi planlayan NASA, burada oksijen üretimi için bir çalışma gerçekleştirecek. Mars hakkında NASA’nın planları doğrultusunda yapmak istediği şey MOXIE ismi verilen bir cihazın yardımıyla bazı mikroorganizmaları Mars’a götürmek.
nasa-tarafindan-2020-yilinda-mars-atmosferinde-oksijen-uretmeye-calisacak11
Bu mikroorganizmaların Mars’taki amacı ise kırmızı gezegende oksijen üretebilmek. NASA yöneticisi Lightfoot tarafından verilen röportajda,” Mars’a gidebilmek için küçük adımlarla aşamalar kaydediyoruz” ifadelerini kullandı. Mars misyonunun kalıcı olmasını uman NASA sadece Mars’a insanlı bir araçla iniş yapmayı değil, orada bir koloni kurmayı istiyor. Bunun için hayati olan aşamalardan birisi olan hava kaynağı yaratma hususunda NASA’nın başarılı olup olamayacağı 2020 yılında gerçekleştirilecek Rover Misyonu ile ortaya çıkacak.
Editör / Yazar: İsa EKİCİ
Kaynak: https://futurism.com/nasa-were-going-to-try-and-make-oxygen-from-the-atmosphere-on-mars/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum