NASA Test Sırasında Dünya Rekoru Kırdı

Amerikan Ulusal Havacalık ve Uzay Dairesi, bilinen adıyla NASA, 2020 yılında Mars’ta gerçekleşecek olan görev için hazırlıklarına devam ediyor. NASA, Mars 2020 görevinde kullanacağı bir paraşütü test ederken paraşüt, 30 tonluk bir kuvvete karşı koymayı başardı. Testi başarı ile geçen paraşüt, bu alanda dünya rekoru kırdı.

2020 yılında Mars’a uzay aracı gönderecek olan NASA’nın ilk hedefi, aracı yüzeye başarılı bir şekilde indirmek. Misyonun önemli adımlarından birisi olan bu görev, Dünya’daki yöntem ile sonuçlandırılacak. Yani araç, paraşüt ile yüzeye inecek. Bu sebeple NASA, paraşüt adaylarını test etmeye başladı. Teste giren paraşütler, saatte binlerce kilometre hızla giden bir uzay aracından Mars’a doğru düşecek olan bir keşif aracının düşüşünü yavaşlatarak Mars’a sorunsuz bir şekilde inmesini sağlamak zorunda. Dolayısı ile sıradan bir paraşütten biraz daha dayanıklı olmak zorunda.

Gelişmiş Süpersonik Paraşüt Şişirilmesi Araştırma Deneyi (ASPIRE) olarak adlandırılan bir testte NASA, dayanıklılık rekoru kırmayı başardı. Test sırasında yaklaşık 30 tonluk bir kuvvete karşı direnen paraşüt, şu ana kadarki en dayanıklı paraşüt oldu. NASA’nın Mars’a göndereceği aracın yükü yaklaşık 1 ton olacak ve 30 tonluk kuvvet, paraşütün Mars’ın ince atmosferinde karşılaşacağı kuvvetten %85 daha fazla. Testlerde görevli olan John McNamee ”2020 Mars görevi, uzun zamandır planlanan ve gerçekleşmesi için büyük çaba gösterilen bir misyon. Bu misyonu sorunsuz tamamlamak için her şey doğru yapılmalı. Paraşüt testlerindeki sonuçlar, bizi oldukça memnun etti.” dedi.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
Kaynak: https://bgr.com/2018/10/29/mars-2020-parachute-testing-aspire-video/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Tesla, Türkiye'ye yatırımları durdurdu

Parker keşif uydusu Güneş'e en yakın insan yapımı nesne oldu