NASA, Uzayda Astronotları Daha Sağlıklı Hale Getirmenin Yollarını Arıyor

NASA tarafından uzayda astronotların daha sağlıklı olabilmesi için çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Bu bağlamda astronotların genleriyle ilgili çalışmalar yürütmeyi planlayan NASA şimdi de uzaya bakteri örnekleri gönderiyor. E.Coli bakterisini uzaya gönderen NASA uzayda antibiyotiklerin bu bakterilerle ne kadar iyi mücadele edebildiğini araştıracak.

nasa-uzayda-astronotlari-daha-saglikli-hale-getirmenin-yollarini-ariyor

Mikro gravitasyon koşulları altında E.coli ve diğer benzeri bakterilerin strese bağlı kalacağı düşünülüyor. Bu durumun da savunma sistemlerini etkileyerek antibiyotiklerin bu bakterileri engellemesini daha zor bir hale getirebilir. Yapılacak olan bu araştırmanın antibiyotiklerin dünya üzerinde daha fazla geliştirilebilmesine yardımcı olacağına inanılıyor.

AcAMSat projesi kapsamında sürdürülen çalışmalar Kaliforniya Üniversitesi’nden AC Matin ve ekibi tarafından yürütülüyor. AC Matin konuya dair yaptığı açıklamada, “Mikrogravitede bakterilerin dirençleri artarsa, buna dair bir şeyler yapabiliriz. Çünkü bunu yaratan sorumlu geni bileceğiz ve karşı önlemler geliştirebileceğiz. Uzayın araştırılması konusunda ciddiysek, insanların hayati sistemlerinin mikro gravitasyon koşullarından ne ölçüde etkilendiğini bilmemiz gerekiyor” dedi.

Özellikle astronotların Mars görevine çıkmaları ve dünyadan uzakta bulunmaları halinde, tıbbi erişimlerinin kısıtlı olacağı ifade ediliyor. Bu gibi uzak görevler için astronotların karşılaşabileceği sağlıksal koşullarla ilgili çalışmalar NASA tarafından sürdürülüyor.

Proje kapsamında uzaya gönderilecek olan E.coli bakterisi insanları potansiyel olarak etkileyen çeşitli hastalıklarından yanında idrar yolu enfeksiyonu yaratmaktadır. Çalışmanın sonuçları astronotlara bir enfeksiyonla mücadele edebilmek için uygun dozda ilacın ne olacağıyla ilgili bir fikir verecek.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Yıldızlararası Bir Ziyaretçi Olduğu Tespit Edilen Göktaşına Roket Gönderilmesi Planlanıyor

    KUANTUM BİLGİSAYARLARI İÇİN GEREKLİ OLAN YENİ BİR BİLEŞEN BULUNDU