NASA Uzayda Yetiştirecekleri İlk Meyveyi Duyurdu

NASA Uzayda Yetiştirecekleri İlk Meyveyi Duyurdu

Her şey yolunda giderse bu yılın kasım ayında Uluslararası Uzay İstasyonu(ISS) bizleri heyecanlandıracak bir işe imza atacak.Araştırmacılar, uzayda yetiştirilecek ilk ürün olan Espanola[1] biberi fidesini (Capsicumannuum) ABD astronotları aracılığıyla göndermeyi umuyor. NASA bitki fizyoloğu Ray Wheeler “Rio Grande Sun” gazetesindeki röportajında Dylan Bida’ya “Fazla uzamayan ve en çok verimi alabileceğimiz uzayda bakımı kolay bitki çeşitleri arıyorduk.” Diye açıklama yaparak şöyle devam etti.”Astronotlar sık sık daha baharatlı ve lezzetli yiyecekler istediklerini dile getirdiler ve bu nedenle yiyeceklere biraz acı katmak iyi bir fikir gibi görünüyor. Ayrıca birçok biber C vitamini bakımından uzayda beslenme konusunda önemli yer tutacak” dedi.

NASA Uzayda Yetiştirecekleri İlk Meyveyi Duyurdu

Binlerce farklı biber çeşidi olmasına rağmen kısmen yüksek irtifalarda yetişen kısa büyüme süreleri olan ve kolayca tozlaşabilen Espanola biberleri seçilmiştir. Astronotlar ve kozmonotlar, Sovyet Salyut 7 uzay aracının 1982 ’de uzaydaki yerini almasıyla ilk kez Arabidopsis bitkisini (Fare Kulağı Teresi diye bilinen turpgiller familyasından bir bitki) yetiştirdiklerinden bu yana uzay istasyonlarında bitki yetiştirmeyi başarıyor. Rus kozmonotları da 2003 ‘ten beri kendi uzay ürünlerini yiyorlar.Amerikan astronotları ise 2015 yılına kadar marulun bile tadına bakamadılar.
Şimdi ise ISS ‘de; marul, pazı, turp, Çin lahanası ve bezelye gibi bir sürü farklı sebze yetiştirilmiş durumda.Burada bezelyenin yetişen ürünlerin botanik olarak bir parçası olduğunu not etmek önemlidir ve Ruslar bunu ISS’nin Rus segmentinde yıllarca büyütmüştür. Bununla birlikte hiçbir ABD astronotu uzayda meyve veren bir bitki yetiştiremedi. Bu da Espanola biberinin ilk olabileceği anlamına geliyor.

Bitkiler yerçekimsiz ortamda büyümekte oldukça zorlanırlar

Bitkiler, kök sistemleri karmaşık olduğu ve tipik olarak kendilerini yönlendirmek için Dünya’nın yerçekimini kullandıklarından yerçekimsiz ortamda büyümekte oldukça zorlanırlar. Ancak astronotlar özel ışık türleri kullanarak ve bitkilere nerenin “yukarı” ve “aşağı” olduğunu bulmalarına yardımcı olmak adına farklı teknikler kullanarak ISS’de büyümeleri için bitkilerin istedikleri koşulları sağlamayı başardılar.2018 yılında kendi kendine yeten bir büyüme sistemine sahip olan ve Gelişmiş Bitki Habitatı adı verilen proje ekibin taze gıda yetiştirmesine yardımcı olmak için Sebze Üretim Sistemine(Veggie) katılarak ISS’ye gönderildi.

NASA Uzayda Yetiştirecekleri İlk Meyveyi Duyurdu

Tüm bunların önemi NASA ‘nın insanları Mars’a taşıyabilme inancına dayanmaktadır. Mars’a gitmek için altı ay ile bir yıl arasında bir zaman süreci söz konusuve buna öncülük edenler yola çıktığında yeniden Dünya ‘dan taze yiyecek alma imkânı olmayacak. Kızıl Gezegende konaklamaya veya sonrasında eve dönüş sürecine değinilmiyor bile. Öncelikli olan kendi yiyeceklerini yetiştirmek.
NASA ‘daki bir bahçe bilimci JacobTorres gazeteci DylanBida’ya, “Mars’a gitmek için elimizdeki tüm roketleri hazırlayabiliriz ancak yemek yiyemediğimiz sürece hiçbir işe yaramaz” dedi. Araştırmacılar, uzayda çeşitli mahsuller yetiştirmek istiyorlar. Özellikle de çok çeşitli besinlere ve vitaminlere sahip olmaya odaklanıyorlar.
Torres, CNN’ye “Tıpkı Dünya’da olduğu gibi uzayda da yeterince beslenebilmek içinfarklı besinler almamız gerekiyor. Hep aynı şeyleri yiyerek yaşayamayız.” Şeklinde konuştu. “Aylarca yapay besinler yedikten sonra tazecik bir biber yediğinizi hayal edin” diye ekledi.
[1] Espanola, Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaletinde yer alan ve Rio Arriba ilçesinde yer alan bir şehirdir.
Bunları da okuyabilirsiniz:
Hiç merak ettiniz mi? Astronotlar Uzayda Ne Yer?
Ay’a gönderilen tohumlar filizlendi
Ay’da yeşeren filizler karanlık çökünce soldu
Çeviri: Muhammed Ragıb ÇALIK
Kaynak: https://www.sciencealert.com/nasa-has-announced-the-first-fruit-they-want-to-grow-on-the-iss