içinde ,

NASA ve SpaceX Kara Delikleri Araştıracak Bir Uzay Gemisini Fırlatmak İçin Birleştiler

NASA ve SpaceX, kara delikleri keşfedecek uzay aracı fırlatmaya hazırlanıyor

Kara delikler muhtemelen evrendeki en gizemli ve anlaşılmaz nesnelerdir ama şimdi NASA ezber bozan ve bir gün astronomlara kara delikler ve nötron yıldızları hakkındaki sırları açıklayacak bir astrofizik görevi için SpaceX ile birleşiyor. 50,3 milyon dolarlık bu görevin amacı kozmik X ışınlarının kutuplaşmasını inceleyebilen üç tane uzay teleskobu fırlatmak. Bu çeşit bilgilerle süper büyük kara deliklerin veya süpernovaları izleyen pulsar rüzgar bulutsusunun nasıl oluştuğu anlaşılabilir.

Cygnus X-1 isimli kara deliğin çizilmiş bir resmi. Büyük bir yıldızın yok oluşunu gösteriyor. Bu kara delik yanında bulunan yıldızın maddelerini kendine doğru çekiyor. (NASA/CXC/M.Weiss)

NASA’daki astrofizik bölümü başkanı Paul Hertz bu çalışmanın kara deliklerin sistemini daha iyi anlamamıza yardım edebileceğini söyledi. Kara delikler ve nötron yıldızları gibi nesnelerin yanında neler olduğunu doğrudan hayal edilemeyeceğini ama onları çevreleyen ortamlardan yayılan X ışınlarının kutuplaşmasını incelemenin bu anlaşılmaz nesnelerin fiziğini ortaya çıkaracağına da değindi. Bu proje astronomlar için evrende yeni bir pencere açacağına inanılıyor.
Geçmekte olan bir yıldızı parçalayan iri bir kara delik. (YouTube ekran görüntüsü)

IXPE sonsuz bu ortamı anlayabilmek için üç tane aynı teleskobu kullanıyor ayrıca bu NASA ’nın astrofizik alanındaki ilk hedefini destekliyor: Evrenin nasıl işlediğini keşfet. Bu cisimleri çevreleyen yüksek enerjili X ışınlarının radyasyonu belirli bir yöne titreme hareketi ile kutuplaşmış olabilir. X ışınlarının kutuplaşması alanındaki inceleme bu nesnelerin fiziğini ortaya çıkaracağını ve oluşturdukları yüksek sıcaklıktaki ortamlar hakkında fikir verebileceği de açıklandı.
Tıpkı okyanustaki girdaplar gibi kara deliklerin dönmesi de etrafında dönen bir gaz ve toz seli oluşturuyor. Astronomlar Chandra Observatory ’ın verilerini kullanarak süper kütleli kara deliklerin dönüşlerini hesaplamak için yeni bir teknik kullanıyorlar. 2021 Nisan ayında fırlatılması bekleniyor.
Bunları da okuyabilirsiniz:
Uzaya gönderilen bazı araçların özellikleri
Fotoğraflarla SpaceX Roketlerinin Gelişimi ve Detayları
Karadelik açıklaması: İlk Defa Bir Kara Deliğin Resmi Çekildi
Çeviri: Hüseyin Sinan Keleştemur
Kaynak: https://www.ancient-code.com/nasa-and-space-x-team-up-to-launch-spacecraft-that-will-explore-black-holes

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum