NASA, Yeni Gezegen Misyonlarını Seçti. İşte En Heyecan Verici Olanlar

Bakın, Mars harika. Muazzam kayalarla dolu. Bu mavi gün batımı birinci sınıf. Mars kesinlikle diğer gezegenlerden çok daha fazla dikkat çekiyor.Şu an yazarken bile, Marsta veya yörüngesinde dönen sekiz adet aktif sonda var.

Güneş Sisteminin diğer gezegenlerinin de sırları var. NASA, yakın zamanda keşfedilmesi mümkün olan şeyleri görmek için gezegenlerle ilgili bir grup görev konsepti çalışmasına yatırım yaptı.

Bu çalışmalar, gezegen bilimiyle ilgili temel konuların belirlendiği her on yılda bir yayınlanan ABD Ulusal Araştırma Konseyi yayını,2023 Planet Science Decadal Surveyde yayınlanacak. Konsept çalışmalarının tamamı, tam bir hedef halinde geliştirilmek üzere seçilmeyecek.Örneğin 2013 anketinden bir Mars görev konsepti iptal edildi.

Ancak şu anda geliştirilme aşamasında olan Europa Clipper misyonu ve potansiyel olarak yaşam bulunan Jovian ayını incelemek aynı anketin bir parçasıydı.

2023 anketine dahil edilecek makalelerin özetleri potansiyel olarak çok faydalı ve bilgilendiricibazı Mars görevleri ve Ay görevlerini içeriyor. Birkaç tanesi ise heyecanlandırıcı olmanın da ötesinde.

Ceres (Cüce Gezegen)

ceres cüce gezegen

Güneşin yörüngesinde Mars ve Jüpiter arasında ana asteroit kuşağında Ceres mutlu bir şekilde oturur. 945 kilometre çapındadır (587 mil). Hem en büyük asteroit hem de Neptün’ün yörüngesindeki tek cüce gezegen olarak kabul edilir.

İlgili: İlk Keşfedilen Asteroid: Ceres

Ayrıca hem buz formunda hem de iç kısımda tuzlu ve çamurlu olmak üzere su ile doludur. “Ceres, dev gezegenlerin yörüngeleri arasında mı yoksa Kuiper kuşağında mı ortaya çıktı?”diye yazıyor NASA Jet Propulsion Laboratory’den gezegen bilimci Julie Castillo ve meslektaşları.

Bu tür diğer sorular arasında; Ceres üst kabuğunun bileşimi, buharlaşma döngüsünün ve buhar bulutlarının doğası, erken okyanusunun çevre koşulları ve daha fazlası var.

Venüs

venüs

Venüs, korkutucu bir ölüm gezegenidir. En azından, yüzeyi öyle.Atmosferik basınç Dünya’nınkinin yaklaşık 90 katıdır, yüzey sıcaklığı ortalama 462 santigrat derecedir ve kalın karbondioksit ve sülfürik asit bulutları ile kaplıdır.

Fakat çok fazla sorumuz var.Venüs büyüklük ve içerik olarak Dünyaya çok yakın ve gezegen bilimciler Dünyanın neden yaşamak için bu kadar güzelken Venüsünöyle olmadığını bilmek için can atıyorlar.
Öyle ki, Wesleyan Üniversitesi’nden gezegen jeoloğu Martha Gilmore ve arkadaşları, Venüs ile ilgili neyin farklı olduğunu bulmak için bir amiral gemisi misyonu tasarlamak istiyorlar.

Misyonun bilimsel amaçları; 1) Venüs’teki uçucu ve likit suyun geçmişini ve Venüs’ün yaşanabilir olup olmadığını belirlemek, 2) Venüs yüzeyinin kompozisyonu ve iklimsel geçmişi ve yüzey ile atmosfer arasındaki bugünkü bağlantısı, 3)Venüs’ün jeolojik tarihi ve günümüzde aktif olup olmadığını belirlemek ile sınırlandırıldı.

Venüste işlerin nasıl yanlış gittiğini anlayabilirsek, bu bize kendi gezegenimizin geleceği hakkında bir şeyler anlatabilir.

Enceladus

enceladus

Europa çoktan keşfedildi,ama Güneş Sisteminde astro-biyologların heyecanla izledikleri başka bir ay var -Enceladus, Satürn’ün buzlu ayı. Donmuş kabuğunun altında likit bir okyanus var ve o okyanusta büyük, karbon bakımından zengin organik moleküller.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden gezegen bilimci Shannon MacKenzie ve arkadaşları bunu öğrenmek için oraya bir misyon göndermek istiyor.

“Hedefimiz, yaşamın tespit edilmemesinin bile anlamlı sonuçlar vermesini sağlayan öncelikli bir bilimsel amaçlar kümesi sağlamaktır” diyorlar.”Okyanusunun yüksek yaşanabilir potansiyeli ile Enceladus, Güneş Sistemi’nin herhangi bir yerindeki yaşamı çevreleyen temel soruları yanıtlamak için eşsiz bir ihtimal sunmaktadır.”

Neptün

neptün

Güneş Sisteminin dış gezegenlerine, buz devleri Neptün ve Uranüse, bir nedenden dolayı asla özel bir sonda göndermedik. Bu da evimiz olan sistemimiz ve dış gezegenler – Neptün gibi gezegenlerin muhtemelen yaygın olduğunu göz önünde bulundurursak- hakkındaki bilgimizde göze batan bir eksiklik yaratıyor.

John Hopkins Üniversitesi ‘nden gezegen fizikçisi Abigail Rymerve meslektaşları sadece Neptün’ü değil, Tritonu – Güneş Sistemi’ndeki yörüngesinde olduğu gezegenin dönüşüne ters tek ay- incelemek için dış Güneş Sistemine bir amiral gemisi görevi öneriyorlar.

Voyager 2 tarafından gözlemlenen özellikler, Tritonun bir okyanus ayı olabileceğini gösteriyor.Bulut aktivitesini gözlemlemek, iç yapısını ve geçmişini bir araya getirmeye yardımcı olabilir;Güneş Sisteminin bu ihmal edilen kısmının bir görevi gecikmiş gibi.

Güneş Sistemi gerçekten büyük, görülecek ve öğrenecek çok şey var.İdeal bir evrende, tüm sondaları gönderebiliriz.Belki bir gün.

Saygılarımla.
Duygu Ardıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

İşte Sizlere Sağlık Haberlerinin Güvenilir Olduğunu Anlamanıza Yardımcı Olacak 5 Önemli Soru

Bebeklerin Glikoz Seviyelerini Ölçmek İçin Tasarlanmış “Akıllı Emzik”