NASA’nın Asteroide Çarpacak DART Projesi Başlıyor

Gezegen savunması için türünün ilk örneği olan bir testte, NASA’nın DART uzay aracının 20 bin kilometre hızla bir asteroide çarpması ve gök cisminin rotasını değiştirmesi planlanıyor.

Her şey plana göre giderse, 27 Eylül’de Çarpma anının Salı sabahı TSİ 02:14’te olması bekleniyor. DART uzay aracı ateşli bir sonla karşılaşacak.

DART Misyonu Hakkında Kısa Bilgiler

Başlıca yükleniciler NASA  / UFD
Görev türü Gezegen savunma görevi
Yanından geçiş tarihi 26 September 2022 (tasarlanmış)
Mevcut hedef Didimos
Fırlatma tarihi 24 Kasım 2021, 06:21:02
Taşıyıcı roket Falcon 9 Block 5
Web sayfası nasa.gov/planetarydefense/dart
dart.jhuapl.edu/Mission/index.php
Kütle DART: 610 kg,
LICIACube: 14 kg
Boyutlar DART: 1.8 x 1.9 x 2.6 m
ROSA: 8.5 x 2.4 m
Güç 6.6 kW

Adı Çift Asteroid Yönlendirme Testi anlamına gelen DART, çarpma anında Dünya’dan 11 milyon km uzakta olacak bir asteroide kasıtlı olarak çarpmaya hazırlanıyor. Görevin amacı, etkilenen uzay kayasının hızını ve yörüngesini değiştirmek. Görev için geliştirilen teknolojinin amacı, bir gün (bunun aksine) Dünya ile çarpışma rotasında olan bir asteroidin yörüngesini değiştirmeye yardımcı olabilir.

NASA’nın gezegen savunma ekibinden bir bilim adamı olan Tom Statler, görevle ilgili yakın tarihli bir basın toplantısında, “DART uzay aracımız, insanlığın doğal bir gök cisminin hareketini değiştirmeye yönelik ilk girişiminde bir asteroidin yönünü etkileyecek” dedi. “Tüm dünya için gerçekten tarihi bir an olacak.”

Çarpışma anını James Webb teleskobu ve diğer birçok teleskop takip edecek.

Kasım 2021’in sonunda başlatılan DART uzay aracı, son 10 ayını uzayda Didymous ve Dimorphous adlı bir çift asteroide doğru hızla takip ederek geçirdi. Asteroidin küçüğü olan Dimorf, 160 m çapında ve yaklaşık bir buçuk futbol sahası uzunluğundadır. Didymous yaklaşık 5 kat daha büyüktür. Bu dev uzay kayalarının şekli, kütlesi veya bileşimi hakkında çok az şey biliniyor.

DART ekibi, çarpışmadan kaynaklanan kuvvet,  asteroidi gezegenine doğru iterek, ayrılmayı yaklaşık %1 oranında azalttığından, çarpmanın bu süreyi birkaç dakika kısaltmasını bekliyor. (DART, 570 kg kütleye sahip olacak ve Dimorphous’a doğru 6,1 km/s hızla hareket edecek.) Nancy Chalbot, “Dimorphous’un Didymous çevresinde gidişinde yalnızca küçük bir değişikliğe neden olacak,” dedi. DART ekip liderlerinden. “Bu, bu yol ilk testi yapmak için onu çok güvenli ve verimli bir yol haline getiriyor.” dediler.

DART’ın yakaladığı görüntüler de Dünya’ya geri aktarılacak. Didymous ve Dimorphous’un her ikisinin de küçük parlak noktalar NASA TV’de canlı olarak yayınlanacak. Noktalar daha sonra büyüyecek ve asteroitler olarak tanınmadan önce yavaş yavaş gri lekelere dönüşecek. Görüntü daha sonra Dimorf’a geçecek ve izleyicilere daha önce hiç görüntülenmemiş bu asteroidin yakından bir görünümünü sunacak. Avrupa Uzay Ajansı’nın uzay güvenliği programındaki baş bilim adamı Patrick Michel, bunun “kesinlikle şaşırtıcı” olacağını söyledi. “Azar azar görüntüler gelecek ve bilim adamları ve halk yeni bir bölge keşfetmenin heyecanını birlikte paylaşacaklar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza Ölümcül Psikolojik Bozukluğu Nedir?

NASA'nın DART uzay aracı hedefi vurdu

DART uzay aracı gezegen savunma testinde hedef asteroidi vurdu