NASA'nın Mars Helikopterleri İlk Görevi Tamamladı

Neredeyse her hafta NASA’nın Mars’a insanlı ya da insansız görevler yapmak, orada koloni kurmak veya canlı yaşamına dair izler aramak için girişimlerde bulunduğuna dair haberleri sizlerle paylaşıyoruz. Hem özel, hem de devlet girişimlerinin uzaydaki en büyük ilgi odağı olan Mars, yeni araçları misafir etmeye hazır. Zira NASA, Kızıl Gezegen’i daha hızlı keşfetmek için yeni aracından ilk olumlu sinyalleri aldı. Şu ana kadar gönderilen keşif araçları yüzeyde yavaş gittikleri ve ağırlık fazlalarından dolayı keşif süresinin uzamasına neden oluyordu. Bu duruma çözüm arayan NASA, Mars üzerinde dolaşması için helikopter üretti. Keşif aşamasını hızlandıracak olan helikopter, Ocak ayının sonlarına doğru tamamlandı.

Yaklaşık iki aylık test sürecinin ardından helikopterin başarılı olduğu ve, ”Mars’ta kullanılabilir” sertifikası alacağı belirtildi. Mars’taki sıcaklığın -90 santigrat derece olduğu ve yer çekiminin de Dünya’ya oranla yarı yarıya az olduğu biliniyor; helikopterin bu şartlarda sorunsuz çalışması için JPL uzay simülatöründe testleri gerçekleştiren ekip, 75 dakikayı aşan uçuş testleri yaptı ve herhangi bir sorunla karşılaşmadı.

Helikopterin 2021 yılına kadar sertifikayı alması ve MARS 2020 misyonunda Kızıl Gezegen’e gönderilmesi planlanıyor. Helikopteri inşa eden ekibin proje müdürü olan Mimi Aung, ”Helikopterimize güvenimiz tamdı; ancak biz, bu testi gerçekleştirmek istedik. Mars’ta bir şeyler yapmak heyecan verici ve orada herhangi bir sorunla karşılaşmak istemiyoruz. 2-3 yıl sonra bu helikopterin aldığı sonuçlar hepimize gurur verecek” demecini verdi.
Kaynak: https://www.nasa.gov/feature/jpl/nasas-mars-helicopter-completes-flight-tests

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arkeologlar, 2500 yıllık mezarda kırılmamış yumurtalar buldu

İkizi, içinde gelişen bir kız bebek doğdu! : Bir fetüs in fetu vakası!