Neandertal Genler COVID-19 Riskini Artırır!

Bilim adamları, bu genlerin bir zamanlar faydalı olduklarını veya diğer enfeksiyonlarla savaşmak için hala var olduklarına inanıyorlar.

On binlerce yıl önceki olayların şimdi doruğa ulaşması, biraz komplo teorisi gibidir. Ancak bilim, Neandertallerle modern insanlar arasındaki çiftleşmenin bugün koronavirüse karşı duyarlılık riskini artırdığını gösteren kanıtlara sahip. Bilim adamları, şiddetli COVID-19 enfeksiyonu geliştirme riskini artıran bir DNA zincirinin; Neandertallerden modern insanlara aktarıldığını söylediler.

İsveç ve Almanya’daki bilim adamları, ağır koronavirüs hastalarının DNA’sını; Neandertallerden ve kardeş grubu Denisovalılardan gelenlerle karşılaştırdı. Hastaları ciddi şekilde hastalandıran DNA, Neandertallerin DNA’sına çok benziyordu. Bilim adamlarına göre, The Guardian’daki bir raporda belirtildiği gibi; Avrupalıların yaklaşık %16’sı ve Güney Asyalıların yarısı bu geni taşıyor.

Stockholm’deki Karolinska Enstitüsü’nde yardımcı doçent olan Hugo Zeberg; haber sitesinde benzerlikleri öğrendiğinde neredeyse sandalyesinden düşeceğini söyledi. Zeberg ve ortak yazar Svante Paabo, bu genlerin bir zamanlar faydalı oldukları için hala var olduklarına inanıyorlar. Dezavantajları şimdi yeni bir enfeksiyonla ortaya çıktı.

Araştırmaya göre, nüfusun %63’ünün DNA dizisinin en az bir kopyasını taşıdığı Bangladeş’te yaygın olarak bir gen kümesi vardır. Paabo, bu genlerin modern insanları artık etrafta olmayan bazı bulaşıcı hastalıklardan korumuş olabileceğine inanıyor. Zeberg, sadece bu genin değil, diğer genlerin de modern insanlara aktarıldığını söyledi. Bununla birlikte, koronavirüsün ciddiyetinin sadece bu spesifik gene bağlı olmadığı unutulmamalıdır. COVID-19 enfeksiyonunun ciddiyeti, diğer şeylerin yanı sıra; sağlık, yaş, cinsiyet, etnik köken, obezite, viral yük gibi birçok şeye bağlıdır.

Neandertal DNA’sı, Covid-19’a Karşı Bağışıklığı Etkiliyor

İnsanlar Olmasaydı ,Mamutların Nesli Ne Kadar Uzun Yaşardı?