Neden Aya İniş Fotoğraflarında Yıldızlar Yok?

20 Temmuz 1969’da, Apollo 11 astronotları Neil Armstrong ve BuzzAldrin, aya ilk ayak izlerini koymak için Eagle Ay Modülünden (zavallı Michael Collins’i geride bırakarak) iniş yaptılar. En azından hikaye bu şekilde. Azınlıkta olan bir kesim ise, aya inişin Hollywood’daki ses sahnesinde çekilen ayrıntılı bir aldatmaca olduğuna inandığını söylemekte.

İlgili: Neil Armstrong kimdir – Aya İlk Ayak Basan Astronot

Bu insanların kanıtları arasında fotoğrafların ve video çekimlerinin gökyüzünde hiçbir yıldız göstermediği gerçeği yer alıyor. Hollywood prodüktörleri komplolarında nasıl bu kadar dikkatsiz olabilir? Aslında, sıradan bir açıklama var: Kamera ayarları onları yakalamak için ayarlanmadı.

Bu fotoğrafa Bir Bakın

Doğrudan güneş ışığında bir arkadaşınızın fotoğrafını çekmek istiyorsanız, kamera ayarlarınızı iki yolla yaparsınız. Mercek üzerindeki ışık toplama alanını çok fazla ışığa maruz bırakmamak için diyafram açıklığını küçültebilirsiniz: gözbebeğinizin parlak güneş ışığında daralmasının nedeni aynı. Bununla birlikte deklanşör hızını da arttırırsınız, böylece kamera sensörü sadece kısa bir süre için ışığa izin verir.

Geceleri aynı arkadaşın fotoğrafını çekmek isteseydiniz, deklanşör hızını yavaşlatır ve diyafram açıklığını genişletirsiniz, böylece iyi bir çekim için yeterince ışık almasını sağlarsınız.

NASA

Ama ya arkadaşınız gece aydınlatılmışsa? O zaman fotoğrafta ne istediğinizi seçmelisiniz. Gökyüzündeki yıldızları dahil etmek isteseydiniz, yavaş deklanşör ve geniş diyafram açıklığı yeterince ışık almasına izin verirken arkadaşınızın çekimi bulanıklaştırmamak için kıpırdamadan durduğundan emin olmanız gerekirdi.

Diyafram açıklığını küçük tuttuğunuzda ve deklanşör hızını artırdığınızda, arkadaşınızın keskin, yeterince parlak bir resmini çekersiniz, ancak gökyüzü karanlık olurdu çünkü merceğe yeterince ışık göndermezdi.

Neden Aya İniş Fotoğraflarında Yıldızlar Yok?

Apollo astronotlarının aydaki görüntülerini almaları için yapması gereken buydu. Aydaki gökyüzü gece olduğu için karanlık değil, çünkü Dünya’da olduğu gibi gün ışığını yayacak bir atmosferi olmadığı için karanlık. Ancak yanılmayın: Ayın öğleden sonra gezegenimizdeki kadar güneş ışığı vardır.

Bu, ay yüzeyini inanılmaz derecede parlak yapar. Apollo fotoğraflarında yakalanması gereken en önemli şey ayın yüzeyiydi. Bu yüzden kamera bu manzaradan en iyi şekilde yararlanacak şekilde ayarlandı. Sonuç olarak, arka plandaki nispeten loş yıldızlar çekimin hiçbirinde kayıt olmadı. Aldatmaca yok: sadece kamera lensinin bir numarası.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ömer Faruk GÜVEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. asıl sorulması gereken soru şu aydan hangi roket teknolojisi ile ayrıldı .
    o teneke yıgını ile aydan ayrılması imkansız sonuçda ayın kütle çekimi var (vakumlu hava boşlugu olsada az çok var ) ondan kurtulması lazım .tabi birde apollo modulune kilitlenmsi gerek ki günümüzde bile çok kritik bir iş.

Dünyadaki En Eski Malzemenin Güneşten Daha Eski Olduğu Keşfedildi

Kedi Beyinleri İnsanlar Yüzünden Küçülüyor !

Kedi Beyinleri İnsanlar Yüzünden Küçülüyor !