Beyinsizler Çocuk:Neden bazı deniz kabukları pürüzsüz ve bazıları oluklu?

Kabukların içinde istiridye, midye ve deniz tarağı gibi yumuşacık, yumuşak gövdeli hayvanlar yaşar. Bu hayvanlara genel olarak Yumuşakçalar adı verilir. Yumuşakçalar, hayvanlar âleminin geniş bir şubesidir. Ahtapot, midye, salyangoz ve sümüklü böcek bu gruptandır.

Neden bazı deniz kabukları pürüzsüz ve bazıları oluklu?

Birçok hayvan (birçok insan dahil) bu kabuklu deniz hayvanlarının oldukça lezzetli olduğunu düşünür, bu yüzden onları yemek isteyen avcılardan korumak için kabuklara ihtiyaçları vardır.

Bazı balıklar kabuğu ağızlarına alıp bir kayaya çarparak bu kabuğu açabilirler. Ahtapotlar ve salyangozlar gibi diğer hayvanlar kabuğa bir delik açabilir ve içinde yaşayan hayvanı öldürebilecek ve şekilde zarar verebilir.

Neden bazı kabuklar pürüzsüz ve bazı kabuklar oluklu?
Oluklu kabuklar güçlüdür, ancak pürüzsüz kabuklar hızlıdır. Yine de her zaman yeterince hızlı değil. Resimde bir avcı hayvanı emmek için bu küçük kabuğa bir delik açmış. Flickr/Chris Luczkow , CC BY-SA

Daha sonra sindirilen hayvanı, açtıkları delikten emerler, tıpkı bir kamıştan veya bir pipetten su emer gibi. Güçlü bir kabuğa sahip olmak, kabukta yaşayan yumuşakçaların bu tür saldırılara karşı korunmasına yardımcı olabilir.

Olukların bu kabukları güçlendirmeye yardımcı olması mümkündür. Siz hiç, bir evde oluklu demir çatı gördünüz mü? Oluklu olması demiri güçlendirir ve çatıyı güçlendirir. Bilim adamları belki de bunun oluklu kabuklar için de geçerli olduğunu düşünüyorlar.

Neden bazı kabuklar pürüzsüz ve bazı kabuklar oluklu?
Oluklu olan şeyler bir şeyi daha güçlü kılar – bu yüzden insanlar bir evin çatısı için genellikle oluklu güçlü yapılar kullanır. Flickr/Michael Coghlan , CC BY

Deniz tarağı, düşseniz veya vursanız bile kırılması zor olan yelpaze şeklinde oluklu bir kabuğa sahiptir. Bu oluklar kaburga olarak adlandırılır ve deniz tarağına güçlü ve oldukça ağır kabuklar sağlar.

Neden bazı kabuklar pürüzsüz ve bazı kabuklar oluklu?
İşte ABD’den bazı deniz tarağı kabukları. Flickr/california bilimler akademisi jeolojisi. , CC TARAFINDAN

Oluklar da kamuflaj yani saklanma konusunda da yardımcı olabilir. Diğer hayvanlar ve bitkiler kabuklarında büyüyebilir, bu da deniz taraklarını kılık değiştirme ustası yapar! Ancak kamuflaj işlemediğinde, deniz tarağı valflerini hızlı bir şekilde açıp kapatarak acemi bir şekilde yüzebilir.

Dev istiridyeler hareket etmez veya kendilerini kuma gömmezler. Koruma için ana stratejileri süper güçlü, kalın ve ağır kabuklar yetiştirmektir ve gördüğünüz gibi bunlarda da kıvrımlar vardır. Dev istiridyeler dünyanın en büyük istiridyeleridir. 1,2 metre uzunluğa (altı yaşındaki bir çocuğun boyuna yakın!), 200 kilogramdan fazla ağırlığa ulaşabilirler ve 100 yıldan fazla yaşayabilirler.

Neden bazı kabuklar pürüzsüz ve bazı kabuklar oluklu?
Dev bir deniz tarağının ana koruma stratejisi, süper güçlü, kalın ve ağır kabuklar yetiştirmektir. Doğru bir şeyler yapıyor olmalılar çünkü 100 yıldan fazla yaşayabilirler. Resim: João Inacio tarafından sağlandı.

Pürüzsüz kabuklara sahip hayvanlar, kendilerini diğer hayvanlardan korumak için farklı bir yaklaşım kullanırlar. Çabucak uzaklaşabilir ve kendilerini çok hızlı bir şekilde kuma gömebilirler!

Bu durum oyun alanında kaymak gibidir; Pürüzsüz bir kabuğa sahip olmak, bu hayvanların daha hızlı hareket etmelerini kolaylaştıracaktır, tıpkı pürüzsüz bir kaydırağın engebeli bir kaydıraktan daha hızlı gitmenize izin vermesi gibi.

Pürüzsüz kabuklu istiridyeler sadece birkaç saniye içinde kendilerini kuma gömerler! Kumu kazmak için (daha çok dile benzeyen) ayaklarını kullanırlar. Ve onlar, su altındayken nefes almak için bir şnorkele benzeyen uzun sifonlarını, çukura gömüldüğünde nefes almak için kullanırlar.

Bu şekilde korunurlar ancak yine de beslenip nefes alabilirler.

Hayvanlar kendilerini korumak için birçok farklı strateji kullanabilirler. Bu hayvanların birçoğunun, yumuşak hayvanları içeride güvenli ve sağlam tutmaktadır.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    kuantum

    Kuantum Nedir? Kuantum hakkında bilinmeyenler

    Z Kuşağı ve Öncesi Arasındaki 8 Anahtar Fark!