içinde , , ,

Neden Rusya ve Afrika’da Koronavirüs Vakaları Bu Kadar Az?

Rusya ve Afrika’da Koronavirüs Vakaları

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi (küresel salgını) 2019 Aralık’ta Çin’in Wuhan şehrinde başlamasından beri 160 ülkeye yayıldı. Çin, Güney Kore, İtalya, İspanya ve Fransa’yı da kapsayan birçok ülkle büyük salgınları deneyimledirler. ABD ve Birleşik Krallık aniden artan vaka sayısı gördü. Fakat dünyadaki çoğu ülke pek az Covid-19 vakası bildirmiştir.
Virüs henüz her ülkeye ulaşamamış ve yerel olarak bulaşmaya başlamazken, bu ülkelerin çoğunun Çin ile güçlü seyahat, göç ve ticari ilişkileri vardır. Bu da aklımıza şu soruyu getiriyor: ‘’Bu düşük vaka sayıları virüsün enfeksiyon seviyesine ulaşmaması veya enfeksiyon oluşturmaması; bunun sebebi etkili sınır kontrolleri mi yoksa tarama ve rapor eksikliğini mi yansıtıyor?
Bulaşıcı bir hastalığın kaynak ülkesinden ayrılması, birçok faktörü içeren karmaşık bir süreçtir, ancak özünde, insanların hareketi ile ilgilidir. Hareketi aşağı yukarı tahmin etmek için kullanılabilecek birkaç parametre (değişken) vardır: Seyahat (gelen ve giden olmak üzere), göç, ticaret ve yakınlık. Çin ve diğer ülkeler arasındaki insanların ve ticari malların sayısına baktığımızda 15 Mart itibariyle aşağıdakileri görüyoruz:

Neden Rusya ve Afrika’da Koronavirüs Vakaları Bu Kadar Az?

Bu, nüfus hareketinin büyük ölçüde basitleştirilmiş bir analizi olmakla beraber, tüm Rusya’da sadece 63 vakanın rapor edilmesi çarpıcıdır. Rusya’nın Çin ile çok güçlü seyahat, göç, göçmenlik ve ticaret ilişkilerine sahip olduğu düşünüldüğü zaman çok düşük vaka sayıları, özellikle birbirleriyle yakın ilişkilere sahip olan Japonya, Güney Kore ve ABD’nin önemli yerel iletim yaşamasından dolayı bu soruları gündeme getirmektedir.
Aynı zamanda, Çin ile kara veya deniz sınırlarını paylaşan 15 ülke (tabloda kırmızı çizgi ile  göstermiş olduğum ülkeler) sadece 310 vaka rapor ettiler. Sadece Hindistan 100’den fazla vaka belirtti (108) ve 10 ülke 0 ile 5 arasında vaka belirtti. Bu ülkelerin büyük bir çoğu Çin ile önemli düzeyde ticaret ve turizm birlikteliğine sahip. Vaka sayısının az oluşu son derece şaşırtıcı.

Afrika Boyunca Çok Az Vaka


Rusya bir yana dünyadaki herhangi bir Covid-19 vakası bildirmemiş başka bölgeler de var. Özellikle Afrika’da sadece Mısır 100’den fazla vaka bildirmiştir. (126) Bununla birlikte çoğu ülke 0 ile 5 arasında vaka bildirmektedir. 54 ülke içerisinde Afrika’nın; dünya çapında 167.519 vakadan sadece 253 vakası olmuştur. Bu ülkelerin çoğunda vaka sayısının az olmasının birkaç olası nedeni vardır.
Hala Covid-19 salgının ilk aşamalarındayız; bu yüzden bazı ülkelerin vakasının olmaması ve henüz yerel bulaşmanın olmaması şaşırtıcı değildir. Ancak bazen iyi bağlantıları olan bu ülkelerin bildirdiği çok az sayıda vaka olmamasının nedenini anlamak küresel salgının yayılmasını önlemek açısından bizim için son derece önemlidir. Düşük vaka sayıları için zayıf seyahat bağlantıları, etkili sınır taraması, seyahat kısıtlamaları, tarama eksikliği veya rapor eksikliği gibi açıklamalar vardır.
Seyahati ele aldığımızda, söz konusu birçok ülke Çin ile düşük düzeyde seyahat değişimine sahiptir. Bu, Çin’in salgının ilk zamanlarında Covid-19’un Afrika’da ki birçok ülkeye gelişini geciktirmiş olabilecek seyahat kısıtlamaları ile güçlendirilmiştir. Bu senaryoda, Afrika ile sağlam seyahat bağlantıları olan birçok Avrupa ülkesinde devam eden aktarım nedeniyle vaka sayıları önümüzdeki iki hafta içerisinde önemli derecede artacaktır.

Vakaların çoğunun Yengeç Dönencesinde görülmesi

Çin ile çok iyi seyahat, göç ve ticaret bağlantılarına sahip bazı ülkelerde hala karşılaştırılabilir düşük vaka sayıları mevcuttur. ( Hem Japonya hem de Singapur’da 1000’den az vaka vardır.) Muhtemelen bu ülkeler için yerel aktarımı kontrol altında tutan erken ve kapsamlı tarama, kontrol ve gözlem olmuştur. Eğer bu tedbirler geçerliyse, bu ülkeler muhtemelen önümüzdeki haftalarda vaka sayılarında yavaş artışlar görecekler.
Dünya çapındaki vakaların çoğunun Yengeç Dönencesinde görülmesi ilgi çekicidir. Şu anda sadece Yengeç Dönencesinin kuzeyinde 2025 vaka mevcut. Tropik bölgelerde veya güney yarım kürede bulunan ülkelerin vaka sayısı toplam vaka sayılarının sadece %1,29’unu oluşturmaktadır. Bu, Çin ile yapılan küresel seyahat ve ticaret ilişkilerine yansıyabilir veya iklimin Covid-19 aktarımı üzerindeki etkilerini yansıtabilir.
Ayrıca tropikal bulaşıcı hastalıkların geniş yelpazesinin genellikle hafif, spesifik olmayan semptomlarla ortaya çıkan Covid-19 vakalarının tanımlanmasını gizlemesi de mümkündür.
Eğer Çin ile seyahat bağlantıları sınırlayıcı faktör ise, yukarıda Afrika için tartışıldığı gibi vakaların önümüzdeki iki hafta içinde artması muhtemeldir. Eğer iklim virüsün bulaşmasını etkiliyorsa, güney yarım kürede havalar soğuyana kadar vakalar düşük kalabilir ve eğer diğer hastalıklar Covid-19 vakalarını gizliyorsa, rapor edilen vakalar bu ülkelerde muhtemelen düşük düzeyde kalacaktır, ancak gerçek vakalar artacaktır.

Test eksikliği veya vaka bildirme eksikliği

Neden Rusya ve Afrika’da Koronavirüs Vakaları Bu Kadar Az?

Son olarak, bazı ülkelerde bildirilen vakalardaki düşük seviyeler test eksikliği veya vaka bildirme eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Birleşik Krallığın da dahil olduğu birçok ülke yalnızca ciddi hastalığı ve seyahat geçmişinin güçlü yerel aktarımı olan bir bölgeye test edileceği politikaları aktif olarak takip etmektedir.
Bu vaka sayılarının dramatik derecede bildirilmesine yol açacaktır ve Dünya Sağlık Örgütü’nün de belirttiği gibi pandemi (küresel salgın) içerme yeteneğini tehlikeye atabilir. Dünya Sağlık Örgütü şöyle diyor: ‘’ Eğer virüsün nerede olduğunu bilmiyorsanız onunla savaşamazsınız. İletim zincirlerini kırmak için her vakayı bulun, izole edin, test edin ve tedavi edin.
Diğer ülkeler, ülke içinde hastalığı kontrol etme yeteneklerini sınırlayan ve virüsün sürekli olarak yayılabileceği sıcak noktalar yaratabilecek büyük ölçekli testler yapmak için altyapıya ve kaynaklara sahip olmayabilir. Bazı ülkelerin, itibarlarını korumak veya seyahat kısıtlamaları gibi sınırlama önlemleriyle ilişkili olabilecek ekonomik zorlukları önlemek için vakalarının hiçbirini veya daha fazlasını bildirmemesi de mümkündür.

Tehlikeli Oyun

Bilim İnsanları, Asya’da İkinci Enfeksiyon Dalgasının ‘Kaçınılmaz’ Olduğunu Söylüyor

Çin ile yakın ilişkiler ve geniş ulusal kaynaklarla Rusya’nın sadece 63 vaka bildirmesi özellikle endişe vericidir. Bu düşük sayının aktif sınır kontrolünü ve taramasını yansıtması mümkün olsa da, bunun tarama eksikliği veya raporlama eksikliğini yansıttığı yönünde bir endişe vardır. Rusya’nın son birkaç COVID-19 dezenformasyon kampanyasının arkasında olduğuna dair son kanıtlarla birlikte, bu Rusya’nın küresel sağlıkla tehlikeli bir oyun oynayabileceği endişesini doğuruyor. Umuyoruz ki  bu sadece iyi bir sınır kontrolü veya düşük test oranlarıdır, ancak zaman gösterecektir.
Bu, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin  ortak çabalarını kontrol etmesi gerektiğini gösteren, dinamik olarak ortaya çıkan bir salgın. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un dediği gibi: “Hepimiz bunun içindeyiz”.
Jeremy Rossman, Viroloji Onursal Kıdemli Öğretim Üyesi ve Kent Üniversitesi Araştırma-Yardım Ağları Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum