Nemli Havalar Hamam Böceklerini Kanatlandırıyor

Yüzde doksanlara varan nemde metrobüs beklediğiniz esnada üzerinizden dökülen terlerin yeteri kadar kötü değilmiş gibi, başka korkunç yan etkilere sahip bir etkisi bulunmakta. O da hamam böceklerini kanatlarında genişletme yaparak uçma olasılıklarında artış görülmesidir.
DNAinfo tarafından böceklerin hangi sebepten ötürü göklere yol almış olduğu hakkında uzmanlar ile bir takım araştırmalarda bulundu. Sonuç olarak görülüyor ki hamam böcekleri için favori uçuş noktalarından birisi de metrolar. Bell Environmental Services’te böcek bilimciliği yapan Ken Schumann bu konu hakkında DNAinfo’ya şu açıklamalarda bulundu, ‘’ Sıcak buharlı tünellerin içerisinde sıcaklık nem ile birlikte bir takım şeyler hamam böceklerinin uçmaları konusunda cesaretlendirmekte. Hava sıcak ve buharlı olduğu anlarda bu şekilde davranış sergilemelerine sebep oluyor’’
Sahip olduğumuz tek teselli olan ise, New York’ta, Güney’e göre daha az uçmaları, çünkü gıdanın olduğu yerlerde daha fazla çok yayılma eğilimindedirler. Bigg Apple’da çöpler her yerde bundan dolayı hamam böcekleri tembel oldukları gibi kokunun fazla yayıldığı odaların içerisinde hava yeteneklerini kullanmalarında motivasyonları fazlasıyla düşük durumda.
Bur duruma teknik açıdan bakacak olursak bu uçma olmadığı gibi süzülme diyebiliriz. Eğer ki bir yerden yükselmek için harekete geçerse aşağıya doğru bir süzülmeye geçeceklerdir veya havada kısa mesafede yolculuk yapmaya başlayacaklardır.