NEOWISE Kuyruklu Yıldızı Şu Anda Çıplak Gözle Görülebilir

NEOWISE kuyruklu yıldızı şu anda çıplak gözle görülebilir ve neredeyse 7,000 yıl boyunca geri gelmeyecek.

Kuyruklu yıldızların insan deneyimi en iyi ihtimalle geçici bir olgudur. Gece gökyüzü, bu uzaklarda seyahat eden nesnelerin muhteşem bir vizyonuyla yukarı bakanları ödüllendirebilir. Ancak bu kuyruklu yıldızlar yolculuklarına devam etmeden önce geçici olarak haftalar veya aylar süren bir manzara olarak görülür.

NEOWISE, Bu yıl 27 Mart’ta, NASA’nın uzay teleskobu tarafından keşfedildi.

Haziranın ilk günlerinden beri, NEOWISE uzun kuyruğu ve yüksek yoğunluklu çekirdeği ile yıldız gözlemcilerini hayrete düşürüyor.

İlginizi çekebilir: Kuyruklu Yıldızlar: Uzay’ın “Kirli Kartopları” Hakkında Gerçekler

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’ndan NEOWISE baş müfettiş yardımcısı Joseph Masiero, ” Kızılötesi imzasından, yaklaşık 5 kilometre [3 mil] genişliğinde olduğunu söyleyebiliriz ve kızılötesi verileri görünür ışık görüntüleriyle birleştirerek, kuyruklu yıldızın çekirdeğinin 4,6 milyar yıl önce Güneş Sistemimizin doğumuna yakın oluşumundan arta kalan isli, karanlık parçacıklarla kaplı olduğunu söyleyebiliriz,” diyor.


Parlaklığı Nereden Geliyor

Bu, kayan bir yıldız gibi değil, Dünya atmosferinde parıldarken, tüm ihtişamıyla hızlı bir şekilde gökyüzünde süzülüyor. NEOWISE kuyruklu yıldızı aslında bizden inanılmaz derecede uzakta (100 milyon kilometreden fazla). Parlaklığı ise, muhteşem bir uçuş yaparken kuyruklu yıldızın etrafındaki parçacıkların ve gazların Güneş tarafından yakılmasından kaynaklanıyor.

3 Temmuz’da periapsis’e (yörüngesindeki Güneş’e en yakın nokta) ulaştı ve şimdi Güneş Sisteminin dış bölgelerine yavaş ve uzun bir yolculuğa başladı.


Ancak, bu muhteşem manzarayı şu anda öğreniyorsanız, bu bunu kaçırdığınız anlamına gelmiyor.

NEOWISE kuyruklu yıldızı Güneş’ten uzaklaşmaya başladı. Ancak şimdi 22 Temmuz’da en yakın yaklaşımı ile Dünya’ya doğru yol alıyor. Kuzey Yarımkürede, kuyruklu yıldızın sabah görünümünü büyük oranda kaçırdık, ancak önümüzdeki haftada (14-19 Temmuz) güneş battıktan yaklaşık bir buçuk saat sonra kuyruklu yıldız çıplak gözle görülebilir. (ancak en iyi, küçük bir teleskopla veya dürbünle görülür )

Gece gökyüzüne bakmanız gereken yer, bulunduğunuz yere bağlıdır ve özellikle Kuzey Amerika’dakiler için EarthSky ile başlamanızı öneririz.

Daha sonra, Ağustos ayında, NEOWISE kuyruklu yıldızı, yörüngesini Güneş sisteminin dışına döndürürken Dünya ile yollarını ayıracak.

Bir dahaki sefere, NEOWISE kuyruklu yıldızını 6,800 yıl içinde göreceğiz.

Kuyruklu yıldızın, geçtiği yerlerde neler göreceğini merak ediyoruz.

Ayhan Mete GÜNAY

Gelecekteki Salgınlardan Kaçınmak İçin Vahşi Yaşam Testi ve Takibi Gerekiyor

Kayıp 8. Kıta Zelandiya ‘nın Detaylı Haritası Çizildi