Neuralink 2020’ye Kadar Hazır Olabilecek Zihin Okuma İmplantını Açıkladı

Elon Musk birkaç milyar dolarlık Neuralink şirketine öncülük etti, arabalarından birini uzaya fırlattı ve şimdi de zihninizi okumak istiyor. Basitçe söylemek gerekirse, Musk ve Neuralink[1] ekibi beyninize, elektrik kaynağınızdaki elektrik sinyallerini okuyabilen ve yapay olanlar da yaratabilen bir cihaz yerleştirmek istiyor.

Neuralink şirketinin N1 yongasını insanların kafalarına aşırı hassasiyetle yerleştirebilmesi için tasarlanmış olan çip implantasyon makinesi. (Kredi: Neuralink)

Mesele şu ki, sadece mevcut insani yetenekleri geliştirmek değil, aynı zamanda insanların hatıralara dokunmalarını ve hatta beyinlerimizden bilgisayarlara bilgi aktarmalarını sağlama gibi.

Elon Musk, insanların “yapay zekaya sahip bir çeşit sembiyoz” elde etmelerini sağlayacak bir çeşit implante edilebilir biyoteknolojiye öncülük etmek istiyor. Bilgisayarlara yetişmek için temelde beyinlerimizi makinelere bağlamamız gerektiğini söylüyor.

Elon Musk konferansta, “En basit AI (yapay zeka) senaryosunda bile geride kalacağız” dedi. Ve bu gelecek düşündüğünüzden daha yakın olabilir. Şirketin FDA[2] onayını alabilmesi için klinik deneylerin bir parçası olarak Neuralink’in insanlar üzerinde gelecek yılın sonuna kadar denemesi hedefleniyor.

Elon Musk – Kurgudan daha garip

San Francisco basın toplantısı ağırlıklı olarak Neuralink ekibine katılmak için bilim insanları ve geliştiricileri işe almayı amaçlıyordu. Ancak Elon Musk ve meslektaşları, N1 olarak da adlandırılan bir prototip yongayı ve ayrıca hastanın beynine yerleştirmek için gereken ilgili makineyi açıkladı.

Elon Musk, Tesla aracı gibi gizli kapısı olan veya müşterilerin kafasını tıkayan herhangi bir tel olmayacağını söylüyor. Çip beyne bağlanan ve sinyalleri okuyan süper ince “iplikler” kullanarak çalışır. Ekip bu sinyalleri “spayk” olarak adlandırdı ve çipin görevi hem beyne gelen kodları çözmek hem de beynin belirli alanlarına gelen spaykları uygulamak.

Neuralink başkanı MaxHodak, amacın ilk olarak hastaya dört çip yerleştirmek olduğunu ancak gelecekteki kullanıcıların 10’a kadar alabileceğini söyledi. Bu çiplerin üçü beynin motor bölgelerine diğeri de duyusal alana dikilecekti.

Ekip, bu çipleri yerleştirmek için tasarlanan makinenin birkaç fotoğrafını gösterdi. Bu cihaz kan damarlarını ve damarları gezecek ve çipi beyne yerleştirecek hassas bir iğneye sahip. Ayrıca ameliyat sürecinin nispeten ağrısız olacağını, sadece lokal anestezi gerektirdiğini ve dikişsiz kapatılabileceğini söyleyerek implant işlemini LASIK[3] ile tekrar tekrar karşılaştırdılar.

Bu işlemden sonraimplantları kontrol etmek basit ve kablosuz olacak. Kullanıcılar bir iPhone uygulamasına bağlanabilen bir Bluetooth kulaklık takacak. İmplantlar dört yıldan uzun süre dayanacak şekilde inşa edilmeli ki bu süre Elon Musk’a göre çok kısa.

EEG ’lere[4] son

Herhangi bir yeni biyoteknolojide olduğu gibi, insan vücudunun kısıtlamalarının üstesinden gelmek zor olabilir ve insanların içine aygıt koymak zorlu mücadelelere bile neden olabilir.
Ancak, teknoloji hala ilk aşamalarında olmasına rağmen, beyin dalgalarını okumak ve onları insan hareketlerine dönüştürmek yeni bir şey değil. Dünyanın dört bir yanındaki araştırma ekipleri benzer projeler üzerinde çalışıyor. Mesela geçen yıl Floridalı bir adam zihin kontrolü altındaki biyonik bir kolu eve götüren ilk kişi oldu. Ancak Neuralink ’in implantlarından farklı olarak bu cihaz harici bir kol bandı tarafından kontrol edildi.

Neuralink 2020’ye Kadar Hazır Olabilecek Zihin Okuma İmplantını Açıkladı

EEG teknolojisi kullanılarak başka denemeler de yapıldı, ancak Neuralink ekibi bu tür bir teknolojinin beyni istedikleri şekilde okuyacak ve yazabilecek kadar kesin olmadığını söylüyor. Bunun yerine, N1 implantı beynin yüzeyinde aşırı hassasiyetle gerilerek bir “nöral bağ” oluşturur.

Konferansın sonunda soru – cevap sırasında, Neuralink ekibi araştırmacıların farelerdeki denemeleri çoktan tamamladığını ve maymun denemelerinin şirketin listesinde yer aldığını söyledi.

Elon Musk, “İlk sonuçlar ümit verici… ama her şeyi zaman söyleyecek”

[1]Neuralink Corporation, Elon Musk ve kurucu ekibi tarafından kurulan ve implante edilebilir beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren bir Amerikan nöroteknoloji şirketidir.

[2]FDA. Amerika Birleşik Devletleri’nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu bürosudur.

[3]LASIK, İngilizce “Laser-Assisted in SituKeratomileusis” kelimesinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır, bu kelime Türkçe olarak Lazer eşlikli korneanın yerinde şekillendirilmesi olarak da söylenebilir.

[4]Elektroensefalografi ya da Beyin Çizgesi Yöntemi, beyin dalgaları aktivitesinin elektriksel yöntemle izlenmesini ölçen yöntemdir. Hastaya elektrik akımı verilmediğinden ağrı ya da acı hissedilmez. Elektroensefalografla elde edilen kayıt da, elektroensefalogram diye adlandırılır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Muhammed Ragıb ÇALIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Kırık Aile Bağları ve Yabancılaşma ile Nasıl Başa Çıkılır

Albert Einstein Bir Kez Daha Haklı Çıktı!