New Horizons Uzay Aracı Tarihe Geçecek

Son dönemlerde uzay araştırmalarında oldukça heyecanlı gelişmeler yaşandı. Parker ve Voyager uzay araçları, Mars görevleri gibi birçok önemli olaya bir yenisi daha ekleniyor. NASA uzay aracı New Horizons (Yeni Ufuklar), gizemli gezegen Ultima Thule’a doğru gidiyor. NASA’nın Yeni Ufuklar uzay aracı, daha önce keşfedilmeyen uzak gezegenlere gitmek için yola çıkmıştı.

Araç, geçtiğimiz günlerde 2014 MU69’u geride bıraktı.NASA çalışanları ise iki haftadır uzay aracının rotasını belirlemeye ve kontrollerinin doğru olması için uğraşıyor. Böylece uzay aracının dış uzayda başıboş gezen yıkıntılara ve cisimlere çarpması engellenecek. New Horizons’un şu anda hedefinde ise Ultime Thule lakaplı gizemli gök cismi var.

Yaklaşık iki hafta önce New Horizons ekibinden 12 bilim insanı, aracın güvenli bir rotada ilerlediğini söylemişti. Gezegenin çevresinde bir uydu veya halka olması durumunda NASA’nın tercih edebileceği ikinci bir rota da önceden belirlenmişti. Uzay aracı, böylelikle bölgeden güvenle geçebilecekti. New Horizons, gizemli gezegenin 3,500 kilometre uzağından geçen ideal rotasını takip edecek. Aracın muhteşem Plüton fotoğraflarını çektiği sırada ise, gezegen ile arasındaki mesafe 12,500 kilometreydi.

Böylece New Horizons, NASA bilim insanlarına çok değerli yüzey görüntüleri ve bilimsel veriler gönderecek. New Horizons’un kendi başına bırakılmadan iki gün önce gönderdiği fotoğraf, Ultima Thule’nin en son gönderilen fotoğrafı. 10 milyon kilometre mesafeden çekilen fotoğrafın merkezinde yer alan gök cismi: Ultima Thule. Bir hafta içinde gezegenin uydusu olup olmadığını, ne kadar soğuk olduğunu, kütlesini, gezegeni oluşturan elementleri öğrenilecek ve Ultima Thule “keşfedilmiş gezegenler” kategorisine dahil edilecek.
Kaynaklar: https://www.skyandtelescope.com/astronomy-news/new-horizons-approaching-ultima-thule/ , https://www.cnet.com/news/nasa-spacecraft-sees-world-beyond-pluto-as-it-readies-for-historic-flyby/

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bilim İnsanları, Bakırı Altına Çevirmenin Yolunu Buldu.

    Köpekler üzerine yapılan bir çalışma erkeklerde sperm kalitesinin düşüş nedenlerine ışık tutabilir