New York Botanik Bahçesi’nde ‘’Ceset Çiçeği’’ Her An Açabilir

Çikolata içeren kurabiye, pasta ve kek gibi birden fazla yiyeceği televizyon ekranından ileriki dönemlerde koklayabilme imkanına sahip olacak olmamız güzel karşılansa da, bir takım şeylerin de ekranın diğer tarafında kalabileceğini belirtelim. Ceset çiçeği adı gibi düşünülecek olursa, görsel koklama teknolojisinin iyi ki gelmemiş olduğuna seviniyoruz.

Şu sıralarda New York Botanik Bahçesi’nde çalışan personeller büyük bir sabırsızlık içerisinde 2007 yılından bu yana bakımı ile uğraştıkları ceset çiçeğinin tehlikeli olacak açışının beklentisi içerisindeler. Konusu geçen bu bitkinin literatürde yer alan ismi Amorphophallus titanum ve ya Titan- Arum. Çiçeğin yayınlanan fotoğraflarına göz atılacak olursa, çiçeğin kendisi gibi olmamakla birlikte, filizlenme döneminde olan çiçeğin derinliklerinde barındırmış olan bir yapı diyebiliriz.

titan_sprout_apr_11-12

Ceset çiçeği açacağı zaman her an olabileceği gibi, açılmasından sonra ceset kokusuna benzer nitelikte pis bir kokunun ortama yayılması başlayacak. Bu durum bizler açısından biraz kötü olmuş olsa da, leş ile beslenme yapan böcekler için ideal bir koku olacaktır.

Titan-Arum isimli bitkinin açma dönemi 4 ile 5 yıl gibi bir süreye ulaşabiliyor. Bunun daha uzun sürmeyeceğini düşünecek olursak 1939 yılından bu yana New York Botanik Bahçesi’nde açacak olan ilk Titan-Arum bitkisi olacak.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    İnsan Burnunda Yen Bir Doğal Antibiyotik Keşfi Yapıldı

    Yapay Yaprak Karbon Emilimi ile Yakıt Üretimi