Nikola Tesla ‘nın Zamanının Ötesinde Olduğunu Gösteren 5 Vizyon

Modern toplum, Nikola Tesla ‘ya çok şey borçludur. Sırp – Amerikalı bilim adamının icatları bugün kullanılan telsizlere ve elektrik şebekelerinin yapımına neden oldu. Tesla, hayatı boyunca kendi adı altında 300 patent tescil etti ve icatlarının izlerini uzaktan kumandalı tekne oyuncakları ve mektup şeklindeki neon ışıkları gibi beklenmedik yerlerde de dahil olmak üzere birçoğunu günümüz cihazında bulabiliyoruz.

İlgili: Nikola Tesla Kimdir? Hayatı, İcatları, Sözleri

Ancak Tesla ‘nın fütüristik vizyonlarının tümü meyve vermedi. Mucidin en uzak ve iddialı rüyalarından bazıları, enerjinin kablosuz iletimi vizyonu gibi gerçekleşmedi. Diğer durumlarda Tesla’nın icat ettiği şey basitçe buharsız türbin gibi mevcut sistemleri değiştirebilecek kadar pratik değildi veya kullanımı çok tehlikeliydi; Tesla’ nın jeneratörün 1898’de New York’ta bir depreme neden olduğunu iddia etmesi üzerine “deprem makinesi” olarak bilinen buharla çalışan bir elektrik jeneratörü gibi. Ve Tesla’ nın fikirlerinin fena halde fazla devrimci olduğu ya da diğer bilim insanları tarafından gülünç hale getirildiği kadar tuhaf olduğu başka zamanlar da vardı.

Tesla’nın bir “öIüm ışını” silahı ve güç alanı gibi teorik icatları, yalnızca bilim kurguda vardı. Ancak Tesla’nın öIümünden bu yana geçen 76 yıl içinde, eksantrik mucitlerin fikirlerinin bir kısmı bilim insanlarını düşündürüyordu; “çılgın bilim adamı” aslında bir şeyler yapmış olabilir.İşte Tesla’nın gerçeğe bağları olan en tuhaf fikirlerine bir bakış.

Düşünce kamerası

Tesla, zihinsel imgeleri ve düşünceleri okumak için bir makine icat etmeyi düşünmüş olabilir. Kansas City Journal-Post’ta Eylül 1933’te yayınlanan bir makalede, gazetecilere üzerinde çalıştığı birkaç projeden bahsetti; “düşüncenin fotoğraflanması” ile ilgili bir cihaz da dahil. “Düşünceleri fotoğraflamayı düşünüyorum” dedi Tesla.

“1893’te, belirli araştırmalarla uğraşırken, düşüncede oluşan kesin bir görüntünün, refleks eylemiyle, retina üzerinde uygun bir cihaz tarafından okunabilecek karşılık gelen bir görüntü üretmesi gerektiğine ikna oldum…

Şimdi, bir düşüncenin retinadaki bir görüntüyü yansıttığı doğruysa, aynı özelliği aydınlatmak ve fotoğraf çekmek ve ardından görüntüyü ekranda yansıtmak için mevcut sıradan yöntemleri kullanmak sadece bir sorun. Eğer bu başarılı bir şekilde yapılabilirse, o zaman bir insan tarafından hayal edilen nesneler oluşturuldukça ekrana net bir şekilde yansır ve bu şekilde bireyin her düşüncesi okunabilir. O zaman zihinlerimiz açık kitaplara benzerdi ”dedi. Tesla’nın planı asla gerçek olmadı.Ancak araştırmacılar hala bu vizyonu inceliyor ve zihin okuma makineleri fikrini araştırıyorlar.

Günümüzde bilim insanları, gerçek retinaların görüntüleri beyne göndermek için elektriksel darbelere nasıl dönüştürdüğü konusundaki karmaşık matematiksel analizlerle yapay retinalar yarattı. Akıl okuma girişimlerinde, bilim insanları bir kişinin aklında beyin sinyallerini yorumlamayı ve “görülen” görüntülerin kaba bir versiyonunu yeniden üretmeyi öğrenebilecek algoritmalar geliştirdiler.

Canlı video

Tesla, günümüz dizüstü bilgisayarlarında ve akıllı telefonlarda gerçek zamanlı video akışını izlemenin nasıl bir şey olduğunu iyi bir şekilde anlamış olabilir. Associated Press’ e göre, 26 Ocak 1926’da yayınlanan haber bülteninde Tesla, telsiz ilkelerini uygulayarak gelecekteki cihazların insanların ceplerinde küçük bir araç taşımalarını sağlayacaklarını söyledi.

Kablosuz elektrik

Belki de Tesla’nın en büyük tutkusu, enerjiyi uzun mesafelerde kablosuz olarak iletmek, sadece bir ortam olarak hava kullanmak hayali idi. Endüktifkuplaj adı verilen bir yöntem kullanarak lambaları kablosuz olarak aydınlatmanın mümkün olduğunu gösterdi, ancak enerji yayınlamak için uzun menzilli bir sistem inşa etmede başarılı olamadı.

Ancak şimdi araştırmacılar, Tesla’nın hayalini gerçeğe birkaç adım daha yaklaştırabilecek birkaç teknik geliştirdi.Keşif alanları, evdeki dijital cihazların kablosuz olarak şarj edilmesinden, alan asansörleri için potansiyel güç kaynaklarına kadar uzanmaktadır. Yine de bazı büyük engeller var.Kısa mesafeli elektrik enerjisi iletimi için çalışan prototipler bile, mühendislerin bu yenilikçi tekniklerin mevcut sistemleri değiştirmeden ve yaygın olarak kullanılmadan önce gidebilecekleri çok yol olduğunu gösteriyor.

Yabancılar ile temas?

Tesla, 1899’da, Colorado Springs’ te geçirdiği süre boyunca, yüksek frekanslı elektrik ve kablosuz telgrafla deneyler yaparak, Tesla, enstrümanlarına tuhaf radyo sinyalleri aldı. Sinyallerin dünya dışı olduğuna inanıyordu. 1901’de Collier’ın Haftası’ nda yazdı. ‘’Belirttiğim değişiklikler periyodik olarak yapıldı ve böylesi net bir öneri ve benim tarafımdan bilinen herhangi bir nedenden dolayı izlenemedikleri yönünde. Elbette, güneş, Aurora Borealis ve toprak akımlarının ürettiği elektriksel bozukluklara aşinaydım ve bu değişikliklerin bu nedenlerin hiçbirinden kaynaklanmadığı gerçeğinden emindim.

” Tesla, “Bir gezegenin, diğerine gönderdiği selamı ilk duyanın ben olduğum hissi, sürekli artıyor” dedi. Bilimsel topluluk Tesla’nın uzaylılarla iletişim kurdu mu kurmadı mı  buna inanmıyorlardı. Ancak daha sonra o zamanlar bilinmeyen bir fenomen olan kozmik radyo dalgalarını topladığı söylendi. Veya Tesla’nın hassas enstrümanlarının İtalyan mucit Guglielmo Marconi’nin Avrupa’dan ilettiği radyo mesajlarını almış olması mümkündür.

Cep telefonları

1901’de, Atlantik ötesi radyo oluşturma üzerinde çalışırken, Tesla, bugünün modernisti olan cep telefonuna, J.P. Morgan’ın sesine benziyordu. Buradaki fikir, haberlerin bireysel elde taşınır cihazlara anında iletilmesini sağlayan bir “Dünya Telgraf Sistemi” için bir plan oluşturmaktı. Tesla, Morgan’ın herkes tarafından kullanılabilecek alıcıları üreterek para kazanabileceğine ve uzak yerlerde oynanan sesli mesajları veya müzikleri alabileceğine inanıyordu. Virginia Üniversitesi’ nde tarihçi olan W. Bernard Carlson ve ” Nikola Tesla: Elektrik Çağının Mucidi” nin yazarı olan bilim insanının cep telefonlarının icadı öngörüsü, 21. yüzyılın özelliklerini belirleyen tüketici kültürünün habercisi oldu.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Burcu AKIN

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Filozof Daniel Dennett size 4 adımda nasıl akıllıca tartışılacağını öğretiyor

    Çernobil Hakkında Bilmediğiniz 5 Garip Şey