Nikola Tesla 77. Ölüm Yıldönümü. Bir Dahinin Hayat Hikayesi!

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 tarihinde Hırvatistan’ın Smiljan kentinde doğdu. Toplumdan izole bir biçimde yaşayan Tesla 7 Ocak 1943 ’te hayata gözlerini yumdu ve öldüğünde fakirdi. Nikola Tesla , günümüzde dünyada yaygın olarak kullanılan elektrik sistemi olan, alternatif akım elektrik sistemini tasarlayan bir mühendis ve bilim insanıydı. Ayrıca hâlâ radyo teknolojisinde kullanılan Tesla Bobinini icat etti.

Günümüz Hırvatistan’ında doğan Tesla , 1884’te Amerika Birleşik Devleti’ne gitti ve önce Thomas Edison ile kısa bir süre çalıştı . Daha sonra içinde alternatif akım ile çalışan makineler dahil olmak üzere birçok patent haklarını George Westing House ‘a sattı.

Bir Dahi Doğuyor

Nikola Tesla

Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 tarihinde Hırvatistan’ın Smiljan kentinde doğdu. Tesla, Dane , Milka , Marica , Angelina kardeşleri dahil olmak üzere ailenin beş çocuğundan biriydi. Tesla’nın elektrikli icatlara ilgisi , oğlu büyürken boş zamanlarında küçük ev aletleri icat eden annesi Djuka Mandic’den geliyordu .

Nikola Tesla ‘nın babası Milutin Tesla , Sırbistanlı ortodoks rahip ve yazardı. Milutin Tesla oğlunun da rahip olmasını istiyordu ancak Nikola Tesla’nın ilgisi bilimeydi. Almanya Karlstadt’da Realschule’ de okuduktan sonra Avusturya Prag Politeknik Üniversitesinin Grazda’ki okulunda eğitimine devam etti. Daha sonrasında Budapeşte’ye taşınan Tesla , bir süre burada Merkezi Telefon Santralinde çalıştı .

Tesla 28 yaşında fikirleri için Avrupa’yı terk etti ve Amerika’ya gitti. 1884 yılında her şeyini geride bırakıp Amerika’ ya gelen Tesla , o zamanlar doğru akım tabanlı elektrikli icatlarıyla hızla ün kazanan aynı zamanda bir iş adamı olan Thomas Edison ‘a bir mektup yazdı.

Edison Tesla’yı işe aldı ve ikili kısa sürede yoğun bir çalışmayla Edison’un çoğu icadını geliştirdi.
Birkaç ay sonra ikili inanılmaz derecede farklı olan kişiliklerinden dolayı anlaşamadı ve ayrıldılar. Edison , pazarlama ve finansal başarıya odaklanan bir güç figürüyken , Tesla ticareti önemseyen biri değildi. Sadece fikirlerini somutlaştırmak istiyordu.

Nikola Tesla İlk Yalnız Girişimi

1885 ’te Tesla , kendi şirketi için yatırımcılarından sermaye aldı ve gelişmiş hat aydınlatması için görevlendirildi. Tesla projeyi başarılı bir şekilde tamamlasa da zorlanmaya başladığını fark etti . Bu yüzden sonrasında sadece hayatta kalmasını sağlayabilecek ufak işler aldı. Tesla’nın şansı 2 yıl sonra yeni Tesla Elektrik Şirketi için sermaye bulduğunda değişecekti.

Nikola Tesla ‘nın Buluşları

Tesla kariyeri boyunca , dinamolar ( pillere benzer elektrik jeneratörleri ) ve endüksiyon motor dahil olmak üzere , çoğu diğer mucitler tarafından resmi olarak patentlenmiş olan bir dizi önemli buluş için fikirler üretti , geliştirdi ve tasarladı.
Tesla aynı zamanda , radar teknolojisi, x-ışını teknolojisi , uzaktan kumanda ve dönen manyetik alanın keşfinde de öncüdür.

Alternatif Akım Elektrik Sistemi

Tesla , hızlı bir şekilde 20. Yüzyılın önde gelen güç sistemi haline gelecek ve o zamandan beri dünya standardı olarak kalan alternatif akım elektrik sistemini tasarladı . 1887’de Tesla yeni Tesla Elektrik Şirketi için sermaye buldu ve yıl sonuna kadar alternatif akım tabanlı icatlar için bir kaç patent başvurusunda bulundu.

Tesla’nın alternatif akım sistemi kısa bir süre sonra ulusa uzun mesafeli güç sağlamak için bir çözüm arayan Amerikalı iş adamı George Westing House ‘ un dikkatini çekti. Tesla’nın icatlarının bunu başarmasına yardımcı olacağını düşünen Westing House , Tesla ‘dan patentlerini 1888’de 60.000 dolar nakit karşılığı satın aldı.

Alternatif akım sistemine ilgi artmaya başlayınca, Tesla ve WestingHouse doğrudan Thomas Edison ile rekabete girmiş oldu. Alternatif Akım gücüne olan ilgiyi azaltmak isteyen Edison bir çok karalama kampanyası düzenledi.

Ancak bu girişimler sonuç vermedi ve 1893 Dünya Kolombiya ’lı Fuarı aydınlatma işi Westing House ve Tesla’ya verildi. ( Bu Fuarın Önemini şöyle anlatmaya çalışayım: Dünya üzerinde o zamana kadar bir mekanda en çok sayıda ampul kullanılacak bir fuar olacaktı .)

( Ek Bilgi : Eğer yanlış hatırlamıyorsam okuduğum bir kitapta , Edison ve ortakları bir karalama kampanyasında: Bir kurulun önünde bir köpeğe sırasıyla alternatif akım ve doğru akım verdiği yazıyordu. )

Hidroelektrik Santral

Tesla 1895’te Amerika’da bulunan Niagara Şelaleleri arasına kurulması düşünüldüğü bir hidroelektrik santral tasarladı.

Tesla Bobini

19. Yüzyılın sonlarında Tesla , kablosuz teknolojiler için temel oluşturan Tesla Bobininin patentini aldı. Tesla Bobini radyo ve kablosuz güç teknolojisinde ve birçok yerde kullanıldı, kullanılıyor.

Bedava Enerji

Enerjinin kablosuz iletimi konusunda takıntılı olan Tesla, 1900’lü yılların başında bunun üzerine bir projeye başladı. Tesla’nın amacı dünya çapında bilgi paylaşmak ve serbest enerji sağlamak için küresel , kablosuz bir iletişim sistemi inşa etmekti.

Finansal dev JP Morgan’ı içeren bir grup yatırımcının desteğiyle Tesla bedava enerji projesi üzerine çalışmaya başladı . İlk olarak New York’ta bir sitede bir enerji santrali ve büyük bir iletim kulesi ile bir laboratuvar tasarladı ve inşa etti. Bu “ Wardenclyffe “ olarak bilinir .

Ne yazık ki , yatırımcıları arasında Tesla sisteminin inandırıcılığı konusunda şüpheler doğdu. Rakibi Guglielmo Marconi – Andrew Carnegie ve “Thomas Edison’un “ mali desteğiyle- kendi radyo teknolojilerinde büyük ilerlemeler kaydetmeye devam ederken , Tesla’nın projeyi yarıda bırakmaktan başka çaresi yoktu.

Wardenclyffe personeli 1906’da işten çıkarıldı ve 1915 yılına kadar saha haciz altına düştü . İki yıl sonra Tesla iflas etti ve çalışma sahası borçlarını ödemek için satıldı.

Ölüm Işını

Bedava Enerji projesinin kapanması ardından sinir krizleri geçiren Tesla , sonunda bir danışman olarak işe geri döndü. Ancak zaman geçtikçe Tesla’nın fikirleri tuhaflaşmaya başlamıştı. Zamanın çoğunu New York’taki parklarda vahşi güvercinlerin bakımına adayarak eksantrikleşti.
Tesla , 2. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nden biraz ilgi gören “ Ölüm Işını “ oluşturma konusuyla FBI’ın dikkatini çekti.

Nikola Tesla Nasıl Öldü?

Nikola Tesla Nasıl Öldü?

Toplumdan izole bir biçimde yaşayan Tesla 7 Ocak 1943 ’te hayata gözlerini yumdu ve öldüğünde fakirdi. Açlıktan öldüğü gibi bilgiler dolaşsa da halka sunulan bilgi “ Kalp Damarlarında Trombüs” olduğuydu. Tesla son zamanlarında toplumdan izole bir şekilde yaşamış olsa da mirasları bugün hala yaşıyor .
Editörün Yorumu : Son olarak yazıyı Nikola Tesla’nın bir sözüyle bitirmek istiyorum :

“ Barış ancak evrensel aydınlanma ve ırkların birleşimiyle mümkündür. Ne yazık ki bu mutlu andan çok uzağız “. Diyor Tesla .

O yüzden bizimle kalın, BİLİMLE kalın .
Bugün öğrendiğiniz ufak bir bilgi gelecekteki kariyerinizi şekillendirebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Alper Kirlioğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Johari Penceresi ile Kendinizi Daha İyi Tanıyın!

Stanford Araştırmacıları; Tutkunuzu Bulmaya Çalışmayı Bırakın – Bunu Yapın!