Nostradamus’un Dünyayı Şok Eden Gerçek Kehanetleri

Ünlü Fransız astrolog Michel Nostradamus, 1555 yılında “Les Prophéties” adlı bir kitap yayınlamıştı. Nostradamus’un kitabı, şiir şeklinde yaptığı bir dizi kehanete dayanıyordu. Bu şiirlere “dörtlükler” deniyordu. Kitap, üç yüzyılı aşkın bir sürenin yaklaşan olaylarını kapsıyordu. Fakat o zaman, kehanetlerin çoğu ciddiye alınmamıştı.

Buna karşılık, Nostradamus’un kehanetlerinden birkaçının zaman içinde tüyler ürpertici bir şekilde doğru olduğu kanıtlandı. Fransız astrolog, tüm dünyayı zamanının nasıl bu kadar ilerisinde olduğunu merak ettirerek terk etti.

Bilim insanları daha sonra Nostradamus’un gelecek tasvirlerine ağırlık vermeye başladılar ve zombi kıyameti sırasında kendini korumak için bir güvenlik kiti formülü da dahil olmak üzere henüz gerçeklemeyen bir kehanet için hazırlandılar. Daha fazla tartışılanlar ise Nostradamus’un bilim adamlarını uyaran gerçek kehanetleri oldu.

İspanya Kralı II. Philip’in Refah Egemenliği

II. İspanya Kralı
II. İspanya Kralı | Fotoğraf Kredileri: Sartle

Nostradamus, Kral II. Philip’in başarılı saltanatını ve ardından can alıcı sonunu tahmin etmişti. Kral II. Philip, 1556’da İspanya tahtının kontrolünü ele geçirdi. İspanya, büyük ve başarılarla dolu yeni bir dönemi memnuniyetle karşıladı.

Krallık kısa sürede zenginleşmiş ve ekonomik olarak istikrarlı hale gelmişti. Nostradamus, Philip’in “yedi yıl” boyunca bu başarılı saltanatın sefasını süreceğini yazmıştı. Tarihçiler, yedi rakamının uzun bir zamana atıfta bulunan İncil’deki bir sayı olduğunu yorumladılar.

İspanya’da Müslüman Nüfusun Azalacağı Öngörüsü

1587’de İskoçya Kraliçesi idam edildi, bu da İspanya ile İngiltere arasındaki siyasi bağı zayıflattı. Kral II. Philip durumu kontrol etmeye çalıştı ve İngiltere’yi işgal etmek için tam teşekküllü bir deniz ordusu gönderdi. Fakat İngiltere direndi. Nostradamus, Philip’in Arap ordusunu azaltacağını öngörmüştü. İspanya Kralı, Osmanlı İmparatorluğu’nun deniz ordusunu harap ederek ve Müslüman nüfusu İspanya’dan sürgün ederek öngörüsünün doğruluğunu kanıtladı.

Taze Soğan, II. Philip’in Ölümü Olacaktı

Dörtlük, II. Philip’in bir “taze soğan” yüzünden öldüğünü iddia ederek sona erdi. Tarihçiler, taze soğanın, dini konularda Kral II. Philip ile aynı fikirde olmayan Fransa kralı IV. Henry’i temsil ettiğini öne sürüyorlar. IV. Henry, İspanya Kralı ile ölümüne kadar savaştı ve İspanya’nın refahını yok etti.

“Pasteur Neredeyse Tanrı Gibi Bir Figür Olarak Anılacak”

Louis Pasteur, büyük Mikrobiyolog
Louis Pasteur, büyük Mikrobiyolog | Fotoğraf Kredileri: France Today

Nostradamus, dörtlüklerinden birinde ünlü bilim adamı Louis Pasteur’ün ününü işaret etti. Pasteur’ün icadı, statüsünü “neredeyse Tanrı gibi” yapacağını ancak daha sonra söylentiler nedeniyle iftiraya uğrayacağını yazdı.

Louis Pasteur, Aşıları Formüle Ettikten Sonra Şöhret Kazandı

Louis Pasteur, 1822 doğumlu bir Fransız mikrobiyologdu. Kendini fen bilimlerine adadı ve dünyayı günümüze kadar olan korkunç hastalıklardan kurtaran inanılmaz buluşlar yaptı. Pasteur, bakterilerin kendiliğinden ortaya çıkmadığı teorisi üzerine takdire şayan bir araştırma yaptı. Bakterilerin canlı organizmalardan büyüdüğünü keşfetti ve bu süreci adı “biyogenez” olarak adlandırıldı.

Pasteur’ün bilimsel katkıları ona bilim dünyasında bir isim kazandırdı. Ancak Pasteur’ün ününün arkasındaki asıl sebep, Kuduz ve Şarbon aşılarını bulmasıdır. Aşı formülasyonu, o sırada pek çok insanı Kuduz ve Şarbon’dan sefil bir şekilde ölmekten kurtarmıştı.

Nostradamus’un Kehanetiyle Pasteur’ün Düşüşü

Gerald Geison
Gerald Geison, başarısının ardındaki nedeni ortaya çıkarmak için “Louis Pasteur’ün Özel Bilimi” adlı bir kitap yazdı. | Fotoğraf Kredileri: Amazon

Nostradamus’un Pasteur’ün “onursuzluğuna” ilişkin kehaneti de daha sonra 1995’te gerçekleşti.
Bir bilim tarihçisi olan Gerald Geison, Pasteur’ü küçük düşürdüğü kitabını yayınladı. Pasteur’ün buluşunun orijinal olmadığını yazdı. Aksine, Pasteur onu çalmıştı ve buluş, aslında rakibinin bulgularına dayanıyordu.

Pasteur’ün geliştirdiği şarbon aşısı, rakibinin bilimsel buluşlarını çaldığı ve kopyaladığı için yalnızca işlevseldi. Kitap, onu bilim endüstrisinde karaladı ve Nostradamus’un kehanetinin ürkütücü bir şekilde doğru olduğunu kanıtladı.

Adolf Hitler’in Yükselişini Öngördü

Adolf Hitler
Adolf Hitler. | Fotoğraf Kredileri: Tarihçe

“Batı Avrupa’nın derinliklerinden,
Fakir insanlardan küçük bir çocuk doğacak,
Diliyle büyük bir topluluğu baştan çıkaracak;
Şöhreti Doğu alemine doğru artacaktır.” (Nostradamus)

Nostradamus, Hitler’in 1500’lerde geleceğini kehanet etti. İşin tuhafı, dörtlüğün her satırı Hitler’in hayatına tam olarak uyuyordu. Hitler mütevazı bir arka plandan büyük bir güce yükseldi. Onun harika bir konuşmacı olduğu aşikardı. Konuşarak insanları ikna etme kabiliyetine sahipti ve bunu da çok iyi şekilde gözler önüne seriyordu. Hitler, yönetimi sırasında ve sonrasında, herkesin onu bugüne kadar hatırladığı şekilde büyük bir ün kazandı.

Sonraki dörtlükte Nostradamus, savaşa katılan birçok kişinin “Hister”e karşı olacağını belirtti. Tarihçiler, Nostradamus’un o zamanlar Hister olarak adlandırdığı şeyin Tuna Nehri olduğuna inanıyor.

Bununla birlikte, Hister’in Hitler’e atıfta bulunan bir anagram olduğuna kimileri katılıyor, kimileri katılmıyordu. Ayrıca Hitler, Tuna Nehri yakınında Braunau am Inn Avusturya’da doğdu.

Almanya’nın Çocuğunun Sonu Demir Kafeste Olacak

Nostradamus ikinci dörtlüğü, Hitler’in ecelini açıklayarak bitirdi. “Almanya’nın Çocuğu”nun doğadan hiçbir şey öğrenmediğinin ve “demir kafes”e düştüğünün altını çizdi. Benzer şekilde, Hitler de nice suçlarından hiçbir şey öğrenmedi ve Rus askerleri tarafından yakalanmamak için intihar etti.

Fransız Milliyetçisi Charles De Gaulle’nin Saltanatı

Charles-De-Gaulle
Charles De Gaulle. | Fotoğraf Kredileri: Europa

Nostradamus, dörtlüğünde Fransa Cumhurbaşkanı Charles “De Gaulle” adından bahsetti ve Herkül’den “üç kat daha güçlü bir lider” olacağını öngördü. Charles yönetimi, II. Dünya Savaşı sırasında Özgür Fransız Kuvvetlerinin lideri olarak ün kazandı. De Gaulle liderliğindeki Fransız hükümeti, Nazi kuvvetlerinin Fransa’nın çoğunu işgal etmesinden sonra, İkinci Dünya Savaşı sırasında Londra’ya sürüldü. De Gaulle’ün Özgür Fransız Orduları, 1944’te Amerikan, İngiliz ve

Kanada güçlerinin Fransa’yı özgürleştirmesine yardım etti.

Charles De Gaulle, savaştan sonra Fransa Başbakanı oldu. Görevini başarıyla yerine getirdi ve Fransa’nın savaş sonrası durumunu iyileştirdi. 1959’da De Gaulle, Fransa Beşinci Cumhuriyeti’nin başkanı oldu ve büyük kehanetçinin kehanetinin doğru olduğunu kanıtladı.

Yenilmez Kral II. Henry’nin Ölümü

II.Henry-Fransa-Krali
II. Henry, Fransa Kralı (1519–1559) | Fotoğraf Kredileri: Met Müzesi

Nostradamus, Fransa’nın meşhur Kralı II. Henry’nin bir savaşta öleceğini öngördü ve öngörüye benzer bir olay yaşandı. Kral, eceliyle karşılaştığında mızrak dövüşü yapıyordu. Nostradamus, Kral II. Henry’den “Yaşlı Aslan” olarak bahsetti. II. Henry’nin “Genç Aslan” tarafından etkisiz hale getirileceğini söyledi. Genç aslan, Montgomery Kontu Gabriel de Lorges’di.

Kral ve Gabriel, 1559’un sıcak yazında mızrak dövüşü yapıyorlardı. Montgomery’nin kılıcı, savaş sırasında ikiye ayrıldı. Bir yarısı Kral II. Henry’nin siperine girerek gözüne çarptı. Diğer yarısı şakağını deldi ve ölümüne neden oldu. II. Henry, vefat edene kadar on gün boyunca dayanılmaz bir acı çekti. Nostradamus’un tuhaf “iki yara” öngörüsü doğruydu. Ancak, tarihçiler kehanetin doğruluğunu sorguluyor. Nostradamus, Yaşlı Aslan’ın acımasız bir ölümle öleceğini yazmıştı ve gerçek oldu.

Uzmanlar, II. Henry’nin Ölümü Hakkında Tarihçilerle Aynı Fikirde Değiller

Birçok uzman, tarihçilerin fikirlerine katılmıyor. Sorgulayanlar, dörtlüğün Kralın “savaş alanında” ölümünün altını çizdiğini iddia ediyor. Oysa Kral, dostane bir mızrak dövüşü sırasında öldü. Tarihçiler, Kral II. Henry’nin kalkanının üzerinde kazınmış Aslan figürü olduğunu da iddia ediyor ancak birçok uzman bu görüşte değil çünkü II. Henry’nin kalkanında Aslan amblemi olduğu kanıtı yok.

GAMZE BIÇAKCI

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Mowgli

    Gerçek Mowgli : Dina Sanichar’ın İlham Veren Hikayesi

    Yeni bir araştırmaya göre, güneybatı Alaska'daki Aleut Adaları'nı oluşturan zincirin bir parçası olan Dört Dağ Adalarındaki çok sayıda yanardağ, bir süper yanardağ patladığında oluşan büyük bir kaldera ile birbirine bağlı gibi görünüyor

    Çok Büyük Bir Süper Yanardağ Alaska Adaları Altında Saklanıyor Olabilir