Nükleer Bοmba Saldırısı Sırasında Nereye Saklanabiliriz?

Tüm dünyada büyük devletler hızla nükleer siIahIanmaya doğru ilerliyor. Bu aşamada nükleer bοmba üretimi kadar, böyle bir bοmbanın atılması durumunda saklanılabilecek yerler konusunda çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Bu saldırılardan kurtulmanız halinde neler yapmanız gerektiğine dair bir dizi makale ve çalışma geçmiş dönemde bilim adamları tarafından yayınlanmıştır.

Hiroşima’ya atılan bοmbadan daha düşük seviyede (01, ile 10 kiloton) bir nükleer bοmbanın atılması halinde doğru taktiklerle hayatta kalmak mümkün. Burada temel nokta radyasyona maruz kalmamak ve nükleer serpintiden(Nükleer serpinti veya radyoaktif bulut) korunmak.

nukleer-bomba-saldirisi-sirasinda-nereye-saklanabiliriz (2)

Nükleer Serpintiden Korunma Yolları

Serpintiler; buharlaşmış yapıda, radyoaktif özellikte, rüzgar vasıtasıyla toz ve kül biçiminde yayılan, bοmba materyallerinin yanında toprak ve enkaz içeren bir kütleden oluşmaktadır. Nükleer bοmbanın atılmasıyla birlikte yapılacak en iyi şey saklanacak iyi bir yer bularak, birileri sizi kurtarmaya gelene kadar beklemektir.

Bu aşamada dış dünya ile aranızda ne kadar yoğunlukta bir katman olursa kurtulma şansınız o denli yüksek olacaktır.

ABD’de nükleer serpintiye karşı korunaklı binalar bulunsa da tüm binalar bu özelliğe sahip değil. Dünyanın birçok bölgesinde bu tip sığınaklar mevcut.

nukleer-bomba-saldirisi-sirasinda-nereye-saklanabiliriz (3)

Ancak ABD gibi nükleer saldırıya karşı büyük önlemler alan bir ülkede bile binaların % 20’sinde nükleer serpintiye karşı yeterli koruma bulunmuyor.

Nükleer serpintiye karşı en iyi sığınaklar, kalın tuğla duvarlarla örülmüş ya da betondan yapılmış, penceresi bulunmayan binalardır.

5 katlı bir binanın bodrumu nükleer serpintiden 1/200 oranında koruma sağlarken, tek katlı ve ahşap malzemelerden yapılmış bir evin bodrumu dışarıdaki serpintinin ancak yarısından korunabilmenizi sağlayacaktır.

Yetersiz bir sığınakta kalmaya devam etmek mi yoksa gitmek mi

Sorusunun cevabı ise patlama bölgesine ne denli yakın olduğunuzla alakalıdır. Bilim adamlarının açıkladıkları raporlar doğrultusunda, eğer patlama meydana geldiğinde sağlam bir sığınağa yakın ya da sığınağın içindeyseniz daha az radyoaktif etkiye maruz kalmak için burada beklemek yerinde olacaktır.

Eğer bir bοmba sığınağında değilseniz ve 5 dakikalık bir mesafede böyle bir sığınağın olduğunu biliyorsanız, hızlıca oraya geçerek içinde kalmanız hayatınızın kurtulmasını sağlayacaktır.

Ancak söz konusu sığınağa mesafeniz 15 dakika gibi bir uzaklıktaysa zayıf olan sığınakta 1 saat kadar bir süre bekledikten sonra daha güçlü olan sığınağa gitmeniz gerekecektir. Bunun sebebi en yoğun serpintinin bu süre içerisinde geçmesi ve radyasyon riskinin azalmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antarktika’daki Bulunan Dev Fosilin Ne Olduğunu Artık Biliyoruz!..

Einstein’in Genel Görelilik Teorisi Hakkında Tüm Detaylar

Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi Hakkında Tüm Detaylar