içinde , , ,

Nükleer Enerji Nedir, Nükleer Enerjinin Etkileri Nelerdir ve Nasıl kullanılır ?

Nükleer Enerji

Nükleer enerji kısaca atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür. Bu da günümüzde bulunan fisyon reaktörleri kullandıkları uranyum gibi radyoaktif maddelerin çekirdeklerini kullanarak enerji ihtiyacımızı karşılıyor.
HER GEÇEN GÜN ENERJİ İHTİYACIMIZ ARTARKEN  NÜKLEER SANTRALLER KAPATILIYOR! PEKİ NEDEN KAPANIYOR, ARTIK NASIL ENERJİ ÜRETECEĞİZ , SINIRSIZ ENERJİ MÜMKÜNMÜ ?
Almanya, kendi bünyesinde barındırdığı tüm nükleer santrallerin kapatma kararı aldı. 2040 yılına kadar sürecek bu kapanma sürecinin sebepleri;
Alternatif enerji kaynakları konusunda gelişme kaydetmek için dünyaya çağrıda bulunmak ve işlerin ters gittiği durumda gerçekleşen patlamanın ülkeye verebileceği zararı ortadan kaldırmak istemesidir. Tüm dünyada  yavaş yavaş bu hamleye ayak uydurup Nükleer santrallerini kapatıyor !

Nükleer Enerji Nedir, Nükleer Enerjinin Etkileri Nelerdir ve Nasıl kullanılır ?

PEKİ NASIL ENERJİYE OLAN İHTİYACIMIZI GİDERECEĞİZ ?

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarımız ile enerjimizin bir bölümünü karşılayabiliriz . Bu enerji kaynaklarımız ise ;

  • Güneş Enerjisi.
  • Rüzgar Enerjisi.
  • Biyokütle Enerjisi.
  • Jeotermal Enerji.
  • Hidroelektrik Enerji.
  • Hidrojen Enerjisi.
  • Dalga Enerjisi.


Fakat bu enerji kaynaklarının kullanımı dünya üzerinde %30 ‘a kadar düşmektedir ve bu yüzden de bizim enerjiye olan ihtiyacımızı gidermemize yetmeyecek kadardır.
Peki  neden nükleer  santralleri kapatıyoruz ?
O zaman nükleer enerjiyi yakından inceleyelim .

Nükleer Enerji Nedir ve Neden Kullanılması tehlike arz etmektedir ?

Nükleer enerji kısaca atomun çekirdeğinden elde edilen bir enerji türüdür buda günümüzde bulunan fisyon reaktörleri kullandıkları uranyum gibi radyoaktif maddelerin çekirdeklerini kullanarak enerji ihtiyacımızı karşılıyor .

Fakat olası bir patlama durumunda verebileceği zarardan dolayı yavaş yavaş işlevini tüm dünyada yitirmek üzere.

Fisyon Reaktörleri Nedir?

Fisyon reaktörleri aslında bildiğimizden daha zararsızdırlar çünkü enerjinin üretilmesi için yapılan bombalandırma işleminden açığa çıkan radyasyon bombalandırma gerçekleşen bölümün dışında özel olarak hazırlanmış beton ile çevrilidir.
Bunun sayesinde radyasyon dışarıya çıkmadan soğrulur. Fisyon reaktörlerinde genellikle kullanılır. Uranyumun kullanılmasının sebebi elektron ve proton sayısı oldukça fazladır bu da bölündüğünde  ortaya çıkan enerjinin fazla olması demektir.
Uranyuma gönderilen nötron ile beraber uranyum çekirdeği ikiye ayrılır ve açığa enerji çıkar çekirdek bölündükten sonra bölünen çekirdekten de nötron çıkar ve bir sonraki uranyumu tekrar ikiye böler ve ortaya tekrar tekrar enerji çıkar.

Nükleer Enerji Nedir, Nükleer Enerjinin Etkileri Nelerdir ve Nasıl kullanılır ?

Bu enerji suyu buharlaştırır ve oluşan buharın basıncıyla buhar tribünlerini mükemmel bir hızlı döndürüp enerji elde eder , artan buharda santral bacasından doğaya salınır.
Fakat her zaman işler yolunda gitmeyebilir ve zincirleme reaksiyon kontrol altına alınamaz . Bunun sebebi  insan hatasından yada doğal afetlerden dolayı kaynaklanır.
Görüntü : Çernobil

Belirli ölçüde hazneye alınan uranyumu soğutabilecek enerjinin altına düşerseniz ve buna müdahale edemezseniz artık hiçbir şey reaksiyonu durduramaz uranyum bittikten sonrada beta ışıması ile çekirdek ısınmaya (beta ışıması çekirdeğin kendi kendine ısınmaya devam etmesidir) devam eder.
Az-5 düğmesi ile de içeri alınan grafit blokları da tepkimeden nasibini alır ve patlayacak olan çekirdek bölmesinin radyoaktif şarapnel üyesi olur uranyumun enerjisi ile buharlaşmış olan ve buharlaşmaya devam eden suda çekirdeğin bulunduğu bölümde birikir.
Buharlaşmaya devam eder ve  patlama gerçekleşir . Oluşabilecek en kötü senaryo dünyada bu olmuştu Çernobil faciası.
Fukushima’da doğal afetten kaynaklanan bir nükleer felakettir!
Fisyon reaktörünün ürettiği muhteşem enerjinin yanı sıra böylede kötü senaryoları var. Bu yüzden gözümüzü uzaya çevirip yıldızları taklit etmek sınırsız enerjiye güvenli  şekilde ulaşabilmek için araştırma ve geliştirmelere başladık.

Füzyon Nedir ? (Sınırsız enerji)

Yıldızlarda bulunan hidrojenin çekirdekte yüksek sıcaklık ve yüksek basınç altında hidrojen atomlarının kurşunlar gibi sekerek birbirlerine çarpması sonucu helyuma dönüşür buda  füzyon tepkimesidir  ve bu tepkimenin sonucunda ortaya ısı ve çok büyük miktarda enerji çıkar.
Hidrojen atomlarının enerji üretmesi için yüksek sıcaklığa ve basınca ihtiyacı olmalarının sebebi iki tane ‘-‘ yüklü atomların birbirlerine yapıştırmamız mümkün olmamasıdır çünkü eksi eksiyi iter.
Bunu mümkün kılabilmek için hidrojen atomlarının çok yüksek ısıya ihtiyaç duyar çünkü madde ısındıkça eski haline dönmek ister ve bunun için elinden geleni yapar, hidrojen atomları ise bunu sağ sola hızlı hızlı hareket yaparak yapmaya çalışmaktadır.
Fakat sağa sola hızlı hızlı hareket yaparken aynı durumda olan hidrojen ile çarpışma olasılığı vardır bu olasılığın belli bir düzende gerçekleşmesi için ortamın çok sıcak ve yüksek basınçlı olması gerekiyor böylece hidrojen atomları birbirine çarparak imkansız dediğimiz iki aynı yükü atomları yapıştırmış oluruz.
Bunu yaptığımızda ortaya Helyum(He) ve iki hafif atomun birbirine kapaklanması sonucu açığa çıkan enerjiyi elde ederiz.
Bu enerji tahmin edebileceğiniz gibi çok yüksek miktarda bir enerjidir. Bunun sınırsız olmasının sebebi yakıtının dünyada bolca bulunmasıdır !

PEKİ BİLİM İNSANLARI  BU ENERJİYİ NASIL KULLANIYOR ?

Bilim insanları atom olarak döteryum ve trityumu kullanıyorlar .Kullanılan atomlar ise genellikle bu iki şekilde kombin edilir; Döteryum -Döteryum , Döteryum-Trityum. Bu atomlar 100 milyon dereceye kadar ısıtılır ve kurşun gibi birbirlerine sekip çarpması sağlanır sonrada açığa çıkan enerji kullanılır.
100 milyon dereceye dayanabilen hiçbir madde dünyada bulunmadığı için atomlar manyetik alan kullanan bölmenin içinde  hiçbir yere temas etmeden havada çarpıştırılır .
Buda çok kısa bir süredir  0,4 saniye gibi süre boyunca reaktör açık kalır . Bunun yanı sıra beta ışıması dediğimiz olay bu reaktörde bulunmuyor çünkü maddeler beta ışıması yapabilecek özellikleri karşılamıyor.
Fakat içeriye ısıtmak için verdiğimiz enerjiyi tam olarak şuana kadar geri alamadık bunun için bilim adamları uğraşıp yenilenebilir ve dünyaya hiçbir zararı olmayacak olan bu reaktörü geliştirip uygun hale getirilmesini hedefliyorlar.

SINIRSIZ ENERJİYE YAKLAŞIYORUZ EN BÜYÜK GELİŞME FÜZYON REAKTÖRÜ EAST!

Çinliler temiz yenilenebilir füzyon reaktörü EAST 100 milyon dereceye ulaştı . Deneysel olan East reaktörü 10 saniye boyunca aktif kaldı ve reaktörü ısıtmak için kullanılan enerjiye çok yaklaştı.
İlgili makale: Çin’in ‘yapay güneşi’ 100 milyon derecelik ısı elde etti
Çin bir nevi güneşi dünyaya 10 saniyeliğine taşımış oldu . Bu yaşanan gelişme sayesinde geleceğe artık umutlu bakılıyor. Bu gelişme sınırsız enerji kaynağı olabilecek reaktörün en önemli temeli olmak ile beraber azmin elinden hiçbir şeyin kaçamayacağını kanıtlamış oldu .
Bu icat sayesinde dünya üzerinde bulunan enerji kaynaklı savaşların sona ereceğini ümit ediyoruz…
Yazan Kamil BULUT

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir Mini Füzyon Reaktörü Güneşten Daha Yüksek Sıcaklıklara Ulaştı
Bilim insanları Quark’ları İçeren Yeni Bir Füzyon Türü Keşfetti
“QuarkFusion”, Nükleer Füzyona Göre Sekiz Kat Fazla Enerji Üretiyor
Dünyanın Yeni Kurtarıcısı: Nükleer Enerji
Bu İnanılmaz Cihaz, Güneş Enerjisi Kullanarak Deniz Suyundan Tuzun % 100’ünü Kaldırıyor!
Isıyı Kullanılabilir Enerjiye Dönüştürmede Yeni Bir Yöntem Keşfedildi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir