içinde

Öğrenme Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

Öğrenme, bireyin veya bireylerin belirli yaşantıların sonucunda meydana gelen değişimlere denir. Öğrenme ile kişinin kapasitesi gelişiyor. Daha önce yapamadığı şeyleri yapabilir hale geliyor. İşte sizler için hazırladığımız Öğrenme Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey.

 1. Doğmadan önce öğrenmeye başlarız. Henüz annemizin karnındayken annemizin sesine kulak veririz ve tanımaya başlarız.
 2. Doğduktan sonra en dikkatimizi çeken ses tonu bu ses tonudur çünkü bu sesi duyduğumuzda tanırız.
 3. Doğduktan sonraki ilk öğretmen her zaman için annemizdir. Çünkü kendi yüzünü bize gösterdikten hemen sonra yüzünü tanırız ve diğer kadın yüzlerinden ayırt edebiliriz, ona olan duygularımızı fark edebiliriz.
 4. Bu yetenekle biz şunu da anlarız; elimize aldığımız, bizim için oyuncak gibi olan küçük parçalar güvenli mi değil mi?
 5. Anneye bu kadar odaklanmanın da bizim için bir bedeli var; Annemizin yüzüne çok fazla odaklandığımız için diğer yüzleri farklılaştırırız, bizim için belirsiz hale gelirler. Hatta farklı ten renklerini ırkları bile görmezden geliriz ki bu gençler arasında görülen ırkçılığın en önemli etkilerinden biri.
 6. Hiç ezberleyerek bir şey öğrendiniz mi ? Matbaa bulunmadan önce yazılı kaynaklar ve kitaplar o kadar azdı ki bilge kişiler hayal dünyasında kendilerine boş ve çok odalı bir ev inşa ederlerdi, bu odaların her birine belirli bir düzende bilgi yerleştirirlerdi. Böylece kafalarında büyük bir kitap olmuş olurdu.
 7. Öğrenme ve sözlü iletişim arasında da derin bir bağlantı vardır. California Üniversitesi’nden bir psikolog ve Liverpool Üniversitesinden bir arkeolog , ilk insanların birbirine taştan aletler yapmayı nasıl öğrettiklerini anlamak için , sınıftaki öğrencilere çakmaktaşından alet yapımı konusunda eğitim verdi.
 8. Sadece göstererek anlatmanın sözlü anlatım kadar yeterli olmadığını gördüler.
 9. Elbette 2,5 milyon yıl önce şuandaki gibi süslü anlatımlar kullanılmıyordu. Ancak evrim teorisi gen-kültür ilişkisinde , dilin bu aletlerin yapımı sırasında geliştiğini, bunun sağladığı avantajlar sayesinde evrimleştiğini ve ünümüze geldiğini savunuyor.
 10. Aletler vahşi şempanzelerinde öğrenmesinde önemli bir parçadır. Örneğin en lezzetli termitleri toplamak için bir çubuk dal kullanırlar. Anneler bu çubuk dalları çocukları ile paylaşır ve nasıl kullanılacağını öğretirler.
 11. Birçok hayvanın iyi bir öğrenme yeteneği vardır. Hatta bazı hayvanlar insanlardan bile daha iyi öğrenir. 2014’ de Katholieke Üniversitesi Leuven nörobiyologları farelere ve insanlara karmaşık desenler tanıttılar. Araştırmacılar daha sonra bu desenleri biraz farklılaştırdılar. Sonuç olarak fareler tanıkları insanlardan daha kolay buldular.
 12. Ama yine de fareler, 1785 de Londra’da Muhteşem Öğrenmiş Domuz lakaplı, aritmetik yapabilen ve isim heceleyebilen domuz ile rekabet edemezler.
 13. Efsane Domuz sorulan sorulara cevap vermek için eğiticisinin vücut dilini yorumladı. Bilinçsiz işaret olarak bilinen bu davranış , hayvanların öğrenmeleri adına yapılan tüm araştırmaları alt üst etmeye devam ediyor.
 14. Microsoft 2016 yılında farklı türde bir öğrenmiş domuz yapmak istedi. Twitter Sohbet adında kurulan bu robata insanlar öğretmek istedikleri şeyleri öğrettiler ve sonuç olarak internet internet olalı bu kadar ağzı bozuk olmamıştı.
 15. Tabi bu muhteşem öğrenmenin rahatsız edici tarafları da olacaktır. Örneğin bilgisayarların bizim işimiz veya almak istediğimiz krediler hakkında karar vermesi gibi..
 16. Ama makina öğrenmesi aslında eğlenceliydi ve oyundu. Arthur Samuel, Lee’nin Dama Oyunu rehberi’ ndeki  oyunları tekrar oynatmak için bir bilgisayar programlayarak 50’li yıllarda IBM de bu alanı yarattı.
 17. Makine, insan olan oyuncuları yenmek için kendine yeteri kadar strateji öğretti ve 50 yıl sonra başka bir IBM makinası bir Jeoprdy haline gelerek insanları kendi yaptıkları oyunda yendi. Şampiyon.
 18. IBM nin kurucu başkanının adını alan Watson adındaki program, The New York Times dan Dünya Ansiklopedisine kadar çok çeşitli kaynaklar hazırladı.
 19. Yöneticiler, Watson’ a tıbbi eğitim vereceklerini , eğitim boyunca tapılan son araştırmalara kadar okutacaklarını gururla duyurdular.
 20. Ancak her ne kadar makinalar noktaları birleştirme konusunda yetenekli olsalar da ,iyi hekimler ,araştırmacıların yazmadığı ve ya yazmak istemediği satır arası bilgileri bulguları okumalılar. Dr. Watson yakın bir tarihte sizi göremeyecek.

Zehra Oruç

Bu gönderi güzel ve kolay başvuru formumuzla oluşturuldu. Yayınınızı oluşturun!