Aralıklı oruç stratejileri iştahı azaltıyor, yağ yakmayı kolaylaştırıyor

Lousiana Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre yemek vakitlerinizi sirkadyen ritminize göre ayarlamak ya da vücudunuza uygun saatleri bularak buna uygun beslenmek kilo vermenizi ve sağlığınızın daha iyiye gitmesini sağlayabilir.

Öğün zamanlama stratejileri iştahı azaltıyor, yağ yakmayı iyileştiriyor

Birçok insan öğünlerini belirli saatlerde tüketmenin iştahı azaltarak kilo vermeye ya da kilo korumaya katkıda bulunduğunu düşünüyor.

Araştırmacılara göre aralıklı oruçlar kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Örneğin aralıklı orucun bir türü olan Erken Zaman Kısıtlamalı Beslenme’yle (e-TRF) akşam yemeği öğlen saatlerinde yenildiğinde metabolizma enerji için karbonhidratlar yerine yağları kullanıyor ve kilo veriliyor. Yine de bu araştırma daha büyük bir grupla tekrarlanılmalı.

Aralıklı Oruç

Fazla kilolu 20-45 yaş arasında 11 kadın ve erkeğin kabul edildiği araştırmada katılımcılar Kasım 2014 ve Aralık 2016 tarihleri aralığında 2 farklı türde aralıklı oruç uyguladılar.

Bir grup sabah 8’de kahvaltı yapıp akşam 8’de akşam yemeği yediler ve aradaki 12 saatte aç kaldılar. Diğer grup ise sabah 8’de kahvaltı yaptı, saat 14’teyse akşam yemeği yediler. Tüketilen yiyecekler benzerdi. İlk grup günde 12 saat aç kalırken ikinci grup 18 saat aç kaldı.

Öğün zamanlama stratejileri iştahı azaltıyor, yağ yakmayı iyileştiriyorKatılımcıları günlük programları 4 günde bir değiştirildi ve her 4 günün sonunda katılımcılar solunum odasına alınarak harcadıkları kaloriler, karbonhidrat, yağ ve protein tüketimleri ve açlık hormonlarının seviyeleri ölçüldü.

E—TRF diyetiyle kalori yakımı diğer aralıklı oruç türüne göre daha fazla olmasa bile iştah seviyeleri ve yağ yakımı anlamlı ölçüde değişiklik gösterdi. Bu beslenme türüyle katılımcılara hem zaman odaklı beslenme anlayışı aşılanmış oldu hem de katılımcılar erken saatlerde yiyecek tüketiminin faydalarından yararlanabildi.

Ayrıca bu araştırmayla beslenme zamanlarının iştaha, hormonlara ve metabolizmaya olan etkileri gösterilmiş oldu. Araştırmanın diğer bir farkıysa diğer araştırmaların kilo vermek için kalori yakımının arttırılmasını savunmasına rağmen, bu çalışmanın beslenme zamanlamasını öne çıkarması.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Şeyma SÜRÜCÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Işık Yılı Uzaklığındaki Cisimler Bize Nasıl Bu Kadar Yakın Olabiliyor?

Michael Faraday Kimdir, Hayatı, Nasıl Bilim Adamı Oldu, Faraday kafesi