Oksijenin Tarihçesi Değişti

Yeryüzünde bulunan en bol elementlerden biri olan oksijen, yaşam faaliyetlerimiz sürdürebilmek için vazgeçilmez kaynaktır. Bu eşsiz varlığın tarihi incelenirken umulmadık yerlerden ilginç bilgiler elde edilebilir. Kayalardan, topraklardan elde ettikleri bilgilerle Dünya’nın nasıl oluştuğunu analiz eden bilim insanları, bu defa elde ettikleri kayalardan yaşam kaynağımız ‘oksijen’ ile ilgili veriler edindi.

Oksijenin varoluşuna dair genel düşünce bu gazın 4 milyar yıl önce gezegenimize hapsolduğu yönündedir. Bu bilgiler şu an için doğruluğunu koruyor ancak, yeni elde edilen veriler ışığında güncellenmeleri gerekiyor. Bilim insanlarının, Dünya’nın geçmişi hakkında bilgi edinebilmek için yaptıkları çalışmalardan elde ettikleri kayalar, oksijenin tarihi hakkında bilinmeyenleri ortaya çıkardı. Derin okyanus tabanlarından çıkarılan kaya parçaları, bu gazın atmosferde yer almadan önce okyanuslarda bulunduğunu ortaya çıkardı.

Dünya ve Uzay Araştırmaları’nda görevli baş yazar Chadlin Ostrander, ”Yapılan bu keşif eşsiz.. Gerçekten de tarihi yeniden şekillendiren bir keşif bu. Yaşam kaynağımız için vazgeçilmez olan oksijenin aslında çok daha önceden farklı bir yerde ortaya çıkmış. Artık oksijenin ne zaman ve nasıl oluştuğunu biliyoruz ancak şimdi de yeni sorular oluştu. Oksijenin neden okyanusların dibinde oluşmaya başladığı konusu, cevaplanması gereken yeni sorular arasına girdi” demecini verdi.
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ
KAYNAK: https://phys.org/news/2019-02-ancient-clues-earth-early-history.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şimdiye Kadar Keşfedilen En Uzak Cisme Yakından Bakış

Şimdiye Kadar Keşfedilen En Uzak Cisme Yakından Bakış

Bilim insanları, Su kirliliğine yeni bir çözüm getirdi